fbpx
Buty do biegania

adidas Supernova Glide 5

Minęło kilkanaście tygodni odkąd testuję buty Adidas Supernova Glide 5. Setka wybieganych godzin na treningach plus zawody 8. Półmaraton Warszawski.
adidas supernova glide 5

Minęło kilkanaście tygodni odkąd testuję buty Adidas Supernova Glide 5. Setka wybieganych godzin na treningach plus zawody 8. Półmaraton Warszawski. Myślę, że nastał odpowiedni czas, aby wyrazić swoją opinię na ich temat.

Normalność

Jedno słowo, którym mogłabym je określić to normalność. Pierwsze wrażenie towarzyszące mi od momentu odpakowania przesyłki, do dnia dzisiejszego. Otwierając paczkę – niespodziankę ujrzałam biel. Jestem kobietą, kolor jest ważny, ale w tym przypadku był on dla mnie zaskoczeniem. Wiem, w jakich warunkach przychodzi mi aktualnie trenować i w związku z tym sama nie odważyłabym się na zakup butów, w których dominuje kolor biały. Biegam w warunkach, gdzie śnieg miesza się z piachem, błotem czy kałużami. Podejrzewałam zatem, a co potwierdziło się później, że sterylnie czysty adidas do dzisiaj stanie się już szarym.

Niemniej ciekawość przetestowania była wielką, ponieważ firma adidas była pierwszą, która zagościła na moich nogach 14 lat temu i oto teraz spektakularnie powraca. Pierwszy trening wyglądał jak wyścig i choć sądzę, że Adidas Supernova Glide 5 nie są stworzone do ścigania się, to jednak mają pewną cechę, która samoistnie zmusza do walki o lepszy czas. Nie wgłębiając się jeszcze w szczegóły anatomiczne buta, a skupiając się na własnym odczuciu, zauważyłam, że stopa opada dość znacznie w kierunku pięta-palce. Ustawia to sylwetkę w pozycji lekkiego pochylenia do przodu i niejako zmusza do biegu bardziej ze śródstopia, nadając ruchowi więcej dynamiki i prędkości.

Systemy

Treningowe adidasy określiłabym mianem poduszek powietrznych dla stóp. Zarówno naście lat temu, jak i dzisiaj jawią mi się jako pulchne w swoim wyglądzie. Moja wąska stopa plus Glide 5 tworzą układ dość masywny, ale jednocześnie lekki. Dodatkowo zapewniający stabilność i dobrą amortyzację, o czym miałam się za chwilę przekonać. Co się okazało, jest to zasługa trzech systemów: adiPRENE, Torsion oraz Formotion, zgodnie z informacją producenta. Co kryje się pod tymi nazwami? Sama byłam ciekawa.

supernova glide diagrams

System ADIPRENE i ADIPRENE+ to odporny na wstrząsy materiał używany do amortyzacji i ochrony pięty podczas uderzenia oraz giętki materiał, używany do amortyzacji przedniej części stopy, zapewniający reagujące, dynamiczne odbicie czubka stopy.
Moje odczucia sprężystości biegu potwierdzają działanie systemu.

System TORSION pozwala przedniej i tylnej części stopy na niezależne poruszanie się. Zapewnia odpowiednie wsparcie.
Ciężko ustosunkować się do informacji o niezależności ruchów poszczególnych części stopy. Ich wyizolowanie zdaje się być możliwe w warunkach laboratoryjnych, a nie podczas codziennego biegu.

System FORMOTION – ruchoma konstrukcja umieszczona w podbiciu pięty.
Stopa rzeczywiście otrzymała solidne wsparcie pod piętą, co jest odczuwalne podczas biegu jako amortyzacja uderzenia.

Przyczepność

Ponieważ test startował w lutym, gdy podłoże pokryte było śniegiem, a momentami i lodem, obawiałam się o przyczepność. Glide 5 nie są butami trailowymi, które stosuję na takie warunki atmosferyczne, dlatego byłam podwójnie czujna. Ostrożności nigdy za wiele, jednak egzamin został zdany na ocenę dobry. Podeszwa Continental wykonana została z solidnej gumy dającej odczucie biegu w oponach zimowych. Stabilność i optymalna przyczepność zapewniały komfort psychiczny nawet podczas pokonywania niespodziewanych przeszkód.

co

Dodatki

  • Język – gruby i miękki chroni górną część stopy.
  • Sznurowadła – ich płaska budowa oraz materiał, z którego zostały wykonane zapewniają solidność sznurowania bez obawy o samo rozwiązanie.
  • MiCoach – But współpracuje z systemem treningowym Adidas miCoach. W podeszwie lewego buta pod wkładką znajduje się otwór na sensor, dzięki któremu można monitorować postępy w bieganiu.
  • Sensor to koszt dodatkowy.

adidas

Podsumowanie

Trudno pozostać obiektywnym w stosunku do testowanych butów i zachęcić do masowego wyboru właśnie tego modelu. Każdy z biegaczy ma inną budowę stopy, inne upodobania, inną technikę biegu, inne cele czy okoliczności, w których trenuje. Dobranie odpowiedniego buta można porównać do relacji koleżeńskich, przyjacielskich, związkowych czy małżeńskich. Ten stan pojawia się znikąd i albo robi piorunujące wrażenie, albo pozostawia obojętność, albo rodzi chwilę zastanowienia nad tematem, albo na starcie kończy się porażką, albo trwa w ciężkich chwilach, albo leży rzucony w kąt. Adidas Supernova Glide 5 polubiłam, ale nie pokochałam. To, co zasługuje na wielki plus, to próba stworzenia lepszej wersji buta neutralnego i normalnego. Myślę, że jest on skierowany do osób biegających regularnie, jednak nadal pasyjnie. Glide 5 zapewnia ochronę, komfort w stabilizacji i amortyzacji stopy, jednak dla mnie nadal pozostaje wpisany w trening, a nie w zawody. Idealnie wpasowuje się w codzienną przebieżkę i spokojnie mogę polecić go początkującym i średniozaawansowanym biegaczom. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
5. Bieg dookoła ZOO - relacja
Następny wpis
Kolana - zmora biegaczy. Jak walczyć z bólem i kontuzjami?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu