fbpx
Buty do biegania

Test butów 4F Dart

Marka 4F przebojem zdobyła uznanie na rynku biegowym, jednak do tej pory kojarzona była z wysokiej jakości odzieżą. Polski producent postanowił iść za ciosem powiększając ofertę o but biegowy. Długie prace i testy zaowocowały tej wiosny i 4F zaprezentował model o nazwie Dart. Do testów przystąpiliśmy z wielką ochotą. Jak wypadły? Zapraszam do dalszej części artykułu.
4F Dart test butów

Marka 4F przebojem zdobyła uznanie na rynku biegowym, jednak do tej pory kojarzona była z wysokiej jakości odzieżą. Polski producent postanowił iść za ciosem powiększając ofertę o but biegowy. Długie prace i testy zaowocowały tej wiosny i 4F zaprezentował model o nazwie Dart. Do testów przystąpiliśmy z wielką ochotą. Jak wypadły? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Jako że hasłem przewodnim przyświecającym producentom 4F jest wbiegnięcie w przyszłość, spodziewałem się, że nie będzie to typowy but treningowy. Został stworzony z myślą o prawdziwych szosowcach startujących na twardych nawierzchniach. Są to buty lekkie, które poza startami, dobrze będą sprawdzać się podczas szybkich sesji treningowych na dystansach do 10km.

Jest lekko i przyjemnie

Charakterystyczny dla większości startówek jest ich niski profil. Dzięki spadkowi pięta – palce na poziomie 10mm, od razu jesteśmy zachęceni do szybszego biegu ze śródstopia. Technologia zastosowana w podeszwie to Vibram Chicago, która ma gwarantować równomierne rozłożenie nacisku w trakcie biegu i dobrą przyczepność. But został pomyślany o osobach ze stopą neutralną, dlatego jedyne wsparcie to płytka stabilizująca piętę i śródstopie. Dzięki temu udało się zachować niską wagę tego modelu.

collageto-moze-byc-hit-tego-lata-test-butow-4f-dart-02

Cholewka została wykonana za pomocą siatki engineered mesh, która ma dbać o skuteczną wentylację. W moim odczuciu mogłaby być bardziej przewiewna, ale skoro noga nie „gotowała się” przy wysokiej temperaturze, to spełnia swoje zadanie. Dodatkowe elementy TPU pomagają ustabilizować stopę wewnątrz i chronią przed przetarciami. Cholewka została tak skonstruowana, aby się dobrze dopasowywać i zapobiegać uciskowi, ale z tego też powodu bardziej skierowana jest do osób o standardowej szerokości stopy.

Elastyczne sznurówki i przyjemny miękki język dodatkowo poprawiają komfort noszenia. Osoby biegające po zmroku będą mogły czuć się bezpiecznie dzięki odblaskowym elementom na pięcie.

test-butow-4f-dart-01

W tych butach wrzucisz wyższy bieg

Moje pierwsze pierwsza myśl po otwarciu pudełka z butami – klasyczny prosty, przyciągający uwagę design, nieprzesadzony dodatkowymi ozdobami. Energetyczny, niebieski kolor, elegancki splot siateczki na cholewce, ciekawy wzór i wkomponowane odblaskowe logo producenta. Wszystko to sprawia, że but chce się założyć na stopę. Podczas testów przebiegłem w nich ponad 120km, sprawdzając, jak się zachowują na asfalcie, ale też na bieżni i twardych leśnych alejkach. Pomimo, że są to buty o profilu treningowo-startowym, postanowiłem od razu wrzucić je na głęboką wodę i zrobiłem w nich kilka długich ponad 20km wybiegań, licząc że od razu wyjdą wszystkie wady. Stopa w środku leży fajnie, czuje się komfortowo. Są raczej dopasowane, dzięki czemu stopa stabilnie trzyma się w środku, nie ucieka na boki. Pomimo dopasowania cholewki, stopa ani razu mnie nie bolała, ani nie obtarła się. Nie czułem żadnego dyskomfortu w związku z pracą stopy i palców wewnątrz buta. Zapiętek sprawia, że achilles i pięta dobrze się układają. Myślę, że komfort użytkowania można odnotować jako duży plus.

test-butow-4f-dart-02

Po założeniu butów czuje się, że są lekkie. Przy rozmiarze 42, waga to tylko 260g. Przy zastosowanym dropie, zachęcają do szybszego biegania ze śródstopia. Amortyzacja w moim odczuciu jest twarda. Pod piętą, która jest zdecydowanie wyżej niż palce, czuje się lekką miękkość, ale pod palcami jest znacznie mniej amortyzacji i jest po prostu twardo. Mimo tego, muszę zaznaczyć, że nawet podczas bardzo długich wybiegań, ani razu nie czułem, aby stopa była „obita” od twardego podłoża, więc amortyzacja na pewno spełnia swoje zadanie. Sama podeszwa z początku wydawała mi się bardzo sztywna, co trochę mi przeszkadzało, zwłaszcza przy szybszym tempie biegu, ale po pewnym czasie ułożyła się do stopy.

test-butow-4f-dart-03

Podczas treningu czuje się, że buty są lekkie, więc od razu chce się szybciej biec, ale ze względu na obniżoną amortyzację na dystansach powyżej 10km, mięśnie zdecydowanie to odczuwają. Dlatego nie sprawdzą się na długie wybiegania, zwłaszcza dla osób początkujących i o wyższej wadze ciała, ale na krótsze szybsze sesje treningowe będą odpowiednie.

Podsumowanie

But biegowy 4F Dart to bardzo dobra propozycja dla średnio- i zaawansowanych biegaczy. Wysoka jakość materiałów, zawarte technologie i co chyba najważniejsze, niewysoka rozsądna cena sprawiają, że obuwie polskiego producenta może śmiało konkurować z producentami zachodnich, popularnych marek. Szczególnie zaletę 4F Dart docenią biegacze o niższej wadze ciała ze stopą neutralną, którzy dobrze się czują w butach z obniżoną amortyzacją. Sprawdzi się do biegania głównie szybkich treningów lub na zawody maksymalnie do 10km.

tabela-pods4f-01

Użyte linki:

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(3) Napisz komentarz

  1. “Zapiętek sprawia, że achilles i pięta dobrze się układają.”- co to oznacza? zapiętek twardy? miekki? jak oceniasz wysokość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina. Na mecie zameldowało się blisko 800 osób.
Następny wpis
Poczuj różnicę! - Przegląd koszulek termoaktywnych Brubeck
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu