fbpx
pragmatyzm w zyciu biegacza 1

Pragmatyzm w życiu biegacza

Pragmatyzm w życiu, myślę większości zorganizowanych ludzi, z naciskiem na zorganizowanych, odgrywa bardzo znaczącą rolę.

Pragmatyzm w życiu, myślę większości zorganizowanych ludzi, z naciskiem na zorganizowanych, odgrywa bardzo znaczącą rolę. Lubimy, aby rzeczy, których używamy na co dzień, choćby o nawet bardzo wysokim stopniu skomplikowania, były po prostu użyteczne, wszechstronne w swym zastosowaniu i intuicyjne. Tu może nieco zagalopowałem się  w swym porównaniu i odniosłem się do ideału komputera, koegzystującego w idealnej symbiozie z oprogramowaniem, jakim jest mac, jednak odzież biegacza może również podlegać zbliżonym paradygmatom.

Wiosna, lato, jesień, zima. Życie toczy się podług tych czterech pór roku. W tej chwili jesteśmy na progu tej, dla większości biegaczy, ulubionej, jednak sprawiającej najwięcej niespodzianek. Nie bez kozery w końcu utarło się „w marcu jak w garncu“ – niby jest za ciepło na zimowe stroje, ale nadal za zimno na coś krótkiego. Jak w takim razie wystroić się na trening, aby być zarówno trendy jak i czuć się komfortowo?

Głównym problemem wiosennych i jesiennych treningów są wietrzna aura, dość wysoka wilgotność powietrza oraz niespodziewane opady deszczu przeplatane pięknymi, energetyzującymi promieniami słońca. Czynniki klimatyczne oddziaływują na ciało chłodząc, ogrzewając i mocząc je na przemian, a zadaniem współczesnej utylitarnej odzieży jest utrzymać constans tj. stałą, optymalną, niezmienną, komfortową temperaturę.

I tu dochodzimy do sedna artykułu. Czy współczesne bluzy, a właściwie kurtki biegowe potrafią nam to zapewnić? Czy możemy czuć się komfortowo w każdych warunkach, liczyć na to, że pot zostanie odprowadzony z pierwszej, najbardziej przylegającej do skóry warstwy i poprzez kurtkę odparowany do atmosfery? Czy też w końcu możemy przestać martwić się tym, iż wychodząc na trening mamy słońce, a wracamy w deszczu? Śmiało mogę powiedzieć – TAK, mamy to zapewnione. Postaram się to udowodnić.

Przegląd rynku ograniczyliśmy do dwóch firm: Puma oraz Nike i to te dwie marki poddamy naszym testom. Na warsztat bierzemy same wiatrówki, które zapewnią nam spełnienie pokładanych w nich nadziei. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech kurtek jest system Pack Away – który umożliwia spakowanie kurtki do możliwie minimalnych rozmiarów (proszę zwrócić na jedno ze zdjęć w galerii poniżej, gdzie zaprezentowane są wszystkie cztery modele w formie spakowanej).

Nike Hurricane Vapor Jacket

pragmatyzm w zyciu biegacza 2

Doskonałe połączenie niezbędnej oddychalności z ochroną przed niepewnymi warunkami pogodowymi. Można ją zwinąć i skompresować do minimalnych rozmiarów – mieszcząc w kieszeni;

 • Bardzo dobrze dopasowany, regulowany kaptur;
 • Elementy odblaskowe;
 • Dodatkowe panele siateczki ocieplającej w newralgicznych miejscach: łopatki, piesi, przedramiona.

Minusy Nike Hurricane Vapor Jacket:

 • Brak kieszeni z przodu, a ta jedna będąca namiastką kieszeni jest zbyt mała, aby wsadzić w nią chusteczki, mp3-kę i klucze od domu;

Puma Faas Wind Jacket

pragmatyzm w zyciu biegacza 3

Kurtka z kolekcji Faas – sygnowana logo najszybszego człowieka Świata – Usaina Bolta. Bieganie w niej wczesną wiosną i nawet późną jesienią to komfort i bezpieczeństwo, których nie zmąci nawet papagajo, przeradzający się z czasem w tornado.

 • System Pack Away – czyli kompresja kurtki do minimalnych rozmiarów – i spakowanie jej do rękawa – specjalny system ściągaczy i zacisków uniemożliwia samoistne jej rozwinięcie;
 • Niesamowite połączenie kolorów;
 • Panelowa budowa;
 • Dwie duże kieszenie zapinane na zamek;
 • Panele wentylacyjne pod pachami;
 • Bardzo dobrze dopasowany regulowany kaptur;
 • Technologia USP zapewnia szybkie odprowadzanie potu od skóry;
 • Zapewnia uczucie suchości i komfortu podczas wysiłku fizycznego;
 • Zapinana na zamek.

Puma Lightweight Graphic Jacket

pragmatyzm w zyciu biegacza 4

Kurtka z kolekcji Puma Complete – z wysokiej jakości ortalionu, wyposażona w system Pack Away. Minimalizm formy, maksimum użyteczności.

 • Liczne odblaski;
 • Ciekawy design;
 • System odprowadzenia ciepła – na plecach i pod pachami;
 • Brak kaptura zrekompensowany stójką uniemożliwiającą podwiewanie zimnym wiatrem;
 • Technologia USP zapewnia szybkie odprowadzanie potu od skóry;
 • Zapewnia uczucie suchości i komfortu podczas wysiłku fizycznego;
 • Zapinana na zamek.

Minusy Puma Lightweight Graphic Jacket:

 • Brak kieszeni – jest wprawdzie jedna na lewym ramieniu, ale nie wejdzie w nią nic więcej, aniżeli klucze.

Puma Lightweight Jacket damska

pragmatyzm w zyciu biegacza 5

Ultralekka bluza do biegania wyposażona w system Pack away.

 • Super lekka i wygodna;
 • Gwarantuje ochronę przed wiatrem i deszczem;
 • Technologia USP zapewnia szybkie odprowadzanie potu od skóry;
 • Zapewnia uczucie suchości i komfortu podczas wysiłku fizycznego;
 • Zapinana na zamek;
 • Listwa ochronna przy zamku;
 • Ściągacze w pasie i na rękawach;
 • Otwory wentylacyjne na plecach i pod pachami;
 • Uchwyt na kabelek od słuchawek przy kołnierzu.

pragmatyzm w zyciu biegacza 6

Podsumowanie testu

Zaprezentowane modele to porównywalne rozwiązania, które w zależności od potrzeb i preferencji poszczególnych użytkowników, będą na piedestale z tych czy innych względów. To co posiada kurtka Nike – czyli dodatkowe panele ochronne w postaci dodatkowej podszewki nie występują w pozostałych produktach, a tamte z kolei wyróżniają się niebagatelną powierzchownością, bardzo ciekawym, przyciągającym oko połączeniem barw i materiałów, a te jak wiadomo nie podlegają normom jakościowym tylko gustowym i ile osób, tyle zdań o produkcie. Dlatego przy wyborze kierujmy się własnym osądem, wspomnianym pragmatyzmem i zasobnością portfela.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
plan treningowy 10 kilometrow w 10 tygodni dla poczatkujacych

Plan treningowy: „10 kilometrów w 10 tygodni” - dla początkujących

Następne
biegacz perfekcyjnyj 01 01

Biegacz perfekcyjny

Powiązane artykuły

najczestsze bledy popelniane przy ubieraniu sie na trening jesienia i zima 03
Czytaj dalej

Jak ubrać się na trening jesienią i zimą

Podobno jak jest zima, to i musi być zimno, ale gdy już przychodzi nam dostosować biegowe ubrania do tej naturalnej rzeczy kolei, to sytuacja przestaje być klarowna i zaczynają się schody. Schody w dodatku śliskie i kręte, bo liczba możliwości, jaka piętrzy się przed nami w sklepach specjalistycznych i ogólnosportowych może przyprawić o zawrót głowy.
lornah ola 80
Czytaj dalej

Energia, moc i kolor – bo kobiecość ma znaczenie. Poznajcie kolekcję Lornah

Czasami odnoszę wrażenie, że rynek biegowy przeładowany jest asortymentem dla biegaczy. Mimo to ciągle zaskakuje, choć dostępność wysoko zaawansowanej technicznej odzieży jak i tańszych jej „odpowiedników” dla każdego biegacza jest od dawna pod ręką. Czy coś się jeszcze zmienia? Tak jak wielkie marki o silnej strukturze sprzedażowej mogą sobie pozwolić na mocną, czasami wręcz agresywną reklamę, tak mniejsze pozostają najczęściej gdzieś w ukryciu, a mimo wszystko, dostrzegane są przez biegaczy, którzy bez wątpienia stają się ich najlepszą wizytówką. I tu warto wspomnieć o czymś zupełnie nowym – kolekcji odzieży do biegania inspirowanej postacią kenijskiej biegaczki, startującej od lat w barwach Holandii – Lornah Kiplagat.
bielizna do biegania legginsy bluzy jak skompletowac stroj 01
Czytaj dalej

Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój?

W życiu każdego biegacza przychodzi taki moment, w którym trzeba zainwestować nie tylko w siebie, ale też w to, co na sobie. Getry, kominy, bluzy, czapki, singlety, bielizna do biegania, skarpetki, kurtki, membrany, tkaniny termoaktywne, nieznane marki, nowe kolekcje, producenckie patenty o tajemniczych nazwach… Ten galimatias nie ułatwia wyboru odpowiedniego stroju na treningi. Spróbujmy więc przyjrzeć się możliwym opcjom i wskazać, w co warto zainwestować w pierwszej kolejności.