fbpx
sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 1

SEX, BIEGANIE i ROCK AND ROLL – nakręcane mistycznym biorytmem!

Wielu biegaczy z pewnością może powiedzieć po nieudanym starcie, czy treningu: „to nie był mój dzień…”. Bywa też tak, że tracimy nawet ochotę na sex…

Wielu biegaczy z pewnością może powiedzieć po nieudanym starcie, czy treningu: „to nie był mój dzień…”. Bywa też tak, że tracimy nawet ochotę na sex…

Pierwszy raz o biorytmie usłyszałem od mojego już emerytowanego trenera Wojciecha Wojgienicy, który w swoim dorobku ma ponad 90 medali Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, kilka rekordów kraju na dystansach średnich i długich. Wojtek zawsze przed zawodami robił wyliczenia, których typowania w 99% były trafne. Wtedy jako młody zawodnik wyśmiałem tą teorię, jednak kiedy kilka razy mi nie poszło na zawodach wziąłem ją sobie do serca – podobnie jak rekordzista świata Siergiej Bubka, który rezygnował ze startów wypadających w słaby dzień biorytmu.

W całej karierze Wojtka było tylko dwóch zawodników, u których mistyczny biorytm się nie sprawdzał. Byli to dwaj bracia bliźniacy – Wojtek argumentował to faktem iż byli „mocnymi” wcześniakami.Wyróżniamy 4 biorytmy, z których każdy przedstawiony jest na sinusoidalnym wykresie na poziomej osi X (dzień) i pionowej osi Y ( o maksymalnej i minimalnej wartości osi  + i  – 100).

  • biorytm fizyczny jest cyklem 23 dniowym
  • biorytm psychiczny jest cyklem 28 dniowym
  • biorytm intelektualny jest cyklem 33 dniowym
  • biorytm intuicyjny jest cyklem 25 dniowym

Poniżej wykres biorytmu:

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 2

Kiedy unikać mocnych treningów i startów?

Dzień Krytyczny – co to jest?

Dzień Krytyczny jak sama nazwa wskazuje to dzień, w którym po treningu dosłownie padamy lub umarliśmy w trakcie jego wykonywania. Nic nie idzie tak jak powinno, często towarzyszy temu zjawisku nagłe osłabienie organizmu, opadnięcie z sił, bóle głowy.

Ten złowieszczy dzień wypada kiedy nasz biorytm fizyczny (czerwony kolor na wykresie) przecina poziomą oś X w miejscu kiedy wartość dodatnia osi pionowej Y przechodzi w „minusy”.

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 2

Ujemna Równia Pochyła!

Tutaj staczamy się z górki treningi z dnia na dzień wykonuje się gorzej niż zazwyczaj. Powinniśmy unikać mocnego tempa czy zawodów bo „świata nie zdobędziemy…”

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 3

Deep Blue – osiągasz dno dna!

Drugim zagrożeniem w naszym treningu jest okres, w którym biorytm fizyczny osiąga najniższe wartości ujemne – tzw. dno dna – bo już gorzej być nie może. W przeciwieństwie do Dnia Krytycznego dołek Deep Blue trwa dłużej – zazwyczaj 2-3 dni. W swoich skutkach nie jest taki tragiczny jak Dzień Krytyczny ale i tak potrafi nas dosłownie zdeptać i zniszczyć.

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 4

Jak optymalnie trenować i startować zgodnie z biorytmem?

Mocne treningi i starty należy planować w okresach:
  • przeciętnym, gdy mamy tendencję wzrostową tzn. kiedy nasze minusy maleją (zbliżają się do „plusów”) oraz gdy plusy mają tendencję spadkową ( kiedy z wartości + 90 spadają do +10)

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 5

  • dobrym, gdy nasze plusy mieszczą się w wartości +10 do +80

  sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 6

  • idealnym, gdy nasze plusy mieszczą się w wartości +81 przechodzą przez 100 i zaczynają spadać do wartości +91

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 7

Również z moich obserwacji przeprowadzonych na zawodnikach zarówno amatorach jak i olimpijczykach jasno wynika, że mocne treningi i starty wypadające w Dzień Krytyczny czy w samym dołku biorytmu tzw. Deep Blue są po prostu beznadziejne!

Dla wielu z Was może być to opowieść rodem z bajki braci Grimm, jednak sami sprawdźcie swój biorytm w dzień, w którym noga się nie kręci na treningu, a samopoczucie macie fatalne. Kto wie może to wina Waszego biorytmu…


Wykresy biorytmu pochodzą z www.interia.pl, naniesione na nie diagramy i grafikę wykonał autor niniejszego artykułu.

Razem
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
z pamietnika mlodego lekkoatlety

Z pamiętnika młodego lekkoatlety

Następne
bieganie najtanszy sport 01 01

Bieganie – najtańszy sport

Powiązane artykuły

bole stawow jak sobie z nimi radzic 02 1
Czytaj dalej

Bóle stawów. Jak sobie z nimi radzić?

Dla większości z nas bieganie to rzecz najnaturalniejsza na świecie. Już jako brzdące, stawiające pierwsze kroki, wyrywamy się do truchtu od kanapy w ramiona mamy. Z wiekiem nasz organizm się zmienia, przystosowuje do nieco bardziej siedzącego trybu życia, a ciało - wraz z nim stawy - ulega naturalnemu zużyciu, wymagając od nas specjalnych zabiegów rewitalizujących. Wyobrażam sobie, że bieganie z osłabionymi stawami to tak jak lądowanie samolotu bez podwozia (a to, raczej rzadko ma szczęśliwe zakończenie!).
beta alanina w sportach wytrzymalosciowych hit czy kit 01
Czytaj dalej

Beta-alanina w sportach wytrzymałościowych – hit czy kit?

Substancja o nazwie beta-alanina jest dość popularnym suplementem wśród sportowców. Część osób na dowód jej działania podaje, że po zażyciu dużej dawki możemy odczuć specyficzne mrowienie na skórze, które ustępuje po jakimś czasie. Czy to wystarczy, żeby powiedzieć, że to rzeczywiście działa? Poznajcie działanie beta-alaniny i naukowe dowody na jej temat.