fbpx
Badania

SEX, BIEGANIE i ROCK AND ROLL – nakręcane mistycznym biorytmem!

Wielu biegaczy z pewnością może powiedzieć po nieudanym starcie, czy treningu: „to nie był mój dzień...”. Bywa też tak, że tracimy nawet ochotę na sex…
sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 1

Wielu biegaczy z pewnością może powiedzieć po nieudanym starcie, czy treningu: „to nie był mój dzień…”. Bywa też tak, że tracimy nawet ochotę na sex…

Pierwszy raz o biorytmie usłyszałem od mojego już emerytowanego trenera Wojciecha Wojgienicy, który w swoim dorobku ma ponad 90 medali Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, kilka rekordów kraju na dystansach średnich i długich. Wojtek zawsze przed zawodami robił wyliczenia, których typowania w 99% były trafne. Wtedy jako młody zawodnik wyśmiałem tą teorię, jednak kiedy kilka razy mi nie poszło na zawodach wziąłem ją sobie do serca – podobnie jak rekordzista świata Siergiej Bubka, który rezygnował ze startów wypadających w słaby dzień biorytmu.

W całej karierze Wojtka było tylko dwóch zawodników, u których mistyczny biorytm się nie sprawdzał. Byli to dwaj bracia bliźniacy – Wojtek argumentował to faktem iż byli „mocnymi” wcześniakami.Wyróżniamy 4 biorytmy, z których każdy przedstawiony jest na sinusoidalnym wykresie na poziomej osi X (dzień) i pionowej osi Y ( o maksymalnej i minimalnej wartości osi  + i  – 100).

  • biorytm fizyczny jest cyklem 23 dniowym
  • biorytm psychiczny jest cyklem 28 dniowym
  • biorytm intelektualny jest cyklem 33 dniowym
  • biorytm intuicyjny jest cyklem 25 dniowym

Poniżej wykres biorytmu:

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 2

Kiedy unikać mocnych treningów i startów?

Dzień Krytyczny – co to jest?

Dzień Krytyczny jak sama nazwa wskazuje to dzień, w którym po treningu dosłownie padamy lub umarliśmy w trakcie jego wykonywania. Nic nie idzie tak jak powinno, często towarzyszy temu zjawisku nagłe osłabienie organizmu, opadnięcie z sił, bóle głowy.

Ten złowieszczy dzień wypada kiedy nasz biorytm fizyczny (czerwony kolor na wykresie) przecina poziomą oś X w miejscu kiedy wartość dodatnia osi pionowej Y przechodzi w „minusy”.

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 2

Ujemna Równia Pochyła!

Tutaj staczamy się z górki treningi z dnia na dzień wykonuje się gorzej niż zazwyczaj. Powinniśmy unikać mocnego tempa czy zawodów bo „świata nie zdobędziemy…”

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 3

Deep Blue – osiągasz dno dna!

Drugim zagrożeniem w naszym treningu jest okres, w którym biorytm fizyczny osiąga najniższe wartości ujemne – tzw. dno dna – bo już gorzej być nie może. W przeciwieństwie do Dnia Krytycznego dołek Deep Blue trwa dłużej – zazwyczaj 2-3 dni. W swoich skutkach nie jest taki tragiczny jak Dzień Krytyczny ale i tak potrafi nas dosłownie zdeptać i zniszczyć.

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 4

Jak optymalnie trenować i startować zgodnie z biorytmem?

Mocne treningi i starty należy planować w okresach:
  • przeciętnym, gdy mamy tendencję wzrostową tzn. kiedy nasze minusy maleją (zbliżają się do „plusów”) oraz gdy plusy mają tendencję spadkową ( kiedy z wartości + 90 spadają do +10)

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 5

  • dobrym, gdy nasze plusy mieszczą się w wartości +10 do +80

  sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 6

  • idealnym, gdy nasze plusy mieszczą się w wartości +81 przechodzą przez 100 i zaczynają spadać do wartości +91

sex bieganie i rock and roll nakrecane mistycznym biorytmem 7

Również z moich obserwacji przeprowadzonych na zawodnikach zarówno amatorach jak i olimpijczykach jasno wynika, że mocne treningi i starty wypadające w Dzień Krytyczny czy w samym dołku biorytmu tzw. Deep Blue są po prostu beznadziejne!

Dla wielu z Was może być to opowieść rodem z bajki braci Grimm, jednak sami sprawdźcie swój biorytm w dzień, w którym noga się nie kręci na treningu, a samopoczucie macie fatalne. Kto wie może to wina Waszego biorytmu…


Wykresy biorytmu pochodzą z www.interia.pl, naniesione na nie diagramy i grafikę wykonał autor niniejszego artykułu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Z pamiętnika młodego lekkoatlety
Następny wpis
Bieganie – najtańszy sport

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu