fbpx
15. Bieg Trzech Kopców odbędzie się 2 października 2022 roku.

Już w tę niedzielę, 2 października 15. Bieg Trzech Kopców!

W najbliższą niedzielę, 2 października odbędzie się 15. Bieg Trzech Kopców. Uczestnicy jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim wystartują o godz. 10:30 pod Kopcem Krakusa i pokonają 13-kilometrową trasę pod Kopiec Piłsudskiego. W czwartek, 29 września w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora imprezy – odbyła się konferencja prasowa przed tym wyjątkowym biegiem górskim w centrum dużego miasta.

O przygotowaniach, specyfice, trasie, scenerii, celach sportowych i wielu innych aspektach związanych z jubileuszową odsłoną Biegu Trzech Kopców opowiadali: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 15. B3K Krzysztof Kowal, reprezentująca Partnera Strategicznego Imprezy – Małopolskę – Dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Sylwia Czeremuga, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 15. B3K Andrzej Batko, tegoroczna mistrzyni Polski w biegu górskim na długim dystansie, druga zawodniczka 13. B3K, uczestniczka 15. B3K Martyna Kantor oraz aktor, biegacz, uczestnik 15. B3K Andrzej Popiel, który jest również Ambasadorem Cracovia Maraton i przybliżył prowadzony przez ZIS projekt.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały oficjalne koszulki techniczne marki ASICS, jakie otrzymają uczestnicy, którzy zdecydowali się na pakiety startowe z koszulkami oraz medal, jaki za linią mety zawiśnie na szyi każdej osoby, która ukończy bieg.

Oficjalna koszulka i medal 15. Bieg Trzech Kopców
Oficjalna koszulka i medal 15. Bieg Trzech Kopców

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

Bieg Trzech Kopców jedyny w Polsce bieg górski w centrum dużego miasta, jego 13-kilometrowa trasa, z różnicą wzniesień 160 m, łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego i prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – Bulwarami Wiślanymi obok wspaniałych zabytków czy w Lesie Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej formy czynnego wypoczynku. Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek. Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale też urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.

Autorem rekordu trasy jest Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (mający na swoim koncie m.in. triumfy w 3. i 4. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego) – 40 minut i 4 sekundy w 2017 roku.

Posiadaczką najlepszego rezultatu w kategorii kobiet jest reprezentująca Mołdawię olimpijka z Rio de Janeiro, triumfatorka 17. i 19. edycji Cracovia Maraton, Lilia Fiskowicz, która w ubiegłym roku uzyskując czas 46 minut i 59 sekund poprawiła o 13 sekund wcześniejszy, własny rekord trasy z 2016 roku.

Ubiegłoroczna edycja Biegu Trzech Kopców była pierwszym wydarzeniem biegowym zorganizowanym w tradycyjnej formule przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Razem „odmroziliśmy” bieganie w naszym mieście, choć w nieco mniejszym gronie.

Rekord frekwencji padł w 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników.

W tym roku limit uczestników został ustalony na 3500 osób. Po zakończeniu zapisów internetowych na liście startowej widnieje 3226 biegaczy. Zgłoszenia do udziału w jubileuszowej, 15. edycji imprezy będą jeszcze przyjmowane w Biurze Zawodów – zlokalizowanym w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana – 30 września (piątek) w godz. 15.00-20:00 i 1 października (sobota) w godz. 12:00-20:00. 2 października (niedziela) w godz. 7:00-9:00 będzie już można wyłącznie odbierać pakiety startowe.

Start 15. Biegu Trzech Kopców nastąpi w niedzielę, 2 października o godz. 10:30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa, meta na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 2 godziny. W biegu biorą udział osoby od 18. roku życia i starsze.

Poza obecną na konferencji Martyną Kantor, wśród dotychczas zgłoszonych zawodników faworytów można upatrywać w triumfatorce biegu z 2018 i 2019 roku, prowadzącej zajęcia w ramach „Trenuj w Krakowie!” Katarzynie Broniatowskiej, ubiegłorocznym zwycięzcy Patryku Stypułkowskim, drugim przed rokiem olimpijczyku z Tokio Arkadiuszu Gardzielewskim, aktualnym mistrzu Polski na 5000 m Patryku Kozłowskim czy osiemnastym zawodniku tegorocznego maratonu podczas mistrzostw Europy w Monachium Adamie Nowickim. Swój udział zapowiedziała też mistrzyni Europy w maratonie ze wspomnianej imprezy Aleksandra Lisowska! Na trasie zobaczymy także uczestnika wszystkich dotychczasowych edycji biegu, który wciąż marzy o wygranej, kilkukrotnie drugiego i trzeciego Andrzej Lachowskiego.

Zwycięzcy dotychczasowych edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka i Lilia Fiskowicz (Mołdawia), 2017 – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo i Stellah Jepngetich Barsosio (oboje Kenia), 2018 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2019 – Tomasz Grycko (Polska) i Katarzyna Broniatowska (Polska), 2021 – Patryk Stypułkowski (Polska) i Lilia Fiskowicz (Mołdawia).

W związku z organizacją biegu, wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Informacje na ten temat, a także o specjalnym transporcie dla zawodników i kibiców znajdują się TUTAJ.

Program 15. Biegu Trzech Kopców
2.10.2022 r. (niedziela)
9:30 – powitanie uczestników
9:50 – wspólna rozgrzewka (zbiórka w okolicy startu – pod Kopcem Krakusa),
10:20 – otwarcie imprezy
10:30 – start zawodników (pod Kopcem Krakusa),
11:10-11:15 – planowane pojawienie się na mecie zwycięzcy
(pod Kopcem Piłsudskiego)
11:30 – dekoracje zawodników w klasyfikacji generalnej
11:40 – dekoracja 15. zawodnika i 15. zawodniczki
12:30 – zamknięcie trasy
13:00 – zakończenie imprezy

Ważne i przydatne informacje dla zawodników i kibiców można również znaleźć w specjalnie przygotowanym INFORMATORZE.

3kopce 3
Informator 15. Biegu Trzech Kopców: https://zis.krakow.pl/cmsd/files/69894.
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Stadiony Przyjazne Biegaczom

Rusza wielka akcja społeczna! „Stadiony Przyjazne Biegaczom”!

Następne
Saucony Endorphin Speed 3

Biegowe endorfiny - czyli test Saucony Endorphin Speed 3

Powiązane artykuły

przebiegnij raciborski polmaraton odjedz toyota aygo 02
Czytaj dalej

Przebiegnij raciborski półmaraton, odjedź Toyotą Aygo

Niepowtarzalny klimat, sportowa rywalizacja i doskonała organizacja - te cechy wyróżniają RAFAKO Półmaraton Racibórz. 26 sierpnia odbędzie się czwarta edycja imprezy. Organizatorzy przygotowali kilka ciekawych niespodzianek dla zawodników. Jedną z nich będzie samochód Toyota Aygo 2018, którą może zdobyć każdy z biegaczy, wystarczy, że w regulaminowym czasie ukończy zawody.