fbpx
Wywiady

Wywiad z Jakubem Krzewiną, piątym zawodnikiem HME w Paryżu w sztafecie 4×400 metrów

Kuba jest również Młodzieżowym Mistrzem Europy w tej samej konkurencji. Legitymuje się bardzo dobrym rekordem życiowym 46,66sek.
wywiad z jakubem krzewina piatym zawodnikiem hme w paryzu w sztafecie 4x400 metrow 01 01

Kuba jest również Młodzieżowym Mistrzem Europy w tej samej konkurencji. Legitymuje się bardzo dobrym rekordem życiowym 46,66sek.

Jak oceniasz start sztafety na HME?

Przed mistrzostwami patrząc na tabele europejskie można było powiedzieć, że powinniśmy zająć 5 miejsce. Do startu podchodziliśmy jednak z myślą walki o medal. Wiadomo, że hala rządzi się swoimi prawami i wszystko może się zdarzyć. Niestety już od samego początku troszkę odstawaliśmy od czołówki i nie zdołaliśmy tego odrobić. Patrząc na młody i niedoświadczony skład można znaleźć plusy tego występu ale my, zawodnicy nie jesteśmy za bardzo zadowoleni z uzyskanego wyniku.

W jej składzie było aż trzech młodzieżowców w tym Ty. To chyba dobry prognostyk przed ME U23 ,które odbędą się w tym roku w Ostrawie?

Dokładnie tak. Do składu zapewne dołączą jeszcze Janek Ciepiela, Andrzej Jaros i być może ”wyskoczy” ktoś nowy. Zapowiada się, że będziemy mieli bardzo silną ekipę i nie ukrywam, że pojedziemy tam walczyć o złoto oraz bardzo dobry czas. W 2009 roku w Kownie zostaliśmy Mistrzami Europy więc w Ostrawie zrobimy wszystko, aby nadal dominować na Starym Kontynencie.

Jak skomentujesz zachowanie zawodników z Francji, którzy świętowali zwycięstwo na bieżni podczas gdy bieg jeszcze trwał(jeden z nich przeciął nawet linię mety)?

Uważam, że mogli poczekać chwilę aż wszyscy dobiegną do mety i wtedy okazywać swoją radość. Oglądając powtórkę biegu w TV zauważyłem, że sędziowie kompletnie nie panowali nad ich zachowaniem.

Czy gdyby impreza odbywała się w innym kraju zostaliby zdyskwalifikowani?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem jak do takiego zachowania odnoszą się przepisy, ale możliwe że gdyby zawody odbywały się w innym kraju to ktoś zwróciłby na to uwagę.

Jak sądzisz czy na IO w 2012 roku będziemy w stanie nawiązać walkę ze światową czołówką?

Mam taką nadzieję. Mamy utalentowaną młodzież, która przy wsparciu starszych kolegów już niedługo powinna być jedną z czołowych sztafet na świecie. Wszyscy ciężko trenujemy a IO są najważniejszą imprezą dla każdego sportowca tym większa jest nasza mobilizacja, aby uzyskać tam jak najlepszy wynik.

Mamy wspaniałe tradycje w tej konkurencji… myślisz, że w przyszłości sztafeta 4×400 metrów znów stanie się znakiem firmowym polskiej lekkiej atletyki tak jak pod koniec lat 90-tych?

Pokrótce na to pytanie odpowiedziałem już wyżej. Uważam ,że możemy trochę namieszać w tej konkurencji i nawiązać do słynnej sztafety z końca lat 90

Zdradzisz nam swoje najbliższe plany treningowe? Wyjeżdżasz na jakiś obóz klimatyczny?

Po Mistrzostwach Europy zrobiliśmy z trenerem kilka dni wolnego, a od poniedziałku wyjeżdżam na zgrupowanie  do Szklarskiej Poręby. Potem tydzień treningu w Krakowie, nadrabianie zaległości na uczelni i obóz klimatyczny na greckiej wyspie Rodos.

Osiągnąłeś już wysoki poziom sportowy, ile czasu spędzasz poza domem na zgrupowaniach?

Na zgrupowaniach spędzam jakieś 170-180dni w roku, jeśli dodamy do tego jeszcze zawody krajowe i międzynarodowe to wychodzi troszkę ponad 200dni poza domem w ciągu roku.

Twoje ulubione miejsce na obóz sportowy? Gdzie najlepiej do tej pory Ci się trenowało?

Byłem już w wielu miejscach na obozach i trudno jest mi wskazać jakieś jedno ulubione. Do tej pory bardzo dobrze trenowało mi się w Spale i na Rodos.

Jakie jest Twoje największe sportowe marzenie?

Biegać regularnie poniżej 45sekund i zdobyć medal olimpijski.

Główny cel, założenie na najbliższy sezon?

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Ostrawie, obrona złotego medalu w sztafecie i dobry start indywidualny to mój główny cel na ten sezon. Mam również nadzieję ,że uzyskam dobry wynik, który pozwoli mi się zakwalifikować do sztafety na Mistrzostwa Świata w Daegu.

Słyszałem, że często masz problemy z kontuzjami, jak sobie z tym radzisz?

Niestety w mojej niedługiej karierze miałem już kilka kontuzji przez ,które nie mogłem spokojnie przetrenować choćby jednego roku. Aktualnie robię wiele ćwiczeń wspomagających dzięki ,którym mam nadzieję kontuzje opuszczą mnie już na dobre.

Sportowy wzór Jakuba Krzewiny… o ile taki istnieje?

Jest kilku sportowców ,których bardzo szanuje i chciałbym  osiągnąć tak wysoki poziom sportowy jak oni, lecz nie mam jednego konkretnego wzoru.

Jakbyś mógł dać jakąś swoją radę, przesłanie dla początkujących biegaczy, którzy nas czytają?

Nigdy się nie poddawajcie, dążcie do celu choćby wydawał się bardzo odległy i pamiętajcie, że sport to nie są tylko zwycięstwa ,ale również porażki po, których z dumą powinniście podnieść głowę i jeszcze mocniej trenować.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów sportowych.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rekordy świata z poprzedniej epoki
Następny wpis
Sparta w wydaniu polskim - wywiad z Pawłem Szynalem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu