fbpx
Miejsca

World Marathon Majors – marzenie każdego maratończyka

Można śmiało powiedzieć, że są maratony i Maratony, bo jakkolwiek przyjęło się już uznawać za dystans maratoński 42 kilometry i 195 metrów, to każda z imprez rozgrywanych na tym dystansie ma szczególny charakter i część z nich stanowczo wyróżnia się na tle pozostałych.
worldmarathonmajors 01

Można śmiało powiedzieć, że są maratony i Maratony, bo jakkolwiek przyjęło się już uznawać za dystans maratoński 42 kilometry i 195 metrów, to każda z imprez rozgrywanych na tym dystansie ma szczególny charakter i część z nich stanowczo wyróżnia się na tle pozostałych.

Wśród tej części znajdziemy, m.in. biegi tworzące World Marathon Majors, czyli serię maratonów, które swoim rozmachem lub wyścigowym charakterem przyciągają każdego roku dziesiątki tysięcy osób. Dzisiaj sprawdzimy więc, jakie imprezy wchodzą w skład tej serii i czym – poza samymi maratonami – tak naprawdę jest World Marathon Majors.

world-marathon-majors-06

Cykl biegów dla elity czy szansa na przygodę dla każdego z nas?

Całą inicjatywę World Marathon Majors można podzielić na dwie, komplementarne względem siebie, kwestie, a jest to: znalezienie formuły rywalizacyjnej dla najmocniejszych zawodników świata na dystansie maratonu oraz – co niemniej ważne – promocja biegania i aktywności wśród osób zdrowych oraz niepełnosprawnych, turystyki biegowej, a także najlepszych wzorców organizacyjnych, z czego czerpać mogą zarówno biegacze-amatorzy, jak i organizatorzy biegów na mniejszą skalę.

Pierwsza kwestia realizowana jest poprzez system punktowy, który premiuje pięciu pierwszych zawodników i zawodniczki, zarówno wśród biegaczy, jak i rywalizujących na wózkach, a następnie – po 6 imprezach cyklu – nagradza najlepszego maratończyka, maratonkę i najlepszych zawodników niepełnosprawnych.

world-marathon-majors-10

Zwycięzcami ostatniej serii World Marathon Majors są:

  • Eliud Kipchoge (obecny rekordzista świata w maratonie z wynikiem 2:01:39),
  • Mary Keitany (z najlepszym wynikiem z Londynu – 2:17:01),
  • na wózkach Manuela Schar (1:28:17 z Bostonu w 2017 roku),
  • oraz Marcel Hug (1:20:52 z Seulu w 2013 roku).

Rywalizacja na najwyższym poziomie nie jest jednak celem samym w sobie – ma ona być kluczem do promocji sportu na całym świecie. To właśnie dlatego do World Marathon Majors zostały wybrane imprezy, które imponują rozmachem i słyną z doskonałej zabawy i organizacji. Od 2013 roku są to: The Boston Marathon, Virgin Money London Marathon, Berlin Marathon, Chicago Marathon, TCS New York City Marathon oraz Tokyo Marathon, który jako ostatni – właśnie w 2013 roku – dołączył do pozostałej piątki.

Co ciekawe, biegacze-amatorzy – w przeciwieństwie do zawodników elity – zyskują w ramach World Marathon Majors dodatkową motywację, by wystartować we wszystkich wymienionych imprezach – Ci, którym się to uda, zostają odznaczeni medalem Six Star Finisher oraz otrzymują specjalny certyfikat.

Spróbujmy więc w kilku słowach opisać, czego można spodziewać się po starcie na każdej z imprez tworzących serię World Marathon Majors.

world-marathon-majors-05

TCS New York City Marathon, czyli bieg w mieście sukcesu

O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie zasypia i maratończycy, którzy mieli okazję pobiec w tej imprezie z pewnością to potwierdzą. Bo niby jak tu zasnąć, gdy miasto opanowane jest przez 50 tysięcy biegaczy? New York City Marathon to zatem jedna z największych imprez sportowych dla amatorów na świecie i już to powinien być wystarczający powód, by wpisać go na listę biegowych planów. Weźmy do tego pod uwagę, że pierwszy maraton w tym mieście został rozegrany już w 1970 roku, a zatem za szaloną wręcz popularnością idzie tu doświadczenie i wiedza organizatorów, którzy każdego roku starają się, by nie było biegacza, który finiszowałby w Nowym Jorku bez uśmiechu na ustach.

Takie imprezy jak New York City Marathon to bez wątpienia jedno z największych marzeń wszystkich biegaczy, którzy fascynują się dystansem maratonu i kolekcjonują kolejne biegi, niczym filateliści znaczki dorzucający coraz to nowe zdobycze do klasera. Nie dziwi zatem fakt, że z tego powodu producenci obuwia tworzą specjalne, kolekcjonerskie modele butów z dumnym dopiskiem NYC lub London w nazwie, które rozchodzą się niczym ciepłe bułeczki, bez względu na cenę takiej pamiątki. To jednak może chyba faktycznie zrozumieć jedynie biegacz, bo większości pozabiegowego świata nie bardzo mieści się to w głowie, aby jechać na drugi koniec świata, przebiec 42 kilometry z haczykiem i wrócić z drogim gadżetem w postaci butów. New York City Marathon to jedna z tych imprez, której partnerem jest marka New Balance. Wiąże się to nie tylko ze stworzeniem wyjątkowych modeli butów specjalnie na tę okazję – mowa tu np. o startówce NB 1400v6 NYC Marathon czy znacznie mocniej amortyzowanym NB 1080v8 NYC Marathon – ale także pełnej gamy ubrań, zarówno startowych, jak i treningowych oraz na co dzień. Marka New Balance wspiera ponadto grupę New York Road Runners, która odpowiada za organizację nie tylko nowojorskiego maratonu, ale także połówki i innych imprez (w tym biegu na 1 milę czy 10 kilometrów).

  • Data: 4 listopada 2018
  • Rekord mężczyzn: 2:05:06 – Geoffrey Mutai
  • Rekord kobiet 2:22:31 – Margaret Okayo

Tokyo Marathon, czyli biegowa wycieczka w dalekiej Azji

Maraton tokijski to dowód, że niektóre inicjatywy są wprost skazane na sukces. Już bowiem w pierwszym roku jego rozgrywania (2007) w imprezie wzięło udział aż 25 000 biegaczy z całego świata. Organizatorzy Tokyo Marathon nie osiedli jednak na laurach, dzięki czemu ta doskonała z turystycznego punktu widzenia trasa skusiła w 2015 roku ponad 300 tysięcy chętnych, co oznacza, że na jedno miejsce startowe przypadało 10 zainteresowanych zawodniczek i zawodników – to musi świadczyć o tym, że z Tokio nikt nie wyjeżdża zawiedziony. Sama trasa jest przy tym stosunkowo płaska, a zaczyna się ponad 5-kilometrowym, lekkim zbiegiem.

  • Data: 3 marca 2019
  • Rekord mężczyzn: 2:05:42 – Dickson Chumba
  • Rekord kobiet: 2:22:23 – Tirfi Tsegaye

world-marathon-majors-07

The Boston Marathon, czyli maratońska legenda i piekielny podbieg

Najstarszy doroczny maraton na świecie – czy to nie brzmi dumnie? Dorzućmy do tego legendarny podbieg na Heartbreak Hill oraz fakt, że na maraton w Bostonie obowiązują dość wyśrubowane minima kwalifikacyjne i wydaje się, że mamy już niemal pełny obraz tej doskonałej imprezy. The Boston Marathon to jednak znacznie więcej – to np. pierwsza impreza maratońska, na której legalnie, z własnym numerem startowym, wystartowała kobieta. Była to Kathrine Switzer, a wszystko miało miejsce już w 1967 roku.

  • Data: 15 kwietnia 2019
  • Rekord mężczyzn: 2:03:02 – Geoffrey Mutai
  • Rekord kobiet: 2:18:57 – Rita Jeptoo

Virgin Money London Marathon, czyli doskonali kibice w stolicy Anglii

W Londynie można naprawdę mocno pobiegać, o czym świadczy nie tylko rekord trasy Wilsona Kipsanga, ale też doskonały rekordowy wynik rodowitej brytyjki – Pauli Radcliffe. London Marathon słynie jednak również z doskonałych akcji charytatywnych, w wyniku których organizatorom udało się zebrać łącznie już 830 milionów funtów! Co więcej, jest to też jeden z najchętniej oglądanych maratonów na świecie, z którego transmisję można śledzić w 196 krajach na całym świecie. Ciekawym rozwiązaniem jest rozpoczęcie biegu w trzech różnych miejscach, które dopiero z czasem łączą się w jedną trasę.

To także kolejna impreza, w którą aktywnie włącza się marka New Balance, szykując – podobnie jak w przypadku maratonu w Nowym Jorku – specjalne modele butów, w tym 1500v4 London Edition czy 1080v8 London Edition, ale także cały szereg doskonałych technicznych ubrań dla zawodników oraz wspierających ich kibiców. New Balance, wspierając największy brytyjski maraton, podkreśla tym samym swoje przywiązanie do wysp, na których produkuje swoje obuwie już od 35 lat.

  • Data: 28 kwietnia 2019
  • Rekord mężczyzn: 2:04:29 – Wilson Kipsang
  • Rekord kobiet: 2:15:25 – Paula Radcliffe

world-marathon-majors-08

Berlin Marathon, czyli rekordy i najmocniejsi zawodnicy na świecie

Jeżeli chcielibyśmy uczestniczyć w tworzeniu historii, to datę kolejnego maratonu w Berlinie powinniśmy wypisać wielkimi literami w kalendarzu. To przecież właśnie podczas Berlin Marathon najczęściej dotąd padały rekordy świata na dystansie maratońskim i możemy mieć pewność, że organizatorzy tej imprezy postarają się, by tak już zostało. Historyczne wyczyny Haile Gebrselassie, Denisa Kimetto czy wspomnianego już Eliuda Kipchoge to świetny powód, by ruszyć za zachodnią granicę i sprawdzić się na trasie uchodzącej za najszybszą na świecie.

  • Data: 29 września 2019
  • Rekord mężczyzn: 2:01:39 – Eliud Kipchoge
  • Rekord kobiet 2:19:12 – Mizuki Noguchi

Chicago Marathon, czyli szybka i płaska trasa po różnorodnych dzielnicach

Wspominaliśmy już o tłumach kibiców, ale co powiecie na konkretne liczby? Na trasie The Bank of America Chicago Marathon każdego roku kibicuje ok. 1,5 miliona radosnych mieszkańców i turystów. Wydaje się, że ciężko o lepsze warunki do bicia rekordów, szczególnie że trasa w Chicago nie jest przesadnie pofałdowana i bywała już areną, na której bito rekordy świata. Organizatorom udało się zbudować świetnie funkcjonującą imprezę, która od nieco ponad 4 tysięcy biegaczy w 1977 roku urosła do niecałych 45 tysięcy w 2017.

  • Data: 13 października 2019
  • Rekord mężczyzn: 2:03:45 – Dennis Kimetto
  • Rekord kobiet: 2:17:18 – Paula Radcliffe

world-marathon-majors-01

O czym warto pamiętać, gdy już wybierzemy starty?

Na pewno warto brać pod uwagę, że na każde miejsce na imprezach serii World Marathon Majors aplikuje przynajmniej kilka osób i listy są w większości zapełniane w najlepszym razie na pół roku przed samymi zawodami. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i spokojnie zaplanować starty w tych maratonach ze sporym wyprzedzeniem. Pamiętać warto także o logistyce, czyli przelotach i zakwaterowaniu na miejscu – z tym co prawda nie powinno być większych problemów, bo mówimy o potężnych metropoliach, ale lepiej nie odwlekać organizacji tych spraw do ostatniej chwili. Dość popularnym rozwiązaniem jest zlecenie wszystkich tych spraw zewnętrznym firmom, które są w stanie zapewnić nam miejsce na liście startowej i dach nad głową na miejscu lub wzięcie udziału w akcji charytatywnej, co także może nam zagwarantować miejsce na najbardziej obleganych biegach.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pierwsza edycja Furii Świdnickiej za nami
Następny wpis
Rolowanie rolowaniu nierówne, czyli techniki do wykorzystania podczas automasażu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu