Spis treści
Sezon biegowy z racji rosnących temperatur rozpoczął się na dobre – dla nas też. Biegaczy widać nie tylko na asfalcie czy miejskich chodnikach, ale z roku na rok coraz więcej jest ich… w górach. To tam właśnie bieganie trailowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Od dłuższego czasu jesteśmy totalnymi miłośnikami tego typu aktywności. Czy jednak pobiegać latem w górach można w czymkolwiek? Czy wystarczy po prostu założyć buty i wstać z kanapy? I tak, i nie. Dlaczego?
Pogoda w górach jest niejednokronie bardzo zmienna. Nie znajdziemy tam co 100 metrów jakiegoś sklepu, gdzie możemy schłodzić się zimną wodą, zwłaszcza w nadchodzącym okresie upałów. Bieganie w górach to narażenie się na wielogodzinne oddziaływanie promieni słonecznych – zatem oprócz pozytywnego nastawienia oraz motywacji do działania warto zadbać również o dobrą odzież. Z pomocą pędzi do nas Brubeck – lider na rynku zajmujący się produkcją odzieży termoaktywnej. Co dla nas ważne, jest to polska marka, a zdecydowanie popieramy wspieranie rodzimych producentów.
Gdzie biegniemy, dokąd zmierzamy?
Ostatnie przygotowania Jarka do 153 km w ukraińskich Bieszczadach podczas Bojko Ultra Trail, a Karoliny do Biegu Rzeźnika Ultra na dystansie 148 km nie należą do najłatwiejszych. Budowanie naszej formy oraz bazy tlenowej rozpoczęliśmy zimą, kiedy temperatury, mimo że niskie, nie zwalały nas z nóg. Mogliśmy założyć tyle warstw, ile tylko chcieliśmy – a ich liczba była nieograniczona. Im wyższa temperatura, tym problem stawał się bardziej zauważalny. Nieważne, czy „klepiemy asfalt” w mieście, czy organizujemy sobie wycieczkę biegową w Bieszczadach, wysoka temperatura potrafi dać się we znaki. W tej sytuacji, szukając ochłody, otrzymaliśmy możliwość przetestowania nowości na rynku odzieży biegowej – koszulki Running Air Pro.
Running Air Pro – co to znaczy?
Czym wyróżnia się koszulka Running Air Pro na tle koszulek oferowanych przez konkurencyjne marki? Przed pierwszym treningiem postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat ma (przynajmniej w teorii) do zaoferowania producent. Wyróżnia on przede wszystkim zaawansowaną techniczną stronę materiału oraz wykonania koszulki. Zdaniem Brubeck, to produkt wychodzący naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników dzięki zastosowaniu unikalnych surowców i zaawansowanej technologii wykonania – mocne słowa! Do jej wytworzenia użyto inteligentnej przędzy Nilit Breeze, która pozwoliła uzyskać innowacyjny i unikatowy na rynku produkt o właściwościach chłodzących.
Właściwości chłodzące? To tak na serio?
Konstrukcja koszulki jest wykonana w specjalnej technologii Air Balance. 33% jej powierzchni stanowią strefy wentylacyjne, ulokowane w miejscach wzmożonej potliwości (pod pachami, na klatce piersiowej i na plecach). Potęguje to efekt odprowadzania wilgoci i chłodzenia. Materiał jest dwuwarstwowy: wewnętrzna część szybko i efektywnie odprowadza wilgoć od skóry, a zewnętrzna warstwa odbiera nadmiar wilgoci i ciepła z pierwszej warstwy, zapobiegając przegrzewaniu się organizmu.
Efekt chłodzenia skóry nie jest jedynie subiektywnym odczuciem, lecz udokumentowaną właściwością potwierdzoną badaniami laboratoryjnymi, w których udowodniono, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego w wysokiej temperaturze, koszulka z przędzy Nilit Breeze jest w stanie obniżyć temperaturę na powierzchni skóry o 1°C.
A co mi da ten 1 stopień mniej?
Ktoś powiedziałby, że przecież to tylko jeden stopień, jednak w tym przypadku to aż jeden stopień. Nie tylko odczuwalnie wspomaga komfort użytkowania, ale również wydolność i wydajność fizyczną organizmu podczas biegania. Zakres temperatur, w jakich odczuwamy pełen komfort termiczny to moment, gdy temperatura na powierzchni naszej skóry wynosi pomiędzy 33-34 °C. Zakres wynosi 2°C – ta skala ukazuje, jak istotną różnicę stanowi zmiana o 1°C. Z kolei przy temperaturze 30◦C na powierzchni skóry mamy już… odmrożenia.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze
Miłość do odzieży sportowej często pojawia się „od pierwszego założenia”. Tutaj jednak historia okazała się dosyć burzliwa. Karolina, przyzwyczajona do bardzo przylegających fasonów, stwierdziła, że mimo odpowiednio wybranego rozmiaru, koszulka jest na nią za duża. Faktycznie, ma ona delikatnie luźny krój. Jednak, jak już później się okazało, nic nie dzieje się bez przyczyny.
Co nas zaskoczyło? Niezwykle miękki, lekki i komfortowy materiał. Co więcej, wykończenie w okolicach szyi pozostawia przyjemne uczucie. Sprawdziliśmy i pomyśleliśmy, – to pewnie dzięki tej delikatnej, elastycznej lamówce! Jak zwykle pojawiły się też obawy odnośnie możliwości otarć, zwłaszcza podczas długich dystansów, których nie brakuje w naszych planach treningowych. Bezszwowa konstrukcja podobno minimalizuje ryzyko otarć do minimum – pożyjemy, zobaczymy!
No dobra – czas na trening!
Pierwszy trening w koszulce Running Air Pro wypadł nam w okresie wręcz idealnym do jej przetestowania. Temperatura sięgała 30°C, panował niemiłosierny skwar, a my mieliśmy zaplanowane wspólne dłuższe wybieganie na 25 km. Przy jakichkolwiek nowinkach związanych z odzieżą sportową jesteśmy zazwyczaj dość sceptycznie nastawieni, stąd od razu wzięliśmy ze sobą dodatkową koszulkę na przebranie z uwagi na temperaturę. Byliśmy pewni, że koszulkę po takim treningu będzie można wykręcać.
Trening minął nam zaskakująco szybko, nawet te pierwsze kilometry, kiedy najtrudniej jest nam się zmotywować do trzymania tempa i biegu w odpowiednim tętnie. Podczas biegu czuliśmy się komfortowo. Luźniejszy krój koszulki potęgował uczucie chłodzące dzięki swobodnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu czuliśmy, że mimo upału, materiał sam schnie w trybie przyspieszonym. Co więcej, dzianina zapewniła nam ochronę przed poparzeniem słonecznym – mieliśmy je tylko w tych miejscach, które były bezpośrednio wystawione na słońce i gdzie oczywiście zapomnieliśmy posmarować się filtrem ochronnym. Z racji działania antybakteryjnego koszulka naprawdę długo zachowała świeżość. Mimo tego, że trening trwał około 2 godzin, uniknęliśmy wytworzenia nieprzyjemnego zapachu. Chyba nie musimy dodawać, że koszulki zabrane na zmianę kompletnie nam się nie przydały? Co więcej, podczas 25-kilometrowego treningu nie zaobserwowaliśmy na ciele żadnych podrażnień, z którymi niejednokrotnie mieliśmy problemy podczas długich wybiegań.
Oczywiście koszulka nie działa jak lodówka, nie pobiegniemy w niej w tempie 3:00/1 km, jeśli zazwyczaj biegamy 6:00/1 km ani nie sprawia ona, że kończymy trening bez kropli potu na czole. Jednak nawet dla nas, sceptyków wobec wszelkich nowinek w odzieży sportowej, koszulka znacząco poprawiła komfort podczas treningu. Teraz pierzemy nasze egzemplarze na okrągło – lato w pełni, zakładamy ją prawie na każdy trening w upale. Mimo częstotliwości użytkowania oraz częstego odświeżania w pralce, materiał nadal wygląda jak nowy.
Dobre pierwsze wrażenie – po raz drugi
Nie oszukujmy się – nie tylko kobiety lubią dobrze wyglądać, jednak mało który mężczyzna chce się do tego przyznać! W nowej linii znajdziemy po 4 wzory funkcyjnych biegowych koszulek damskich i męskich wzbogaconych ciekawym designem i efektownym zestawieniem kolorów z jaskrawymi akcentami. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Kolory z pewnością wyróżnią nas z tłumu (nie tylko biegaczy).
Dla kogo?
Dla profesjonalistów czy amatorów? Naszym zdaniem dla każdego! Mimo że działanie koszulki odczuwa się bardziej podczas dłuższego wybiegania, to koszulka Running Air Pro sprawdza się u nas również na tych krótszych treningach (do 10 km). Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele może nam pomóc odpowiedni dobór materiału, który zakładamy na trening czy zawody. Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że to koszulka do zadań specjalnych – sprawdzi się w użytkowaniu nawet przy ekstremalnej, bardzo intensywnej aktywności fizycznej, najlepiej w stałych warunkach pogodowych.
3D Run Pro
Ten model koszulki znaliśmy już z poprzedniego roku. Biegaliśmy zarówno w krótkim, jak i w długi rękawie. Produkt idealnie sprawdzał się w górach. Wzorowo spełniał bowiem swoje zadanie w zmiennych warunkach pogodowych. Zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach komfort użytkowania był bardzo podobny.
Koszulka 3D Run Pro to „druga skóra”. Ściśle przylega do ciała i idealnie się do niego dopasowuje. Wykonana jest z szybkoschnącego materiału, co sprawdza się na dłuższych treningach w zróżnicowanych warunkach. Ponadto design a’la „plaster miodu” robi ogromne wrażenie estetyczne – co również jest bardzo ważne.
Running Air
Dla mniej wymagających biegaczy przygotowano model Running Air. Przeznaczony do średnio intensywnej aktywności sportowej, sprawdza się idealnie podczas wyższych temperatur. Naszym zdaniem jest to produkt idealny na wiosenno-letnie treningi w stałych warunkach pogodowych, głównie krótszych dystansach. Design koszulki zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej przekroczył nasze oczekiwania. Miękki materiał oraz delikatnie luźniejszy krój sprawia, że aż chce się ją nosić. Doszło nawet do tego, że chętnie zakładamy tę koszulkę również w dni nietreningowe.
Podsumowanie
Brubeck spełnił nasze wymagania pod każdym względem. Komfort noszenia, trwałość materiału mimo użytkowania w ciężkich warunkach i częstego prania. Brak otarć, co było naszą zmorą przy innych koszulkach. Bezbłędne odprowadzanie potu nawet podczas najwyższych temperatur. Plus oczywiście design, który wyróżnia nas na biegowych ścieżkach, a znajomi ciągle pytają, co to za firma i gdzie mogą takie kupić! Funkcjonalność koszulek oceniamy na 5+ – korzystajmy zatem z dobroci nowoczesnych technologii tak długo, jak utrzymują się w Polsce upały!