fbpx
Kalendarz biegowy

Ruszyły zapisy na 1MILĘ 2022!

Dwa miasta, cztery konkurencje biegowe i dobroczynność w podwójnym wymiarze! Tak zapowiadają się tegoroczne edycje 1MILI, największej stadionowej…
1MILA to wyjątkowa impreza biegowa dla amatorów, popularyzująca bieganie na bieżni

Dwa miasta, cztery konkurencje biegowe i dobroczynność w podwójnym wymiarze! Tak zapowiadają się tegoroczne edycje 1MILI, największej stadionowej imprezy biegowej dla amatorów. Już 5 czerwca w Warszawie i 25 września w Poznaniu każdy będzie mógł sprawdzić się na bieżni! Każdy też będzie mógł pomóc. Uczestnicy 1MILI, wzorem ubiegłego roku, wesprą Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość”, pomagający młodym sportowcom. Dodatkowo 1 zł z każdej opłaty startowej zostanie przekazana przez organizatorów na konto PAH, na wsparcie obywateli Ukrainy. Zapisy właśnie ruszyły!

„1MILA – mityng lekki i atletyczny” to jedyne takie zawody dla amatorów, na których każdy, niezależnie od wieku czy biegowego doświadczenia, może sprawdzić się na bieżni i poczuć jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym! Przed nami dwie odsłony: 1MILA Warszawa – 5 czerwca na stadionie AWF Warszawa i 1MILA Poznań – 25 września na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu. Poza biegiem głównym na 1 milę (1609,34m) w randze Amatorskich Mistrzostw Polski/Poznania, rywalizować będzie można również drużynowo w Sztafetach 4x400m oraz w Lekkiej Piątce – biegu na 5km, którego wyjątkowo szybka trasa wiedzie częściowo na stadionie, a częściowo po asfalcie. Z kolei najmłodsi biegacze będą mogli wystartować w bezpłatnych Biegach Dzieci (100m, 400m i 800m).

Lekko i atletycznie

– Hasło „mityng lekki i atletyczny” doskonale oddaje klimat tej imprezy! Jest „lekko”, piknikowo i rodzinnie. Ale jest też mocna sportowa rywalizacja, profesjonalna oprawa, komentarz na żywo i stadionowe emocje. Nie ma zawodów dla amatorów, które lepiej oddają magię biegania na stadionie! – mówią zgodnie ambasadorzy 1MILI, wybitni lekkoatleci, Joanna Jóźwik i Marcin Lewandowski.

1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane są liczne atrakcje w strefa expo, m.in. spotkania z gwiazdami i ekspertami z różnych dziedzin sportu, konkursy, strefa relaksu z leżakami i foodtruckami oraz sportowe miasteczko zabaw dla dzieci.

Strefa pomocy

– To miał być sezon wychodzenia na prostą po okresie pandemii, ale rzeczywistość stawia przed nami kolejne wyzwania. W niepewności, z którą zmagamy się wszyscy, jedno jest dla nas jasne: my, biegacze, mamy ogromną siłę i chcemy przekuć ją w dobro. Dlatego działamy ze zdwojoną mocą i poszerzamy dobroczynny wymiar naszej imprezy – mówi Ada Smokowska, Dyrektorka mityngów 1MILI. – Po pierwsze chcemy nadal rozwijać Program „Wybiegaj w Przyszłość” naszej Fundacji Zdrowy Ruch. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu sponsorów Fundacji oraz uczestników 1MILI, ufundowanych zostało aż osiem rocznych stypendiów dla młodych, zdolnych sportowców, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Co miesiąc organizowane są też otwarte warsztaty edukacyjne. Spotkania są transmitowane na kanale YouTube i Facebooku Fundacji Zdrowy Ruch, więc każdy może wziąć w nich udział. W tym roku ponownie będzie można wesprzeć Program „Wybiegaj w Przyszłość”. Każdy, kto zdecyduje się przekazać cegiełkę na ten cel, pobiegnie z wyjątkowym, złotym numerem startowym i otrzyma od nas dedykowany gadżet sportowy. 

Druga charytatywna inicjatywa organizatora 1MILI ukierunkowana jest na pomoc obywatelom Ukrainy. – Tuż za naszymi granicami jest strefa wojny. My tworzymy strefę pomocy! 1 zł z każdej opłaty startowej przekażemy na Polską Akcję Humanitarną, na pomoc Ukrainie. Dodatkowo zawodnicy z Ukrainy startują u nas za darmo – podkreśla Smokowska. Serdecznie zachęcamy do startu i spróbowania swoich sił na bieżni, bo to nie tylko dobra zabawa, ale każdy start to także realna pomoc.

Zapisy na wszystkie biegi w ramach 1MILI odbywają się przez stronę www.1mila.pl

Bezpośredni link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/720/strona/

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Końcowe odliczanie do 14. PKO Poznań Półmaratonu
Następny wpis
5 powodów, dla których warto pobiec w New Balance Biegu na Piątkę
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu