fbpx
Odzież

Biegowy brafitting – dobieramy rozmiar biustonosza sportowego

Istnieje wiele świetnych modeli sportowych staników, które w trakcie biegania unieruchamiają nawet bardzo duże biusty. Jest tylko jeden warunek – biustonosz musi być w odpowiednim rozmiarze.
biegowy brafitting dobieramy rozmiar biustonosza sportowego

Istnieje wiele świetnych modeli sportowych staników, które w trakcie biegania unieruchamiają nawet bardzo duże biusty. Jest tylko jeden warunek – biustonosz musi być w odpowiednim rozmiarze. Inaczej z dobrego podtrzymania nici…

Zachęcam wszystkie biegaczki do zapoznania się z poniższym poradnikiem rozmiarowym, bo właściwy rozmiar stanika sportowego zwykle różni się od rozmiaru biustonosza używanego na co dzień. Nie daj się nabrać na topy w rozmiarach XS, S, M… Dobry sportowy stanik występuje w dokładnie takich samych rozmiarach jak zwykłe biustonosze (70a, 65c, 75e…).

Skoro już wiesz dlaczego używanie sportowego biustonosza jest ważne, możemy przejść do szukania Twojego rozmiaru.

Krok 1 – centymetr w dłoń!

Dla oszacowania rozmiaru biustonosza potrzebne Ci będą dwa wymiary – obwód pod biustem oraz obwód w biuście. Weź miarkę krawiecką, mierz się bez biustonosza albo w miękkim staniku.

Mierzymy obwód pod biustem – zwróć uwagę, aby miarka leżała poziomo, czyli na tej samej wysokości dookoła klatki piersiowej. Mierz się bardzo ściśle i na wydechu! Następnie mierzymy obwód w biuście – tym razem nie powinnaś się ściskać. Miarkę przyłóż luźno i również pilnuj, aby biegła ona poziomo. Zmierz się w najszerszym miejscu.

Krok 2 – czytamy tabelkę rozmiarową

Po zmierzeniu się możesz odczytać swój rozmiar z tabelki (źródło: Stanikomania.pl). Posłużymy się tabelą rozmiarów brytyjskich, bo to stamtąd wywodzą się czołowi producenci sportowych biustonoszy. Uwaga! Brytyjska rozmiarówka posługuje się specyficznymi wartościami obwodu (28, 30, 32, 34…), ale w tabeli są one przeliczone na centymetry (pierwsza kolumna po lewej).

Zacznijmy od ustalenia obwodu stanika, czyli pasa biegnącego dookoła klatki piersiowej. Warto wiedzieć, że to właśnie obwód jest odpowiedzialny za podtrzymanie 80-90 procent ciężaru biustu (reszta spoczywa na ramiączkach). Dlatego musi on być odpowiednio ścisły – zwykle zalecane jest zaniżenie obwodu stanika. Na przykład, jeśli pod biustem zmierzyłam 68 centymetrów to obwód biustonosza ustalam na 65 (brytyjskie 30). Natomiast staniki sportowe są wyjątkowo ścisłe – wtedy dla moich 68 centymetrów w zupełności wystarczy obwód 70 (brytyjskie 32).

Następnie szacujemy wielkości miseczki. Najpierw odszukaj wartość wcześniej ustalonego obwodu biustonosza w lewej kolumnie tabelki. Jak widzisz, obok każdej wartości obwodu stanika jest cały rząd cyfr o rosnących wartościach – oznaczają one drugi mierzony przez Ciebie wymiar, czyli obwód w biuście. Znajdź wartość, która najbliżej odpowiada Twojemu pomiarowi i odczytaj jaka to wielkość miseczki. Na przykład, jeśli przy obwodzie stanika 70 mam obwód w biuście 84 centymetry, to wychodzi mi rozmiar 70B (czyli brytyjskie 32B).

Krok 3 – to co każdy tygrysek lubi najbardziej…

Niezwykle ważna kwestia, czyli przymierzanie fatałaszków! Pamiętaj, że tabelka pozwala Ci tylko oszacować Twój rozmiar – zorientować się od jakiego rozmiaru zacząć przymierzanie biustonoszy. Tabelka to nie wyrocznia – czasami realny rozmiar pokrywa się z rozmiarem „tabelkowym”, ale często jest inny. Dlaczego tak jest? Ponieważ w praktyce rozmiar zależy nie tylko od Twoich wymiarów, ale i od kształtu biustu.

A więc przymierzamy… Po pierwsze, obwód biustonosza: powinien być ścisły, ale wygodny. W pierwszej chwili sportowy biustonosz może sprawiać wrażenie „dusiciela”, ale już po chwili nie powinien Ci przeszkadzać. Jeśli jednak obwód utrudnia oddychanie, powoduje ból, krępuje ruchy – to znaczy, że jest za ciasny i musisz spróbować luźniejszego. Z drugiej strony, jeżeli obwód jest za luźny to stanik nie ustabilizuje Twojego biustu.

Miseczka powinna być wystarczająco pojemna, aby mieścił się w niej cały biust. Jeśli widzisz jakieś fałdki ciała pod pachami i dalej w okolicach łopatek, to delikatnie zagarnij je do miseczek. Jeżeli biust nie mieści się w miseczce, „wypływa” bokami i na dekolcie, a krawędź stanika wrzyna się w dekolt – spróbuj większą miseczkę. Jeśli natomiast materiał miseczki marszczy się, a w staniku jest wolne miejsce – to też nie dobrze, bo za duża miseczka nie da Ci odpowiedniej stabilizacji. W takim wypadku przymierz mniejszą.

Ostatnia sprawa to ramiączka, które powinnaś odpowiednio wyregulować. Dlaczego? Źle wyregulowane ramiączka potrafią zatuszować fakt, że przymierzasz błędny rozmiar! Na przykład przymierzasz za dużą miseczkę, ale masz ramiączka bardzo skrócone – naciągają one miskę tak, że nie widać „zadużości”. Z drugiej strony, jeśli przymierzasz dobry rozmiar, ale skróciłaś za bardzo ramiączka – spowoduje to wbijanie się krawędzi stanika w dekolt i możesz błędnie uznać, że biustonosz jest za mały. Ramiączka powinny być naciągnięte tak, aby nie spadały, ale nie powinny się też boleśnie wrzynać w ciało.

Jeśli wszystko wygląda w porządku, a biustonosz jest wygodny to musisz sprawdzić jeszcze czy biustonosz daje Ci odpowiednie podtrzymanie. Na sam koniec polecam Test Podskoków – szczegóły zostawiam Twojej kreatywności! Dobry sportowy stanik unieruchomi Twój biust na tyle, że będziesz mogła swobodnie wykonywać wszelkie ćwiczenia.

Pomocne wskazówki

Podsumowując, stanik sportowy powinien spełniać tylko trzy kryteria: być wygodny, dobrze podtrzymywać, no i oczywiście ładnie wyglądać.
Pamiętaj, że jeśli zmieniasz obwód stanika (np. z 70 na 75, bo 70 okazał się za ciasny), to musisz na nowo ustalić wartość miseczki zgodnie z tabelką rozmiarową.

Jeżeli masz wątpliwości co do doboru biustonosza sportowego możesz skorzystać z pomocy brafitterki.

Możesz użyć tabelki rozmiarowej również do ustalenia właściwego rozmiaru codziennego biustonosza. W tym przypadku zwykle warto zaniżyć nieco obwód biustonosza (zwykłe staniki nie są aż tak ścisłe jak sportowe).

Zapraszam serdecznie do komentowania artykułu. Jeśli macie jakieś pytania albo potrzebujecie pomocy w oszacowaniu rozmiaru – piszcie! A już w następnym artykule test i recenzja profesjonalnego sportowego biustonosza. Z pewnością zainteresuje on większość z Was ze względu na swoją bardzo szeroką rozmiarówkę – jest produkowany od miseczki A aż do HH, w obwodach od 60 do 90cm.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mini-test – maxi-dźwięk, czyli biegamy z AKG K326…
Następny wpis
Biegacz i groźny pies na trasie. Jak uniknąć konfrontacji? - cz. 1
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu