Po medal 20. PKO Poznań Maratonu zawodnicy ruszą nową trasą. Na jej nowy przebieg wpływ mieli sami biegacze. Pomysłów i wariantów na królewski dystans miasta było mnóstwo, są zatem zmiany, przyjemne niespodzianki i jak zapowiadają biegacze – będą życiówki!
Od 2012 roku miasteczko biegowe Poznań Maratonu znajduje się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Niezmiennie od 7 lat miejscem startu będzie początek ulicy Grunwaldzkiej, upragniona linia mety znajdować się będzie natomiast na znajomym dla uczestników poprzednich edycji Placu Marka. Zmiany w porównaniu do zeszłorocznej trasy dotyczyć będą przede wszystkim kierunku w jakim przemieszczać się będzie fala maratończyków.
W tym roku po raz pierwszy to biegacze mieli realny wpływ na to jakimi ulicami będą pokonywać poszczególne odcinki dystansu maratońskiego. Jako Organizatorom, zależało nam, by zawodnicy brali czynny udział w przygotowaniach do jubileuszowej edycji Poznań Maratonu, bo to ich biegowe święto! Do 5 marca każdy mógł przesłać nam swój projekt trasy. Finalnie wzięliśmy pod uwagę propozycje i sugestie, które najczęściej się powtarzały. Po analizach, rozmowach i drobnych korektach technicznych trasa z pomysłami biegaczy uzyskała aprobatę policji, służb porządkowych i instytucji odpowiedzialnych za organizację ruchu – tłumaczy Łukasz Miadziołko, Dyrektor Poznań Maratonu.
Zapisz się >>>TUTAJ
Tegoroczna, jubileuszowa pętla ma być zatem dla zawodników ich trasą marzeń
Świętego Wawrzyńca – szybko i bezboleśnie
Dotąd ta ulica kojarzyła się zawodnikom z katorżniczym, długim podbiegiem przypadającym na 35 km, a więc na 7 km przed metą. Obecnie jest to 12 km nowej trasy, na którym zawodnicy mogą puścić nogi w swobodnym zbiegu.
Sentymentalny powrót
Do 2011 roku Jezioro Maltańskie było sercem poznańskiego Maratonu. To tutaj zaczęła się jego historia. Biegacze darzą to miejsce ogromnym sentymentem – tutaj zlokalizowane były bramy startu i mety 12 pierwszych edycji Poznań Maratonu. W tym roku zawodnicy pobiegną wzdłuż Jeziora Maltańskiego okrążając je praktycznie w całości, złapią oddech i nacieszą oczy pięknymi widokami.
Mniej zakrętów, więcej prostej
Trasy poprzednich edycji złożone były z licznych zakrętów, a także wielu krótkich podbiegów. Obecna, składa się z kilka długich prostych odcinków które, mogą znaczącą wpłynąć na poprawę indywidualnych czasów biegaczy.
Poznański Maraton rozpocznie 6-cio kilometrowa prosta ulicą Grunwaldzką, następnie zawodnicy zawrócą i na wysokości Stadionu Poznań skręcą w lewo do zbiegu na ulicy Św. Wawrzyńca. Po 13 kilometrze biegacze przebiegną przez urokliwy Park Sołacki, al. Wielkopolską, ul. Solną aż do ul. Warszawskiej. Okrążą Jezioro Maltańskie i po łuku ul. Kurlandzkiej wybiegną na końcowy etap trasy prowadzony ul. Hetmańską, Arciszewskiego i Ściegiennego, by z powrotem wbiec na ul. Grunwaldzką, która poprowadzi ich do mety.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z wymogami Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Długodystansowych oraz IAAF dokładny pomiar trasy odbędzie się do 30 sierpnia br. i po tym terminie nastąpi oficjalne ogłoszenie trasy biegu. Do tego czasu w jej przebiegu mogą nastąpić drobne zmiany.
Jubileuszowy 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza:
- odbędzie się 20 października,
- na liście startowej jest już blisko 4 tysiące zapisanych zawodników,
- limit wszystkich biegaczy wynosi 6 tysięcy osób,
- do końca czerwca opłata startowa wynosi 140 złotych.
Sponsorem Tytularnym Maratonu jest PKO Bank Polski.
Więcej informacji: www.marathon.poznan.pl