🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Ciekawostki

Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie

Banany to jedne z najstarszych roślin uprawnych, pochodzących najprawdopodobniej z wysp Archipelagu Malajskiego i z Indii. Ku zaskoczeniu wielu, na świecie uprawiane są aż 2 gatunki bananów.
Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie

Banany to jedne z najstarszych roślin uprawnych, pochodzących najprawdopodobniej z wysp Archipelagu Malajskiego i z Indii. Ku zaskoczeniu wielu, na świecie uprawiane są aż 2 gatunki bananów. Różnią się nie tylko wielkością i kolorem, ale również przeznaczeniem. Banany skrobiowe są mniej popularne, gdyż nie można zjeść ich na surowo. Za to te drugie banany dla biegacza niosą ogromną wartość.

Stanowią one podstawowy składnik mąki bananowej, używanej do wypieku chleba. W naszych sklepach spotkać możemy drugi gatunek tego owocu – banany deserowe.

Banany dla biegacza deserowe

Owoce egzotyczne, jakimi bez wątpienia są banany, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród biegaczy. Jeśli zastanawialiście się dlaczego, wyjaśnienie jest proste. Banany z racji na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów mają bardzo wysoką wartość odżywczą. Dodatkowo, w ich skład wchodzą liczne minerały, dobroczynne dla organizmu wykonującego ogromny wysiłek.

Dojrzewanie bananów

Banany zbiera się w czasie, kiedy są jeszcze zielone, twarde i niedojrzałe. To umożliwia im przetrwanie transportu do miejsca docelowego. Przechowywane są w warunkach obniżonej temperatury i odpowiedniej wilgotności. Na miejscu, zanim trafią do konsumentów, przez kilka dni dojrzewają w podwyższonej temperaturze, nabierając słodkości i żółtego koloru.

Banany Zielone vs. banany żółto – brunatne

Zmiana koloru skórki z zielonej na żółtą (w późniejszym czasie nawet na brunatną) jest oznaką dojrzewania owocu bananowca. Oprócz odcieniu, zmianie ulega również skład miąższu. Skrobia obecna w niedojrzałym bananie, dzięki reakcjom przeprowadzanym przez enzymy, zamienia się w cukry proste (glukoza, fruktoza) oraz sacharozę. Znika cierpki smak banana, który zastąpiony zostaje słodyczą i delikatnością. Co zaskakujące – kaloryczność banana nie wzrasta.

Zielone banany, z racji na wysoką zawartość skrobi, są trudniejsze do przetrawienia. Zjedzenie takiego owocu może skutkować pojawieniem się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia i gazy).

Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie
Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie

Kolejną ciekawostką dotyczącą różnicy pomiędzy niedojrzałym, a dojrzałym bananem jest ogólna zawartość wody w owocu. Naukowcy zajmujący się badaniem składu żywności oceniają, że w bananie brunatnym, wyglądającym na zwiędnięty, znajduje się więcej wody (około 75%), niż w bananie zielonym (około 71%). Skąd ta różnica? Te cztery procenty różnicy pochodzą ze skórki. W bananie przejrzałym woda przechodzi ze skórki do miąższu, przez co ona sama staje się znacznie cieńsza i uwiędła.

Wartości indeksu glikemicznego (czyli prędkości wchłaniania spożytych węglowodanów i przetransportowanie ich do krwioobiegu) różnią się znacząco w obydwu przypadkach. Jest to ważna informacja dla sportowców zdrowych jak i diabetyków. Węglowodany z bananów zielonych wchłaniają się ze średnią prędkością (średni indeks glikemiczny), za to banany dojrzałe, mające wysoki indeks glikemiczny, wchłaniają się bardzo szybko, powodując nagły wzrost glukozy we krwi.

 Dobroczynne składniki bananów dla biegacza

POTAS 

  • W bananie zawartość potasu jest bardzo wysoka. Jeden owoc średniej wielkości to około 420 mg potasu. Jest to pierwiastek niezwykle istotny w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego (zmniejszanie poziomu stresu) i mięśni (zapobieganie skurczów mięśni podczas treningu) Pomaga w zachowaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu (elektrolit), zmniejsza utratę wapnia z kości (przy niedoborze wapnia, zbyt dużej ilości białka w diecie). Chroni układ krwionośny poprzez zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

WITAMINA C

  • Zjedzenie jednego banana zapewnia około 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C (ok. 10mg). Jej działanie jest powszechnie znane – usprawnia działanie układu odpornościowego i funkcjonowanie komórek. Ułatwia wchłanianie innych składników pokarmowych tj. żelazo.

WITAMINA B6

  • Choć obecność tej witaminy jest bardziej kojarzona z produktami zwierzęcymi, to jej ślad odnaleźć możemy również w owocach bananowca – 35% dziennego zapotrzebowania w jednej średniej sztuce. Witamina ta odpowiedzialna jest za stymulowanie i poprawny wzrost nowych komórek w naszym ciele.

MANGAN

  • Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na ten pierwiastek waha się w granicach 1,8 – 2,3 mg dziennie – banan to źródło 3 mg manganu. Jest to pierwiastek istotny w procesie tworzenia  i przebudowie kości.

BŁONNIK

  • Jeden średni banan to około 3 g błonnika, który oprócz stabilizacji częstości wypróżnień, pełni funkcje prebiotyczne. Dzięki temu, umożliwia wzrost dobrej flory jelitowej i wytwarzanie przez nią witamin z grupy B i K. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jelita grubego.

ANTYOKSYDANTY

  • Zawarte w bananie witaminy A, C i E wyłapują wolne rodniki powstałe w czasie wysiłku, przeciwdziałając ich destrukcyjnym działaniom.

WĘGLOWODANY

  • Poziom węglowodanów w bananie jest znacznie wyższy niż w pozostałych świeżych owocach (ok. 28 g w średnim owocu). Dzięki temu, że zawarte są w nim proste i złożone formy cukrów, zjedzenie banana gwarantuje stały wzrost poziomu glukozy we krwi. Poza tymi wszystkimi składnikami banan to źródło żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, folianów, karotenów, choliny oraz niewielkiej ilości aminokwasów.
Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie
Banany dla biegacza – co takiego mają w sobie

Banany dla biegacza

Podsumowując – zjedzenie banana przed bieganiem oszczędza i ochrania glikogen skumulowany w wątrobie i w mięśniach, zachowując jego wystarczający poziom, aż do zakończenia treningu.

Banan zjedzony po wybieganiu uzupełnia poziom potasu i magnezu – elektrolitów, które zostały utracone wraz z potem. Warto pamiętać o ich skutecznym przeciwdziałaniu w powstawaniu skurczy mięśni.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
UWAGA!!! Biegowy oszust - nie daj zrobić się w balona!
Następny wpis
Dialog wewnętrzny, czyli rozmowa z samym sobą
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.