fbpx
Zapowiedzi imprez

Zimowy Maraton Bieszczadzki – zapowiedź imprezy

Zimowym Maratonem Bieszczadzkim rozpoczynamy sezon biegów w górach. 31 stycznia tuż po wschodzie słońca (7:20 rano) na trasę wyruszy blisko 1200 biegaczy, którzy spróbują zmierzyć się z ...
zimowy maraton bieszczadzki zapowiedz imprezy 01

Zimowym Maratonem Bieszczadzkim rozpoczynamy sezon biegów w górach. 31 stycznia tuż po wschodzie słońca (7:20 rano) na trasę wyruszy blisko 1200 biegaczy, którzy spróbują zmierzyć się z królewskim dystansem w nowej, zimowej odsłonie. Udowadniamy tym samym, że nie tylko da się biegać zimą, ale że można zrobić poważne zawody także o tej porze roku. I szybkie. Dlatego trasa biegu będzie przygotowana i odśnieżona przez Nadleśnictwo Cisna.

Ponadto oznaczymy wszystkie kilometry, ustawimy punkty odżywcze co 5 kilometrów, bedą także ogniska i koksowniki… A  na 30 kilometrze uczestnicy wbiegną do Karczmy Brzeziniak, gdzie serwowane będą miedzy innymi opiekane ziemniaki – hit pierwszej edycji biegu. I to właśnie w pobliżu Karczmy co nieco śniegu zostawimy, żeby biegacze mogli posmakować górskiego, hardcorowego biegania.

zimowy-maraton-bieszczadzki-zapowiedz-imprezy-02

Zimowy Maraton Bieszczadzki

Co czeka biegaczy? Tego nie wie nikt. Pogoda bywa kapryśna zwłaszcza w Bieszczadach. Podczas pierwszej edycji ZiMBu na stokówkach leżała spora warstwa śniegu. Trasa nie była jednak bardzo ciężka. Trasa Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego wiodła z centrum Cisnej, fragmentem Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w stronę Komańczy, od Żubraczego stokówką wokół masywu Hyrlatej, do Majdanu i dalej stokówką do Karczmy Brzeziniak w Przysłupie i powrót stokówką do Cisnej. I tak też będzie w tym roku – Wyznaczając trasę przyświecała nam myśl, aby okazać biegaczom inną część Bieszczadów i odciążyć czerwony szlak, po którym toczy się większość naszych zawodów.

Lista startowa to już blisko 1000 zawodników. Wśród zgłoszonych znany z bieszczadzkich ścieżek Bartek Gorczyca (m.in. zwycięzca III ultraMaratonu Bieszczadzkiego). Jest także Grzegorz Czyż – czołowy biegacz górski masters, w tym roku 2:30 w maratonie i Paweł Pigmej Krawczyk – brązowy medalista MP Skyrunning z roku 2012, trzeci w Lidze Biegów Górskich 2011, w I ZiMBie zajął drugie miejsce. Jest i czołowy góral, złoty medalista MP 2009 na krótkim dystansie Andrzej Lachowski.

zimowy-maraton-bieszczadzki-zapowiedz-imprezy-04

Wystartuje także mocna Sylwia Bondara, zwyciężczyni Run Adventure 2015, Cyprus Maraton 2015 oraz Biegu Rzeźnika na Raty 2015.

Pierwsza edycja ZiMBu to jednak 44 kilometry trasy, 450 osób na stracie, i zwycięzcy: Jacek Sobas (2:21:23) oraz Anna Arseniuk (2:58:52).

To co nas szczególnie cieszy to fakt, że I Zimowy Maraton Bieszczadzki został uznany przez biegaczy i biegaczki za debiut roku 2015 w prestiżowym plebiscycie “Złota Kozica”!

zimowy-maraton-bieszczadzki-zapowiedz-imprezy-03

Bieganie w Bieszczadach

Zimowy Maraton Bieszczadzki to otwarcie sezonu na bieganie w Bieszczadach. Punktem kulminacyjnym naszego kalendarza jest koniec maja – w dniach 21 – 28 maja 2016 odbędzie się II Rzeźnicki Festiwal Biegowy – impreza budowana wokół kultowego Biegu Rzeźnika. W tym roku czerwonym bieszczadzkim szlakiem pobiegniemy już po raz 13. 

Podczas 9 dni Festiwalu odbędą się cztery górskie długie lub ultradługie biegi. 

Mamy pełne obsadzenie na wszystkie biegi.  Listy rezerwowe także są pełne. Wygląda na to, że pobijemy rekord frekwencji. Ale to co dla nas jest najważniejsze – cieszymy się na spotkanie z biegaczami. Bo to oni tworzą ten niepowtarzalny klimat naszych imprez. – mówi Mirek Bieniecki, dyrektor biegów.

Festiwal biegów w Bieszczadach rozpoczyna Bieg Rzeźnika Ultra na dystansie 140 kilometrów z sumą podbiegów 6300m i limicie 24 godziny. Zeszły rok pokazał, jak trudny jest do pokonania: ze 250 startujących do mety w Cisnej dotarło 17 osób. Te liczby jak się okazuje nie przerażają. A zatem 21 maja na starcie stanie 700 zawodników i zawodniczek.

Drugim rozgrywanym biegiem jest Bieg Rzeźnika na Raty, trzydniowa etapówka rozgrywana na trasie klasycznego Biegu Rzeźnika.

A w piątek 27 maja o 3:00 rano z Komańczy 700 dwuosobowych drużyn wyruszy XIII Bieg Rzeźnika. Do pokonania beda mieli 78 kilometrów czerwonego bieszczadzkiego szlaku aż do Ustrzyk Górnych.

Imprezę skończy V Rzeźniczek – 27 kilometrowy bieg z Solinki szlakiem granicznym przez Przełęcz nad Roztokami aż na szczyt Okrąglik, a potem czerwonym szlakiem do Cisnej. Tradycyjnie na start biegaczy zawiezie Bieszczadzka Kolejka Leśna. Podczas Festiwalu rozegranych zostanie także kilka biegów dla dzieci.

Czas zatem ruszyć w Bieszczady. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Technogym Group Cycle Connect - Nowy wymiar treningu indoor cycling
Następny wpis
Od marzenia do realizacji - Z Astmą po Koronę Ultramaratonów
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu