Spis treści
Istnieje wiele świetnych modeli sportowych staników, które w trakcie biegania unieruchamiają nawet bardzo duże biusty. Jest tylko jeden warunek – biustonosz musi być w odpowiednim rozmiarze. Inaczej z dobrego podtrzymania nici…
Zachęcam wszystkie biegaczki do zapoznania się z poniższym poradnikiem rozmiarowym, bo właściwy rozmiar stanika sportowego zwykle różni się od rozmiaru biustonosza używanego na co dzień. Nie daj się nabrać na topy w rozmiarach XS, S, M… Dobry sportowy stanik występuje w dokładnie takich samych rozmiarach jak zwykłe biustonosze (70a, 65c, 75e…).
Czy Twój biust lubi biegać? O skutkach treningu bez biustonosza sportowego.
Skoro już wiesz dlaczego używanie sportowego biustonosza jest ważne, możemy przejść do szukania Twojego rozmiaru.
Krok 1 – centymetr w dłoń!
Dla oszacowania rozmiaru biustonosza potrzebne Ci będą dwa wymiary – obwód pod biustem oraz obwód w biuście. Weź miarkę krawiecką, mierz się bez biustonosza albo w miękkim staniku.
Mierzymy obwód pod biustem – zwróć uwagę, aby miarka leżała poziomo, czyli na tej samej wysokości dookoła klatki piersiowej. Mierz się bardzo ściśle i na wydechu! Następnie mierzymy obwód w biuście – tym razem nie powinnaś się ściskać. Miarkę przyłóż luźno i również pilnuj, aby biegła ona poziomo. Zmierz się w najszerszym miejscu.
Krok 2 – czytamy tabelkę rozmiarową
Po zmierzeniu się możesz odczytać swój rozmiar z tabelki (źródło: Stanikomania.pl). Posłużymy się tabelą rozmiarów brytyjskich, bo to stamtąd wywodzą się czołowi producenci sportowych biustonoszy. Uwaga! Brytyjska rozmiarówka posługuje się specyficznymi wartościami obwodu (28, 30, 32, 34…), ale w tabeli są one przeliczone na centymetry (pierwsza kolumna po lewej).
Zacznijmy od ustalenia obwodu stanika, czyli pasa biegnącego dookoła klatki piersiowej. Warto wiedzieć, że to właśnie obwód jest odpowiedzialny za podtrzymanie 80-90 procent ciężaru biustu (reszta spoczywa na ramiączkach). Dlatego musi on być odpowiednio ścisły – zwykle zalecane jest zaniżenie obwodu stanika. Na przykład, jeśli pod biustem zmierzyłam 68 centymetrów to obwód biustonosza ustalam na 65 (brytyjskie 30). Natomiast staniki sportowe są wyjątkowo ścisłe – wtedy dla moich 68 centymetrów w zupełności wystarczy obwód 70 (brytyjskie 32).
Następnie szacujemy wielkości miseczki. Najpierw odszukaj wartość wcześniej ustalonego obwodu biustonosza w lewej kolumnie tabelki. Jak widzisz, obok każdej wartości obwodu stanika jest cały rząd cyfr o rosnących wartościach – oznaczają one drugi mierzony przez Ciebie wymiar, czyli obwód w biuście. Znajdź wartość, która najbliżej odpowiada Twojemu pomiarowi i odczytaj jaka to wielkość miseczki. Na przykład, jeśli przy obwodzie stanika 70 mam obwód w biuście 84 centymetry, to wychodzi mi rozmiar 70B (czyli brytyjskie 32B).
Krok 3 – to co każdy tygrysek lubi najbardziej…
Niezwykle ważna kwestia, czyli przymierzanie fatałaszków! Pamiętaj, że tabelka pozwala Ci tylko oszacować Twój rozmiar – zorientować się od jakiego rozmiaru zacząć przymierzanie biustonoszy. Tabelka to nie wyrocznia – czasami realny rozmiar pokrywa się z rozmiarem „tabelkowym”, ale często jest inny. Dlaczego tak jest? Ponieważ w praktyce rozmiar zależy nie tylko od Twoich wymiarów, ale i od kształtu biustu.
A więc przymierzamy… Po pierwsze, obwód biustonosza: powinien być ścisły, ale wygodny. W pierwszej chwili sportowy biustonosz może sprawiać wrażenie „dusiciela”, ale już po chwili nie powinien Ci przeszkadzać. Jeśli jednak obwód utrudnia oddychanie, powoduje ból, krępuje ruchy – to znaczy, że jest za ciasny i musisz spróbować luźniejszego. Z drugiej strony, jeżeli obwód jest za luźny to stanik nie ustabilizuje Twojego biustu.
Miseczka powinna być wystarczająco pojemna, aby mieścił się w niej cały biust. Jeśli widzisz jakieś fałdki ciała pod pachami i dalej w okolicach łopatek, to delikatnie zagarnij je do miseczek. Jeżeli biust nie mieści się w miseczce, „wypływa” bokami i na dekolcie, a krawędź stanika wrzyna się w dekolt – spróbuj większą miseczkę. Jeśli natomiast materiał miseczki marszczy się, a w staniku jest wolne miejsce – to też nie dobrze, bo za duża miseczka nie da Ci odpowiedniej stabilizacji. W takim wypadku przymierz mniejszą.
Ostatnia sprawa to ramiączka, które powinnaś odpowiednio wyregulować. Dlaczego? Źle wyregulowane ramiączka potrafią zatuszować fakt, że przymierzasz błędny rozmiar! Na przykład przymierzasz za dużą miseczkę, ale masz ramiączka bardzo skrócone – naciągają one miskę tak, że nie widać „zadużości”. Z drugiej strony, jeśli przymierzasz dobry rozmiar, ale skróciłaś za bardzo ramiączka – spowoduje to wbijanie się krawędzi stanika w dekolt i możesz błędnie uznać, że biustonosz jest za mały. Ramiączka powinny być naciągnięte tak, aby nie spadały, ale nie powinny się też boleśnie wrzynać w ciało.
Jeśli wszystko wygląda w porządku, a biustonosz jest wygodny to musisz sprawdzić jeszcze czy biustonosz daje Ci odpowiednie podtrzymanie. Na sam koniec polecam Test Podskoków – szczegóły zostawiam Twojej kreatywności! Dobry sportowy stanik unieruchomi Twój biust na tyle, że będziesz mogła swobodnie wykonywać wszelkie ćwiczenia.
Pomocne wskazówki
Podsumowując, stanik sportowy powinien spełniać tylko trzy kryteria: być wygodny, dobrze podtrzymywać, no i oczywiście ładnie wyglądać.
Pamiętaj, że jeśli zmieniasz obwód stanika (np. z 70 na 75, bo 70 okazał się za ciasny), to musisz na nowo ustalić wartość miseczki zgodnie z tabelką rozmiarową.
Jeżeli masz wątpliwości co do doboru biustonosza sportowego możesz skorzystać z pomocy brafitterki.
Możesz użyć tabelki rozmiarowej również do ustalenia właściwego rozmiaru codziennego biustonosza. W tym przypadku zwykle warto zaniżyć nieco obwód biustonosza (zwykłe staniki nie są aż tak ścisłe jak sportowe).
Zapraszam serdecznie do komentowania artykułu. Jeśli macie jakieś pytania albo potrzebujecie pomocy w oszacowaniu rozmiaru – piszcie! A już w następnym artykule test i recenzja profesjonalnego sportowego biustonosza. Z pewnością zainteresuje on większość z Was ze względu na swoją bardzo szeroką rozmiarówkę – jest produkowany od miseczki A aż do HH, w obwodach od 60 do 90cm.