fbpx
Pulsometry

adidas miCoach Pacer – testowanie okiem wicemiss – część pierwsza

Kasia jest tegoroczną wicemiss AWF i przed kilkoma dniami zaczęła swoją przygodę z bieganiem. Od kilkunastu dni wciela się w rolę wnikliwego recenzenta nowego sprzętu na rynku, ułatwiającego bieganie.
adidas micoach pacer testowanie okiem wicemiss czesc pierwsza1

Kasia jest tegoroczną wicemiss AWF i przed kilkoma dniami zaczęła swoją przygodę z bieganiem. Od kilkunastu dni wciela się w rolę wnikliwego recenzenta nowego sprzętu na rynku, ułatwiającego bieganie tj. wirtualnego trenera o intrygującej nazwie Adidas miCoach Pacer. Przez cztery tygodnie, miCoach Pacer będzie jej nieodłącznym partnerem treningowym, a redakcja treningbiegacza.pl przyjrzy się testom z bliska…

adidas micoach pacer testowanie okiem wicemiss czesc pierwsza2

Początek przygody z adidas miCoach wyzwolił we mnie uczucie podekscytowania. Z ciekawością rozpakowujesz paczkę i… zabierasz się za rozpracowywanie sprzętu, niczym małe dziecko w oczekiwaniu na coś nowego. Na początek sprawy formalne: logowanie, uzupełnianie ankiet, danych itp.  Następnie zaczyna się frajda i odkrywanie krok po kroku możliwości miCoach. Wybór treningu wymaga odpowiedzenia sobie na pytanie – “czy jesteś w dobrej formie i jesteś gotowy do treningu?”.

adidas micoach pacer testowanie okiem wicemiss czesc pierwsza3

Szacując swoją aktualną kondycję, wybierasz jedną z opcji. Dla każdego poziomu zostały wyznaczone cele, których powinno się przestrzegać. Po ustaleniu celu i poziomu zaawansowania, mamy możliwość obejrzeć każdy trening osobno. Tutaj trener miCoach proponuje harmonogram, którego powinno się trzymać. W następnym kroku po naciśnięciu „personalize“ można go jednak dostosować do własnych wymagań, co w moim przypadku jest świetnym rozwiązaniem, bo mam ruchomy plan zajęć i często na ostatnią chwilę zmieniam cały swój rozkład dnia. Jest to bardzo elastyczne i wygodne. W moim przypadku cel został postawiony dość szybko – “RUN A RACE-5 km”, level 4. Ze względu na brak wielkiego doświadczenia w treningu biegowym, jest to opcja najbardziej optymalna. Jednak w porównaniu z profesjonalistami bardzo minimalny, ponieważ program zakłada również cel – maraton, jak i również naukę biegania zupełnie od podstaw. Po tych formalnościach nie mogłam powstrzymać się od sprawdzenia sprzętu i momentalnie postanowiłam zabrać się za pierwszy trening! O dziwo cała ta trochę przytłaczająca instrukcja obsługi okazała się banałem. Nie ukrywam, że przyczyną tego jest polski przewodnik po stronie www.micoach.com oraz polski odpowiednik strony www.micoach.pl, gdzie znajdziemy przejrzyste filmy instruktażowe.

adidas micoach pacer testowanie okiem wicemiss czesc pierwsza4

Do rzeczy… zaczęło się!

Pierwszy trening to ‘The Assessment Workout’, który personalizuje tętno i strefę tempa. Polega to na tym, że zaczynasz trening spacerem i powoli zwiększasz swój wysiłek w zależności od obecnego etapu. Poziom 9 to ostatni etap i  powinien być umieszczony blisko maksymalnego wysiłku. To było dość zabawne przeżycie. Miałam wrażenie, że biegnie obok mnie osoba, której muszę się bezwzględnie słuchać. Pierwsze odczucia? Na pewno podczas pracy z Trenerem miCoach musiałam skupić się na swoich myślach i wsłuchać się w swój organizm, tak by dostosowywać tempo i tętno do założeń miCoach. Dla mnie osobiście plusem tego jest fakt, że czas treningu upłynął mi niesamowicie szybko oraz to, że miCoach jest mały, wygodny i ładnie wygląda.

Aktualnie jestem po 4 treningu. Czas jednego, to do tej pory średnio 30 minut ze zmianą tempa, odpowiednio dobranego przez Trenera miCoach. Po każdym treningu monitoruję swój profil, w którym mam wszystkie informację na jego temat jak również wskazówki i ewentualne sugestie. Jestem naprawdę zadowolona i nie są to z mojej strony suche słowa. Potwierdzić to może fakt, że z przyjemnością i z dodatkową motywacją wychodzę biegać. Jest to czysta przyjemność i nie muszę zaprzątać sobie głowy, czy mój trening ma jakikolwiek sens (tak jak było to bez tego urządzenia). Oczywiście to dopiero początek i lekkie treningi. Zdaję sobie sprawę, że pewnie będą chwile zwątpienia, ale póki co dopiero się rozkręcam i co najważniejsze coraz bardziej wkręcam w ten temat. Okej, koniec tego gadania! Pogoda dopisuje, energia nie stygnie więc zabieram się za kolejny trening. Do usłyszenia (przeczytania) za kilka chwil! 🙂

adidas micoach pacer testowanie okiem wicemiss czesc pierwsza5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Za dużo jak na jeden dzień - przez Paryż do Dębna
Następny wpis
Pieczony camembert, szpinak i makaron
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu