📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Relacje

Witalij Szafar i Monika Jackiewicz triumfatorami 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego

Ukrainiec Witalij Szafar i aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie Monika Jackiewicz triumfowali w niedzielę, 17 października 2021 roku…
Rozgrzewka przed startem. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Ukrainiec Witalij Szafar i aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie Monika Jackiewicz triumfowali w niedzielę, 17 października 2021 roku w 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Do mety, zlokalizowanej na płycie głównej TAURON Areny Kraków, dobiegli uzyskując odpowiednio czasy – 01:03:49 i 01:13:40. W zmaganiach z dystansem 21 km i 97,5 m uczestniczyli reprezentanci 28 krajów.

Na trasie 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Na trasie 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. fot. Grawit Nosiadek / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Na drugim miejscu wśród mężczyzn finiszował Tomasz Grycko z Władysławowa (czas 01:04:34), tym samym poprawiając swoje najlepsze dotychczasowe osiągnięcie w Cracovia Półmaratonie Królewskim – trzecią lokatę z 2018 roku. Na najniższym stopniu podium stanął aktualny mistrz Polski w półmaratonie Damian Kabat (czas 01:05:20).

Podium 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Podium 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W rywalizacji kobiet drugie miejsce wywalczyła wicemistrzyni kraju Paulina Kaczyńska (czas 01:13:59), a jako trzecia na linii mety zameldowała się olimpijka z Rio de Janieiro Iwona Bernardelli (czas 01:14:24).

Witalij Szafar i Monika Jackiewicz triumfatorami 7. Cracovia Polmaratonu Krolewskiego 03
Damskie podium 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Nagrody i czeki na 10, 8 i 6 tys. zł wręczyli im: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który wcześniej dał sygnał do startu 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego z ul. Lema, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i zarazem Dyrektor Biegu Krzysztof Kowal oraz Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. Małgorzata Marcińska i Wiceprezes Zarządu Areny Kraków S.A. Jacek Gryzło.

Pierwszym krakowianinem na mecie był pracownik naukowy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Tomasz Kobos, który zajął znakomite, ósme miejsce.

Najlepszą przedstawicielką stolicy Małopolski była natomiast dziewiąta wśród pań Anna Luty-Legutko z Teamu Adama Czerwińskiego.

Kompletne wyniki 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się TUTAJ.

Wielką satysfakcję z dotarcia do mety w TAURON Arenie Kraków miało 4172 z 4186 uczestników niedzielnego półmaratonu, którzy stanęli na starcie. Pakiety startowe odebrało 4418 biegaczy.

Piąteczka mocy! Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Piąteczka mocy! Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

7. Cracovia Półmaraton Królewski odbył się pod hasłem „Na dłuższą metę”, które znalazło się na koszulkach. Tym przesłaniem chcieliśmy podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Jesteśmy ze sobą na dobre i złe, właśnie na dłuższą metę. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne relacje pozwalające być razem.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii autorstwa Szymona Gruchalskiego: TUTAJ.

Kolejna, 8. edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego zaplanowana jest na 16 października 2022 roku.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Święto Niepodległości na biegowo w Warszawie! Wystartuje Bieg 11 Listopada na 5 i 10 kilometrów. Zapisy trwają!
Następny wpis
Izabela Paszkiewicz zapowiada atak na rekord Polski na 5km! [+KONKURS]
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.