fbpx
Porady dietetyczne

Dbaj o swoje zawiasy

Na dobę po 25 kilometrowym biegu górskim, z ust ortopedy usłyszałam: „Droga Pani, bieganie szkodzi zdrowiu, to wbrew ludzkiej fizjologii i anatomii”.
dbaj o swoje zawiasya 01 01

Na dobę po 25 kilometrowym biegu górskim, z ust ortopedy usłyszałam: „Droga Pani, bieganie szkodzi zdrowiu, to wbrew ludzkiej fizjologii i anatomii”.

Moje spuchnięte kolano zostało poddane serii promieniowania rentgenowskiego, a portfel doświadczony ubytkiem setek pozostawionych w aptece, z kolei psychika obciążona wizją zabiegu. Dzieląc się z innym zawodnikiem swoją niedolą i niespotykaną opinią dotyczącą biegania, poruszyłam machinę. Najlepsze centrum informacji medycznej, reprezentowane przez innych biegaczy, udostępniło mi nazwiska specjalistów, wyciągających z tarapatów mniej inwazyjnymi środkami. Po dwóch tygodniach okazało się, że „generalnie to życie zabija, więc po co się martwić o szkodliwość sportu”, a dobra fizjoterapia i odpowiednie ćwiczenia postawiły mnie z powrotem na starcie. Jako, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, postanowiłam wesprzeć nadwyrężone zawiasy codzienną dietą, biorąc pod lupę zalecane przez lekarzy suplementy.

Boli, trze i skrzypi

Okazuje się, że najczęstszą przyczyną bólu stawu kolanowego biegacza (niezwiązaną z urazem mechanicznym) jest choroba zwyrodnieniowa. Objawy niezależne od aktywności fizycznej, wzmagające się z wiekiem sportowca, są wynikiem naturalnych procesów biochemicznych i biomechanicznych. Poszczególne etapy powstawania zmian w kolanie polegają na:

  1. Zaburzeniu funkcjonowania macierzy chrząstki.
  2. Powolnym niszczeniu, erozji chrząstki oraz uwolnieniu z niej fragmentów kolagenu.
  3. Powstaniu przewlekłego zapalenia.

Cel leczenia ukierunkowany jest na ostatni punkt postępujących procesów.

Regeneracja „kontuzjowanego” kolana

Niestety, osoby, które liczą na sprawną regenerację tkanek wewnątrz kolana (objętego zwyrodnieniem), nie mogą liczyć na zaistnienie takiego procesu. Obecny stan wiedzy nie pozwala przypuszczać, że chondrocyty wykazują zdolności odbudowy macierzy, której rusztowanie tworzą włókna kolagenowe. Pozytywną informacją jest fakt, że bieganie i inne ćwiczenia najprawdopodobniej nie pogarszają przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Długotrwały ból podczas treningów należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Wsparcie z zewnątrz

Suplementy przeznaczone dla dziadków, miłośników wchodzenia po drabinie i sportowców to najczęściej mieszanka popularnej glukozaminy i chondroityny. Patrząc na sposób odżywiania w dzisiejszych czasach, warto korzystać z dobrodziejstw, jakie przynoszą nam firmy farmaceutyczne. Zanim nauczysz się prawidłowo komponować swój jadłospis, wspomagaj się uzupełniaczami w postaci, np. popularnego ostatnio na rynku 4Flex sport lub 4flex cassis.

Takim najnowszym trendem w terapii stanów zwyrodnieniowych kolana staje się kolagen, wcześniej uznawany za środek poprawiający stan skóry i paznokci. Ten, zyskujący na popularności główny składnik tkanki łącznej, stanowi ¼ ciężaru ludzkiego ciała (zawarty w skórze, mięśniach i ścięgnach). Niewystarczająca ilość kolagenu w organizmie, nierozerwalnie wiąże się z zaburzeniem stanu zdrowia. Przykładem może być wrodzona łamliwość kości oraz rzadki w obecnych czasach szkorbut. Co ciekawe, na obydwie choroby suplementacja kolagenem nie działa.

Kolagen jak każde białko…

…rozkładane jest w przewodzie pokarmowym na aminokwasy. Tylko taka forma białka możliwa jest do wchłonięcia przez organizm, wspierając tym samym syntezę kolagenu. Zatem z punktu widzenia żywieniowego, nie ma znaczenia, co przed chwilą zjadłeś – suplement z dużą ilością kolagenu, ser biały, wołowinę czy pasztet z cieciorki. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że suplementacja jest jedynym możliwym sposobem leczenia bólu i zapalenia stawów.

Choć do tej pory nie ma przekonywujących do tego przesłanek, być może suplementy z kolagenem pomagają w redukcji stanu zapalnego. Pamiętając o sposobie jego trafienia do torebki stawowej, można pomyśleć, że tabletki z apteki to dosyć drogi sposób uzupełnienia tego białka. Choć sama dostałam lekarskie zalecenia, dotyczące jedzenia zupy ze świńskich ogonów co drugi dzień, wybrałabym coś zupełnie innego. Łącząc pożyteczne z dobroczynnym, postawiłabym na grillowanego steka bogatego w żelazo albo ser biały z wapniem.

Bezpośrednio, czy pośrednio?

Dbając o stan swoich zawiasów, uwagę zwraca się również w stronę kwasu hialuronowego. Ten główny składnik błony maziowej jest przedmiotem badań od ponad 50 lat. Podniesienie produkcji mazi stawowej miało być efektem wielu formuł tego związku. Ostatecznie, ze względu na zbyt duże cząsteczki nieprzenikalne przez światło jelita, hialuronian wstrzykiwany jest bezpośrednio do stawu.

Jak widać sposobów na dostarczenie kolagenu do organizmu jest multum. Wiadomo, że spreparowanie czegoś odpowiednio skondensowanego wymaga pracy i wiedzy, ale z drugiej strony pozwala zaoszczędzić na suplementacji. Jednakże, gdy nie mamy czasu na odpowiednią dietę warto skorzystać z zamienników. Nie zaszkodzą, a nuż pomogą.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Smaczny powrót do formy - mleko czekoladowe
Następny wpis
Sprzęt do biegania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu