fbpx
smaczny powrot do formy 01

Smaczny powrót do formy – mleko czekoladowe

Wspomnienie czekoladowo-kakaowego mleka przywodzi Ci na myśl okres beztroskiego dzieciństwa? A może taki zimny napój pociągałeś ze słomki wisząc na trzepaku?

Wspomnienie czekoladowo-kakaowego mleka przywodzi Ci na myśl okres beztroskiego dzieciństwa? A może taki zimny napój pociągałeś ze słomki wisząc na trzepaku? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Mleko o smaku czekoladowym jest doskonałą przekąską regeneracyjną po ciężkim treningu biegowym.

Okres najlepszej regeneracji mięśni

Według The American College of Sports Medicine po zakończeniu treningu wytrzymałościowego, dla szybkiej odbudowy i regeneracji organizmu, kluczowe jest kolejne 30 minut. W ciągu tego cennego czasu sportowiec powinien dostarczyć swojemu ciału od 300 do 400 kcal, w stosunku węglowodanów do białka równym 2:1 (w przypadku bardzo intensywnego wysiłku odpowiednio 3:1). Dzięki wiedzy dotyczącej tego, jak powinien wyglądać idealny posiłek potreningowy stwierdzono, że może nim być właśnie mleko czekoladowe – w Polsce bardziej popularne pod postacią kakao.

Mleko czekoladowe dla spragnionego biegacza

W roku 2009 porównano zdolności regeneracyjne dziesięciu sportowców po wypiciu tradycyjnego napoju stosowanego po ćwiczeniach wytrzymałościowych oraz mleka czekoladowego. Zawartość składników odżywczych, takich jak białko i węglowodany, była taka sama (wyjątek stanowił tłuszcz, który z naturalnych względów występuje w mleku). Po ukończeniu badania stwierdzono, że tempo regeneracji mięśni oraz redukcja wyczerpania fizycznego sportowca były na bardzo podobnym poziomie. Podobne wyniki uzyskano również w 2006 roku, gdzie grupa badawcza, reprezentowana przez kolarzy, jednoznacznie opowiedziała się za mlekiem czekoladowym jako lepszą przekąską po treningu.

Odżywienie i odnowa

Zadbaj o jakość swojego kolejnego treningu. Prawidłowy stosunek węglowodanów i białka w mleku czekoladowym wspomaga odżywienie mięśni po wyczerpującej trasie. Pomaga odbudować strukturę i  mikrouszkodzenia mięśni, pozwalając im szybko osiągnąć poziom maksymalnej wydolności.

Naprawa i odbudowa

Dostępne w mleku czekoladowym białko, to składnik bardzo wysokiej jakości. Wspomaga ono naprawę i odbudowę struktur tkanki mięśniowej. W porównaniu do napojów regeneracyjnych dostępnych w sklepie, spożywanie mleka czekoladowego indukuje zwiększanie masy mięśniowej, redukując przy tym poziom tkanki tłuszczowej.

Nawodnienie

Na pewno zdajesz sobie sprawę z istotności nawadniania swojego organizmu. Uzupełnienie utraconych wraz z potem i podczas wentylacji płynów jest kluczowe dla każdego człowieka. Mleko czekoladowe jest produktem, który pomoże Ci uzupełnić takie straty, uzyskując odpowiedni poziom nawodnienia. Według naukowców, stosowanie tego napoju po intensywnym wybieganiu, jest lepszym wyborem niż picie popularnych napojów dla sportowców. Co więcej, mleko czekoladowe w sposób naturalny zapewnia dostępność niektórych z elektrolitów, sztucznie dodawanych do napojów regeneracyjnych (potas, sód oraz ważne dla układu kostnego biegacza wapń i magnez).

Odbudowa zapasów glikogenu i struktury mięśni w tak smaczny sposób? Nic prostszego! Pamiętając o zaleceniach dotyczących ilości przyjmowanych „kalorii” i stosunku węglowodanów do białka, możesz sam przygotować taką ambrozję. Wybierając sposób łowcy sklepowego, pamiętaj o czytaniu etykiet, które pomogą Ci uniknąć wypicia podejrzanych substancji dodatkowych albo nieprawidłowej ilości płynu. Chcąc ustrzec się tego, podkradnij swojemu dziecku lub młodszej siostrze trochę słodkiego kakao i wymieszaj z zimnym mlekiem. Bon appetit!

Literatura:

  • Karp, J. R., et al. Chocolate Milk as a Post-Exercise Recovery Aid. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 2006: 16, 78-91.
  • Pritchett, K., et al. Acute effects of chocolate milk and a commercial recovery beverage on postexercise recovery indices and endurance cycling performance. Applied Physiology Nutrition Metabolism 2009: 34: 1017–1022
  • Lunn WR, Pasiakos SM, Colletto MR, Karfonta KE, Carbone JW, Anderson JM, Rodriguez NR.
  • Chocolate milk and endurance exercise recovery: protein balance, glycogen, and performance. Med Sci Sports Exerc. 2012 Apr;44(4):682-91. doi: 10.1249/MSS.0b013e3182364162.
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
x bieg rzeznika cz 3 3

X Bieg Rzeźnika – 31 maja 2013 - cz.3/3

Następne
dbaj o swoje zawiasya 01 01

Dbaj o swoje zawiasy

Powiązane artykuły

idealna konsystencja smak i dobra dawka energii powody dla ktorych warto siegnac po zele spring energy test 03
Czytaj dalej

Idealna konsystencja, smak i dobra dawka energii – powody, dla których warto sięgnąć po żele Spring Energy

Producenci odżywek nie zasypiają gruszek w popiele i starają się nas w każdym sezonie zaskoczyć czymś ciekawym. A to pojawi się nowy smak znanego produktu, a to na rynek wskoczy zupełnie nowa marka czy niespotykana dotąd forma suplementu – cały czas mamy mieć wrażenie, że poszukuje się czegoś, co odpowie na wszystkie nasze problemy. A jednak zazwyczaj kończy się zawodem.
runcener drink
Czytaj dalej

Napoje energetyczne Squeezy – test

Żeby biegać, potrzebujemy paliwa – tej prawdy nie trzeba nikomu udowadniać. Spośród składników żywieniowych, które mają w tym aspekcie fundamentalne znaczenie, na pewno znajdziemy węglowodany...