fbpx
Ciekawostki

Smaczny powrót do formy – mleko czekoladowe

Wspomnienie czekoladowo-kakaowego mleka przywodzi Ci na myśl okres beztroskiego dzieciństwa? A może taki zimny napój pociągałeś ze słomki wisząc na trzepaku?
smaczny powrot do formy 01

Wspomnienie czekoladowo-kakaowego mleka przywodzi Ci na myśl okres beztroskiego dzieciństwa? A może taki zimny napój pociągałeś ze słomki wisząc na trzepaku? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Mleko o smaku czekoladowym jest doskonałą przekąską regeneracyjną po ciężkim treningu biegowym.

Okres najlepszej regeneracji mięśni

Według The American College of Sports Medicine po zakończeniu treningu wytrzymałościowego, dla szybkiej odbudowy i regeneracji organizmu, kluczowe jest kolejne 30 minut. W ciągu tego cennego czasu sportowiec powinien dostarczyć swojemu ciału od 300 do 400 kcal, w stosunku węglowodanów do białka równym 2:1 (w przypadku bardzo intensywnego wysiłku odpowiednio 3:1). Dzięki wiedzy dotyczącej tego, jak powinien wyglądać idealny posiłek potreningowy stwierdzono, że może nim być właśnie mleko czekoladowe – w Polsce bardziej popularne pod postacią kakao.

Mleko czekoladowe dla spragnionego biegacza

W roku 2009 porównano zdolności regeneracyjne dziesięciu sportowców po wypiciu tradycyjnego napoju stosowanego po ćwiczeniach wytrzymałościowych oraz mleka czekoladowego. Zawartość składników odżywczych, takich jak białko i węglowodany, była taka sama (wyjątek stanowił tłuszcz, który z naturalnych względów występuje w mleku). Po ukończeniu badania stwierdzono, że tempo regeneracji mięśni oraz redukcja wyczerpania fizycznego sportowca były na bardzo podobnym poziomie. Podobne wyniki uzyskano również w 2006 roku, gdzie grupa badawcza, reprezentowana przez kolarzy, jednoznacznie opowiedziała się za mlekiem czekoladowym jako lepszą przekąską po treningu.

Odżywienie i odnowa

Zadbaj o jakość swojego kolejnego treningu. Prawidłowy stosunek węglowodanów i białka w mleku czekoladowym wspomaga odżywienie mięśni po wyczerpującej trasie. Pomaga odbudować strukturę i  mikrouszkodzenia mięśni, pozwalając im szybko osiągnąć poziom maksymalnej wydolności.

Naprawa i odbudowa

Dostępne w mleku czekoladowym białko, to składnik bardzo wysokiej jakości. Wspomaga ono naprawę i odbudowę struktur tkanki mięśniowej. W porównaniu do napojów regeneracyjnych dostępnych w sklepie, spożywanie mleka czekoladowego indukuje zwiększanie masy mięśniowej, redukując przy tym poziom tkanki tłuszczowej.

Nawodnienie

Na pewno zdajesz sobie sprawę z istotności nawadniania swojego organizmu. Uzupełnienie utraconych wraz z potem i podczas wentylacji płynów jest kluczowe dla każdego człowieka. Mleko czekoladowe jest produktem, który pomoże Ci uzupełnić takie straty, uzyskując odpowiedni poziom nawodnienia. Według naukowców, stosowanie tego napoju po intensywnym wybieganiu, jest lepszym wyborem niż picie popularnych napojów dla sportowców. Co więcej, mleko czekoladowe w sposób naturalny zapewnia dostępność niektórych z elektrolitów, sztucznie dodawanych do napojów regeneracyjnych (potas, sód oraz ważne dla układu kostnego biegacza wapń i magnez).

Odbudowa zapasów glikogenu i struktury mięśni w tak smaczny sposób? Nic prostszego! Pamiętając o zaleceniach dotyczących ilości przyjmowanych „kalorii” i stosunku węglowodanów do białka, możesz sam przygotować taką ambrozję. Wybierając sposób łowcy sklepowego, pamiętaj o czytaniu etykiet, które pomogą Ci uniknąć wypicia podejrzanych substancji dodatkowych albo nieprawidłowej ilości płynu. Chcąc ustrzec się tego, podkradnij swojemu dziecku lub młodszej siostrze trochę słodkiego kakao i wymieszaj z zimnym mlekiem. Bon appetit!

Literatura:

  • Karp, J. R., et al. Chocolate Milk as a Post-Exercise Recovery Aid. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 2006: 16, 78-91.
  • Pritchett, K., et al. Acute effects of chocolate milk and a commercial recovery beverage on postexercise recovery indices and endurance cycling performance. Applied Physiology Nutrition Metabolism 2009: 34: 1017–1022
  • Lunn WR, Pasiakos SM, Colletto MR, Karfonta KE, Carbone JW, Anderson JM, Rodriguez NR.
  • Chocolate milk and endurance exercise recovery: protein balance, glycogen, and performance. Med Sci Sports Exerc. 2012 Apr;44(4):682-91. doi: 10.1249/MSS.0b013e3182364162.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
X Bieg Rzeźnika – 31 maja 2013 - cz.3/3
Następny wpis
Dbaj o swoje zawiasy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu