fbpx
Relacje

15. PZU Cracovia Maraton – żałujcie jeśli Was tam nie było

15. edycja najważniejszej imprezy biegowej w Krakowie, jednej z największych w Polsce, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, zorganizowana została 15 maja 2016 roku. Po raz trzeci z rzędu, start i meta Cracovia Maraton usytuowane były na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegli obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. 15. PZU Cracovia Maraton ukończyła rekordowa liczba 5550 biegaczy z blisko 5700, którzy wystartowali.
15 pzu cracovia maraton zalujcie jesli was tam nie bylo 05

15. edycja najważniejszej imprezy biegowej w Krakowie, jednej z największych w Polsce, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, zorganizowana została 15 maja 2016 roku. Po raz trzeci z rzędu, start i meta Cracovia Maraton usytuowane były na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegli obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. 15. PZU Cracovia Maraton ukończyła rekordowa liczba 5550 biegaczy z blisko 5700, którzy wystartowali.

O godzinie 9 rano, na Krakowskim Rynku Głównym wystartowała 15. PZU Cracovia Maraton. Dwie minuty wcześniej na trasę wyruszyli zawodnicy niepełnosprawni na wózkach. 20 min po rozpoczęciu maratonu 1 km pokonali uczestnicy Biegu w Krawacie.

Trasa biegu

Start i meta biegu usytuowane zostały na Rynku Głównym. Nasępnie ulicą Grodzką biegacze kierowali się w stronę al. Krasińskiego i do Błoń. Następnie mostem Dębnickim i ul. Konopnickiej pobiegli do Ludwinowa. Zabłociem do Ronda Grzegórzeckiego i w Aleję Pokoju. Zawrócili ul. Lema, później Kotlarską i Podgórską dotarli na Bulwary Wiślane. Podzamczem i ulicami św. Idziego i Grodzką wrócili na Rynek Główny. 

Zwycięzcy tegorocznej imprezy

Ubiegłoroczne podium w klasyfikacji mężczyzn zdominowali Ukraińcy, jednak w tym roku to Kenijczycy sięgnęli po laury.

  • Cosmas Mutuku Kyeva (Kenia) – wsród mężczyzn, czas 2:11:58; ten sam zawodnik wygrał 10 edycję krakowskiego maratonu w 2011roku;
  • Gladys Jepkemoi Chemweno (Kenia) – wśród kobiet, czas 2:30:30.

15-pzu-cracovia-maraton-zalujcie-jesli-was-tam-nie-bylo-01

Najlepsi wśród Polaków:

  • Jakub Nowak, czas 2:22:44;
  • Paulina Lipska, czas 2:50:15.

15-pzu-cracovia-maraton-zalujcie-jesli-was-tam-nie-bylo-03

15-pzu-cracovia-maraton-zalujcie-jesli-was-tam-nie-bylo-04

Do mety dotarli najszybciej uczestnicy rywalizacji zawodników niepełnosprawnych na wózkach. W kategorii handbike tradycyjnie najlepszy okazał się dwukrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie Rafał Wilk.

W zorganizowanym tuż po starcie maratończyków Biegu w Krawacie na dystansie 1 km zwyciężył Adam Czerwiński z Wawelu Kraków.

Gratulacje dla Zwycięzców.

Pakiety startowe odebrało ponad 6 tys. osób. Na starcie w niedzielę stawiło się nieco ponad 5,7 tys. osób, a linię mety minęło 5548 biegaczy. To najlepszy wynik w historii Cracovia Maratonu.

Wzrost liczby biegaczy jest bardzo duży. Rok temu na mecie było ich prawie o tysiąc mniej [4577]. Udało nam się też pobić rekord frekwencji z 2014 roku [5358] – cieszył się Krzysztof Kowal, dyrektor Krakowskich Spotkań Biegowych. – To świetny wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że biegów, także maratonów, jest coraz więcej. Wierzę, że maratończycy doceniają naszą pracę w organizację imprezy. A Kraków to takie miejsce, w którym każdy z biegaczy chyba chciałby pobiec.

Organizacja imprezy

Z roku na rok organizatorzy takich wspaniałych imprez biegowych jak Cracovia Maraton podnoszą sobie poprzeczkę. Więcej pakietów, to większa liczba biegaczy. Jeśli większa liczba biegaczy to większa ilość ”wszystkiego”. Nie ma co ukrywać, że maraton to ogromne, logistyczne przedsięwzięcie.

Dla biegaczy przygotowano:

  • kubki papierowe – 35 5000 sztuk;
  • woda niegazowana 0,5 litra – 51 250 sztuk;
  • izotonik 0,7 litra – 45 650 sztuk;
  • batony energetyczne – 7 000 sztuk;
  • banany – 6 400 kg;
  • żele energetyczne – 6 000 sztuk;
  • tabliczki czekolady – 3 400 sztuk;
  • makaron – 1 250 kg;
  • sosy – 750 kg.

Ogromne brawa należą się wolontariuszom. Ich zaangażowanie, uśmiechnięte twarze i zapał, dodawały siły wszystkim na trasie. Nie mogę tutaj nie wspomnieć o Pacemakerach. Popularne” zające” z całą pewnością pomogły w uzyskaniu życiówek wielu z Was.

15-pzu-cracovia-maraton-zalujcie-jesli-was-tam-nie-bylo-02

Trudno zebrać myśli tak na “świeżo”, ogrom obrazów, dźwięków i wspomnień z nimi związanych jest jak internet – NIE DO OGARNIĘCIA. Jedno jest pewne – 15. PZU Cracovia Maraton jeszcze długo będzie rozgrzewał serca biegaczy. Tymczasem, bądźcie czujni – wkrótce kolejne Krakowskie bieganie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rekordy w 2. PZU Gdańsk Maratonie
Następny wpis
Bieganie w upalne dni - wygraj odzież Brubeck z kolekcji 3D Run PRO. KONKURS!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu