fbpx
Kalendarz biegowy

Już w tę niedzielę, 2 października 15. Bieg Trzech Kopców!

W najbliższą niedzielę, 2 października odbędzie się 15. Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa…
15. Bieg Trzech Kopców odbędzie się 2 października 2022 roku.

W najbliższą niedzielę, 2 października odbędzie się 15. Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim wystartują o godz. 10:30 pod Kopcem Krakusa i pokonają 13-kilometrową trasę pod Kopiec Piłsudskiego. W czwartek, 29 września w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora imprezy – odbyła się konferencja prasowa przed tym wyjątkowym biegiem górskim w centrum dużego miasta.

O przygotowaniach, specyfice, trasie, scenerii, celach sportowych i wielu innych aspektach związanych z jubileuszową odsłoną Biegu Trzech Kopców opowiadali: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 15. B3K Krzysztof Kowal, reprezentująca Partnera Strategicznego Imprezy – Małopolskę – Dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Sylwia Czeremuga, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 15. B3K Andrzej Batko, tegoroczna mistrzyni Polski w biegu górskim na długim dystansie, druga zawodniczka 13. B3K, uczestniczka 15. B3K Martyna Kantor oraz aktor, biegacz, uczestnik 15. B3K Andrzej Popiel, który jest również Ambasadorem Cracovia Maraton i przybliżył prowadzony przez ZIS projekt.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały oficjalne koszulki techniczne marki ASICS, jakie otrzymają uczestnicy, którzy zdecydowali się na pakiety startowe z koszulkami oraz medal, jaki za linią mety zawiśnie na szyi każdej osoby, która ukończy bieg.

Oficjalna koszulka i medal 15. Bieg Trzech Kopców
Oficjalna koszulka i medal 15. Bieg Trzech Kopców

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

Bieg Trzech Kopców jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, jego 13-kilometrowa trasa, z różnicą wzniesień 160 m, łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego i prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – Bulwarami Wiślanymi obok wspaniałych zabytków czy w Lesie Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale też urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.

Autorem rekordu trasy jest Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (mający na swoim koncie m.in. triumfy w 3. i 4. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego) – 40 minut i 4 sekundy w 2017 roku.

Posiadaczką najlepszego rezultatu w kategorii kobiet jest reprezentująca Mołdawię olimpijka z Rio de Janeiro, triumfatorka 17. i 19. edycji Cracovia Maraton, Lilia Fiskowicz, która w ubiegłym roku uzyskując czas 46 minut i 59 sekund poprawiła o 13 sekund wcześniejszy, własny rekord trasy z 2016 roku.

Ubiegłoroczna edycja Biegu Trzech Kopców była pierwszym wydarzeniem biegowym zorganizowanym w tradycyjnej formule przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Razem „odmroziliśmy” bieganie w naszym mieście, choć w nieco mniejszym gronie.

Rekord frekwencji padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

W tym roku limit uczestników został ustalony na 3500 osób. Po zakończeniu zapisów internetowych na liście startowej widnieje 3226 biegaczy. Zgłoszenia do udziału w jubileuszowej, 15. edycji imprezy będą jeszcze przyjmowane w Biurze Zawodów – zlokalizowanym w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana – 30 września (piątek) w godz. 15.00-20:00 i 1 października (sobota) w godz. 12:00-20:00. 2 października (niedziela) w godz. 7:00-9:00 będzie już można wyłącznie odbierać pakiety startowe.

Start 15. Biegu Trzech Kopców nastąpi w niedzielę, 2 października o godz. 10:30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa, meta na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 2 godziny. W biegu biorą udział osoby od 18. roku życia i starsze.

Poza obecną na konferencji Martyną Kantor, wśród dotychczas zgłoszonych zawodników faworytów można upatrywać w triumfatorce biegu z 2018 i 2019 roku, prowadzącej zajęcia w ramach „Trenuj w Krakowie!” Katarzynie Broniatowskiej, ubiegłorocznym zwycięzcy Patryku Stypułkowskim, drugim przed rokiem olimpijczyku z Tokio Arkadiuszu Gardzielewskim, aktualnym mistrzu Polski na 5000 m Patryku Kozłowskim czy osiemnastym zawodniku tegorocznego maratonu podczas mistrzostw Europy w Monachium Adamie Nowickim. Swój udział zapowiedziała też mistrzyni Europy w maratonie ze wspomnianej imprezy Aleksandra Lisowska! Na trasie zobaczymy także uczestnika wszystkich dotychczasowych edycji biegu, który wciąż marzy o wygranej, kilkukrotnie drugiego i trzeciego Andrzej Lachowskiego.

Zwycięzcy dotychczasowych edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2017 – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo i Stellah Jepngetich Barsosio (oboje Kenia), 2018 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2019 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2021 – Patryk Stypułkowski (Polska) i Lilia Fiskowicz (Mołdawia).

W związku z organizacją biegu, wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Informacje na ten temat, a także o specjalnym transporcie dla zawodników i kibiców znajdują się TUTAJ.

Program 15. Biegu Trzech Kopców
2.10.2022 r. (niedziela)
9:30 – powitanie uczestników
9:50 – wspólna rozgrzewka (zbiórka w okolicy startu – pod Kopcem Krakusa),
10:20 – otwarcie imprezy
10:30 – start zawodników (pod Kopcem Krakusa),
11:10-11:15 – planowane pojawienie się na mecie zwycięzcy
(pod Kopcem Piłsudskiego)
11:30 – dekoracje zawodników w klasyfikacji generalnej
11:40 – dekoracja 15. zawodnika i 15. zawodniczki
12:30 – zamknięcie trasy
13:00 – zakończenie imprezy

Ważne i przydatne informacje dla zawodników i kibiców można również znaleźć w specjalnie przygotowanym INFORMATORZE.

3kopce 3
Informator 15. Biegu Trzech Kopców: https://zis.krakow.pl/cmsd/files/69894.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rusza wielka akcja społeczna! „Stadiony Przyjazne Biegaczom”!
Następny wpis
Biegowe endorfiny - czyli test Saucony Endorphin Speed 3
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu