fbpx
Relacje

Rekordy w 2. PZU Gdańsk Maratonie

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dał sygnał do startu 2. PZU Gdańsk Maratonu w dniu 15 maja 2016 r. Uczestnicy biegu głównego oraz sztafet przy gorącym dopingu ruszyli spod AMBEREXPO na wyjątkową trasę, która gościom z Polski i zagranicy umożliwiała zwiedzenie w czasie pokonywania trasy najciekawszych miejsc w mieście.
rekordy w 2 pzu gdansk maratonie 04

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dał sygnał do startu 2. PZU Gdańsk Maratonu w dniu 15 maja 2016 r. Uczestnicy biegu głównego oraz sztafet przy gorącym dopingu ruszyli spod AMBEREXPO na wyjątkową trasę, która gościom z Polski i zagranicy umożliwiała zwiedzenie w czasie pokonywania trasy najciekawszych miejsc w mieście.

Przygodę z maratonem w Gdańsku zawodnicy rozpoczęli od przebiegnięcia przez murawę Stadionu Energa Gdańsk, następnie przez wnętrze Europejskiego Centrum Solidarności i bramę stoczni przemieścili się w kierunku ul. Długi Targ i Fontanny Neptuna. Następnie pokonali długą prostą ze Śródmieścia przez Wrzeszcz, Przymorze i Żabiankę i przy Ergo Arenie skierowali się na Zaspę. Trasa prowadziła również przez Park Nadmorski im. R. Reagana tuż przy plaży, z finiszem w Centrum Wystawienniczym AMBEREXPO.

rekordy-w-2-pzu-gdansk-maratonie-01

Jako faworyci biegu typowani byli m.in. Paweł Piotraschke, Łukasz Gurfinkiel czy Jarosław Janicki. Na starcie stanęła również zwyciężczyni z ubiegłego roku, Ewa Huryń. Czołówkę biegu utworzyła grupa trzech zawodników: Krzysztof Grabowski, Gurfinkiel oraz Piotraschke. W ślad za nimi podążał Janicki, chociaż między 15 kilometrem a półmetkiem prowadząca trójka zaczęła mu już dość wyraźnie odchodzić. Przed 30 km Piotraschke i Gurfinkiel minimalnie odskoczyli Grabowskiemu. To był też moment Pawła Piotraschke /LKB Braci Petk Lębork – Szkoła Policji Słupsk/, który znakomicie rozplanował siły i zostawił konkurenta wyraźnie z tyłu. Na mecie zameldował się z nowym rekordem PZU Gdańsk Maratonu. Jego nieoficjalny czas to 2:36,15.

Trasa była bardzo fajna, urozmaicona. Byłem dzisiaj bardzo dobrze przygotowany do tego biegu. Trzymałem się czołówki, zaatakowałem na 29 kilometrze – cieszył się na mecie zwycięzca 2. PZU Gdańsk Maratonu.

Drugi dobiegł Krzysztof Grabowski /LKS Zantyr Sztum KM UMK Toruń/ ze stratą ponad 3 min. do zwycięzcy (2:39,17). Ostatnie miejsce na podium uzupełnił Antoni Grabowski /porannybiegacz.pl/ z czasem 02:40,29.

rekordy-w-2-pzu-gdansk-maratonie-02

W grupie kobiet, praktycznie od startu samotnie prowadziła Ewa Huryń. Na 15 km około minuty za nią podążała Agnieszka Lebiedzińska. Przewaga tryumfatorki z 2015 r. rosła z każdym kilometrem. W międzyczasie na drugą pozycję przesunęła się gdańszczanka Elżbieta Tuwalska. Ona jednak też traciła sporo do liderki. Jako pierwsza metę minęła zwyciężczyni z ubiegłego roku, Ewa Huryń /Grupa Biegowa RunnersClub.pl – Szczecin/. Ona też poprawiła swój czas z 2015 r., kończąc maraton z wynikiem 03:01,17.

Zmęczenie jest dosyć spore. Nie czułam, że mogę być faworytką, bo w tym roku jeszcze nie skończyłam przygotowań, gdyż przytrafiła się drobna kontuzja i jestem ponad miesiąc do tyłu. Mimo to postanowiłam, że przyjadę i pobiegnę najlepiej, jak potrafię. Czas lepszy w porównaniu do ubiegłorocznego, aczkolwiek nie jest to życiówka. Nie planowałam tu specjalnie rekordów – mówiła na mecie Huryń.

Kolejna na mecie Ania Karolak /Stopa Słupsk – Siemianice/ potrzebowała 03:09,11 na pokonanie całego dystansu. Trzecia na finiszu pojawiła się Elżbieta Tuwalska/LKS Zantyr Sztum/ z wynikiem 03:10,25.

Klasyfikację sztafet wygrała grupa Dudycz Team (Paweł Borawski, Jacek  Biskup, Adam Thiel, Justyna Thiel) prowadzona przez trenera programu „Aktywuj się w maratonie”, Radka Dudycza. Jej wynik to 2:40,30. Wielu uczestników 16-tygodniowego cyklu przygotowań do gdańskiej imprezy osiągnęło swoje „życiówki” a najlepszy wynik na mecie jednego z uczestników to rewelacyjne ósme miejsce Piotra Pietrzaka (02:48,05).

rekordy-w-2-pzu-gdansk-maratonie-03

W stawce biegaczy można było spotkać m.in. Jacka MEZO Mejera, rapera i maratończyka oraz mistrza olimpijskiego w wioślarstwie, Adama Korola.

Na 30 kilometrze uderzyła mnie maratońska ściana i miałem ochotę skręcić na plażę wykąpać się w morzu. Na szczęście doczłapałem do mety, sprinterski finisz, 2:59 więc nie jest źle! – mówił na mecie z uśmiechem na ustach Mezo.

Akcja Sponsora Tytularnego PZU – Podziel Się Kilometrem – zanotowała kolejny rekord. Ubiegłoroczny wynik 1581 km został pobity przez uczestników oraz widzów, dzięki czemu Fundacja Hospicyjna została wsparta kwotą 16.400 PLN, co odpowiada dystansowi 1640 km pokonanych na bieżniach, orbitrekach, na rowerkach i wyskakanych przez najmłodszych.

Organizatorami 2. PZU Gdańsk Maratonu są Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Sponsorem tytularnym imprezy jest PZU, a Partnerem technicznym firma Craft.

Partnerzy: Enervit, AMBEREXPO, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Saur Neptun Gdańsk S.A., Oceanic, Dealer BMW Zdunek, Aqua Stacja, Sita Północ, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, ZTM Gdańsk, sklepbiegowy.com, JUMPCITY.

Media: Wirtualna Polska, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl, gdansk.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl, Eventory.

Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

PZU Gdańsk maraton w liczbach:

  • 90.000 kubeczków z napojami;
  • 18.750 litrów wody;
  • 4665 litrów napojów izotonicznych;
  • 4000 kg bananów
  • 544 wolontariuszy
  • 529 osób służb ochrony
  • 61 osób pomocy medycznej
  • 20 punktów kibicowania
  • 17 karetek i pojazdów technicznych
  • Wiesław Wiwatowski – Gdynia – 03:25,04, ukończył 314 maraton.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Multizadaniowa odzież do treningów w wyższych temperaturach - test odzieży 3D Run PRO z kolekcji Brubeck
Następny wpis
15. PZU Cracovia Maraton - żałujcie jeśli Was tam nie było
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu