fbpx
Zapowiedzi imprez

Weekend pod znakiem 41. PZU Maratonu Warszawskiego: sport i dobra zabawa

W najbliższą niedzielę blisko dziesięć tysięcy biegaczy pobiegnie w 41. PZU Maratonie Warszawskim i imprezach towarzyszących.
mw04

W najbliższą niedzielę blisko dziesięć tysięcy biegaczy pobiegnie w 41. PZU Maratonie Warszawskim i imprezach towarzyszących. Punktualnie o godzinie 9:00 maratończycy wystartują spod stadionu Polonii przy ul. Konwiktorskiej, a pół godziny później na trasę ruszą biegacze w 7. Biegu na Piątkę. Meta wszystkich dystansów będzie zlokalizowana na Wisłostradzie, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Bieg na królewskim dystansie będzie ukoronowaniem maratońskiego weekendu, gdyż organizatorzy przygotowali na ostatnie dni września wiele atrakcji. Już w piątek zostanie uruchomione Expo Sport&Fitness na torze Wyścigów Konnych Służewiec. W sobotę w tej samej lokalizacji odbędzie się Mini Maraton oraz Wielobój Sprawnościowy dla dzieci: od najmłodszych, aż do 16-latków. Aby ułatwić wszystkim dotarcie, zostanie uruchomiona linia specjalna autobusów – „300”, która kursować będzie z pętli autobusowej Metro Wilanowska pod bramę biura zawodów.

mw01

W niedzielę zapraszamy mieszkańców do kibicowania biegaczom na trasie maratonu, któremu będzie towarzyszyć żywiołowa i energetyczna oprawa. Na trasie zlokalizowane będą punkty kibicowania z występami artystycznymi i oprawą muzyczną. Jeden z ciekawszych, zorganizowany przez sponsora biegu – firmę New Balance – znajdzie się w Łazienkach Królewskich. Tam – w iście królewskim stylu – strudzonych biegaczy przywita Filip Chajzer. Łącznie na trasie 41. PZU Maratonu Warszawskiego ulokowanych będzie 29 punktów, w których fani będą mogli dopingować zawodników, jednocześnie bawiąc się przy muzyce i korzystając z atrakcji zapewnionych przez partnerów imprezy. Każdy gość znajdzie tam coś dla siebie!

Gratką dla mniej doświadczonych biegaczy jest możliwość startu w „Biegu na Piątkę”. Dystans pięciu kilometrów jest w stanie z marszu pokonać każda w miarę sprawna osoba, a taki występ może być wspaniałym elementem przygotowań do pokonywania w przyszłości dłuższych dystansów. Występ w tej imprezie towarzyszącej umożliwia poczucie atmosfery Wielkiego Biegu, mimo startu na mniej wymagającym dystansie. Zapisy na 41. PZU Maraton Warszawski, Bridgestone Sztafetę Maratońską oraz 7. Bieg na Piątkę trwają do soboty. Wciąż można zdecydować się na start!

Przez Warszawę do Tokio

41. PZU Maraton Warszawski to nie tylko świetna zabawa dla amatorów, ale też prestiżowa impreza sportowa dla profesjonalistów. Na starcie pojawi się wielu znakomitych biegaczy, spośród których dwoje Polaków warto obserwować szczególnie uważnie. Wśród mężczyzn faworytem będzie Artur Kozłowski, dla którego celem będzie nie tylko zajęcie jak najwyższego miejsca, ale również osiągnięcie minimum olimpijskiego, które pozwoli mu wystartować w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Żeby to osiągnąć, musi przebiec trasę w czasie szybszym niż 2:11:30.

mw03

To ambitne wyzwanie, chcemy zrobić co w naszej mocy, żeby Arturowi w tym pomóc – deklaruje dyrektor biegu Marek Tronina.

Wśród kobiet faworytką będzie Anna Łapińska. W zeszłym roku z rekordem życiowym 2:38:41 zajęła drugie miejsce w 40. PZU Maratonie Warszawskim, będąc najlepszą Polką. Łapińska łączy bieganie z pracą na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Moim marzeniem jest to, żeby kiedyś pokonać maraton szybciej, niż w 2,5 godziny. Jestem dobrze przygotowana do 41. PZU Maratonu Warszawskiego, ale nie chcę za wiele obiecywać. Na tym dystansie nawet najmniejszy błąd może wiele kosztować. Nie można nigdy być pewnym, co się wydarzy – mówi dr fizyki Anna Łapińska. W spełnieniu biegowych marzeń na pewno pomoże jej entuzjastyczny doping wspaniałych warszawskich kibiców.

Wspólna walka o zieloną planetę

Zatrzymanie negatywnego wpływu ludzkich działań na ekosystem jest jednym z kluczowych wyzwań naszych czasów. Przedstawiciele Fundacji Maraton Warszawski doskonale zdają sobie z tego sprawę i wspólnie z biegaczami chcą walczyć o zieloną, czystą planetę dla naszych dzieci i wnucząt. W tym roku koszulki rozdawane w ramach pakietów startowych nie będą opakowywane w folię, a przy biurze zawodów zostanie przeprowadzona zbiórka elektrośmieci. To jednak nie wszystko. Walka o bardziej ekologiczne bieganie to wspólna misja wszystkich, dlatego też potrzebna jest pomoc samych uczestników. To oni mogą zrobić wiele dla ekologii: przyjść na start w niepotrzebnych ubraniach, które zamiast trafić do worków depozytowych, zostaną przekazane potrzebującym, czy też korzystać ze specjalnych koszy na śmieci umożliwiających segregację odpadów, które będą dostępne na Expo i w miasteczku biegowym. Z ekologią jest jak z maratonem – wymaga wytrzymałości i wytrwałości długodystansowca. Wspólnie jednak wszystko jest możliwe!

#BiegamDobrze, czyli wielkie serca biegaczy

Od lat ważnym elementem PZU Maratonu Warszawskiego jest akcja #BiegamDobrze, dzięki której od 2015 roku już 5 milionów złotych zostało przekazane na rzecz organizacji dobroczynnych. Nie inaczej jest w tym roku. Każdy uczestnik biegu ma możliwość wyboru charytatywnej ścieżki rejestracji, w ramach której otwiera swoją wirtualną zbiórkę pieniędzy dla wybranej przez siebie Fundacji. Dobroczynni Bohaterowie będą mieli do dyspozycji dedykowane stoisko w biurze zawodów do odbioru pakietów startowych, specjalną strefę masaży po biegu, a organizacje dobroczynne zapewnią specjalne strefy kibicowania na trasie, w których będzie można dopingować biegaczy. Wesprzeć można jedną z jedenastu organizacji: Amnesty International, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Rak’n’Roll, Synapsis, WWF Polska, PAH, UNICEF, Spartanie Dzieciom, Fundację Wcześniak, Non Iron, lub Warszawski Ogród Zoologiczny.

W dniu imprezy należy się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym. Zapraszamy do zapoznania się z planowanymi zamknięciami poszczególnych ulic w informatorze drogowym.

Program

PIĄTEK 27.09.2019

Tor Wyścigów konnych Służewiec

  • 12:00–20:00 – Biuro Zawodów
  • 12:00-20:00 – Expo Sport&Fitness

SOBOTA 28.09.2019

Tor Wyścigów konnych Służewiec

  • 10:00-20:00 – Biuro Zawodów
  • 10:00-20:00 – Expo Sports&Fitness
  • 10:20-17:00 – Mini Maraton i Wielobój Dziecięcy
mw02

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ASICS ogłasza odważne cele klimatyczne i przyspiesza działania w sprawie ochrony klimatu.
Następny wpis
ASICS przedstawia zaawansowaną odzież sportową bazującą na termicznej mapie ciała
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu