fbpx
Profilaktyka

Stawy a nasza dieta

Nie od dziś wiadomo, że kondycja naszego ciała zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Bez względu na to czy będzie to odpowiednia waga, parametry krwi, czy też samopoczucie – sami kreujemy własne ja.
stawy a nasza dieta

Nie od dziś wiadomo, że kondycja naszego ciała zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Bez względu na to czy będzie to odpowiednia waga, parametry krwi, czy też samopoczucie – sami kreujemy własne ja poprzez to, co jemy, lub jak kto woli – wrzucamy w siebie. Dieta, jakiej na co dzień doświadczamy, ma wpływ na całe nasze ciało – na zęby, kości, mięśnie czy też stan umysłu. Dziś jednak o tym, o czym biegacze nie myślą na co dzień, a co jest bezpośrednio powiązane z naszą sferą ruchową i jej sprawnością – przyjrzymy się stawom.

Kogo mogą dotknąć problemy ze stawami?

Bóle stawów, utrudniające uprawianie ulubionych sportów, a czasem stanowiące przeszkodę nawet w codziennych czynnościach, mogą dotknąć absolutnie każdego. Warto wiedzieć, że nie dotyczą one wyłącznie osób po operacjach czy wyczynowo uprawiających sport. Ta nieprzyjemna dolegliwość może spotkać zarówno osoby prowadzące aktywny tryb życia, jak i na przykład te z nadwagą.  Powody mogą być bardzo różnorodne i skomplikowane, natomiast poradzić można sobie z nimi w trzech prostych krokach.

Po pierwsze profilaktyka

Wiosna to świetny moment na zadbanie o zdrowie i kondycję. Przydługa zima zawsze skłania nas do bardziej kanapowego trybu życia i zakopania się pod kocem. Im cieplej na zewnątrz, tym więcej mamy energii i chęci do życia.  Warto spożytkować je podczas spacerów po świeżym powietrzu lub cięższych treningów. Pamiętajcie jednak, aby rodzaj aktywności był dostosowany do waszych potrzeb i możliwości. Nie chodzi o to, aby się zamęczyć, ale aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Wiosna jest o tyle dobra, że nie jest bardzo gorąco, aby rozpocząć regularne treningi, a podjęcie regularnych ćwiczeń, począwszy od wiosny poprzez jesień, przyzwyczaja do trwania w treningu nawet w ujemnych temperaturach, bez szkody dla zdrowia. Jakakolwiek forma aktywności, zmuszająca nasze stawy do ruchu jest dla nich zbawienna, dlatego też profilaktyka poprzez ruch jest tak ważna. Ruch, tarcie powierzchni stawowych powoduje ich odżywianie i utrzymywanie w optymalnej kondycji.

Po drugie dieta

To, co jesz, ma wpływ na całe twoje ciało. To nie podlega dyskusji. Ktoś mądry kiedyś powiedział – jesteś tym, co spożywasz. Biegacze mają z tym o tyle mniejszy problem, że ich ciała dzięki bieganiu zyskują swego rodzaju „szósty zmysł”, który podpowiada, co powinni teraz zjeść. Wszystko regulowane jest poprzez „chęć”. Chęć do zjedzenia banana, sałatki czy też kotleta z piersi. Tak to właśnie działa u mnie. Gdy jestem przez dłuższy czas pozbawiony biegania – na banany nawet nie spojrzę, natomiast gdy trenuję regularnie – mogę zajadać się nimi w nieskończoność. Wytłumaczenie jest proste – banany zawierają dużo potasu, magnezu, sodu, fosforu, które w wyniku regularnych treningów zużywane są przez organizm w podwyższonych ilościach – stąd też chęć organizmu na to, co w innym okresie roku wcale jakoś szczególnie nam nie smakuje.

Poprzez zróżnicowaną dietę zadbamy o wszystkie parametry naszego ciała. Co jednak jeść, aby nasze stawy utrzymywać w optymalnej formie? 3-4 łyżki twarogu, szklanka mleka, kefiru czy jogurtu dziennie dostarcza pełnowartościowego białka – niezbędnego budulca chrząstki stawowej oraz wapnia, który łącznie z fosforem buduje nasze kości i zęby. Może się jednak okazać, że to nie wystarczy i ból stawów będzie wam wciąż dokuczał. Wówczas warto zrobić kolejny krok i zastosować…

Odpowiednio dobraną suplementację

Suplementacja zawsze jest ostatecznością. Powinniście o tym pamiętać bez względu na to czy brakuje wam magnezu, czy też stawy łupią was przy byle ruchu. Najpierw sprawdzamy naszą lodówkę, później sięgamy po proszki.

Wybierając preparat wzmacniający stawy, zwróćcie uwagę czy zawiera on kolagen. To  najważniejsze białko w organizmie, z którego zbudowane są włókna skóry, ścięgien, kości, chrząstka i pozostałe tkanki łączne. Tylko preparaty z kolagenem, co pokazuje doświadczenie wielu biegaczy, będą odpowiednio skuteczne. Kolagen jest o tyle ważny, że doskonale przenika do tkanki chrzęstnej i działa na nią regenerująco, zwiększając ruchomość i elastyczność stawów, zmniejszając ryzyko przeciążeń i kontuzji stawów oraz podwyższając sprawność fizyczną.

Obecnie z suplementów regenerujących stawy, stricte przeznaczonych dla biegaczy mamy dostęp do 4flex Sport, wzbogacony o L-karnitynę. To substancja, która zwiększa siłę mięśni i wydolność organizmu, a także zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu podczas treningu. Dzięki temu pozwala poprawić ogólną kondycję oraz tolerancję na wysiłek. Dodatkowo stymuluje rozpad tkanki tłuszczowej i przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku.

Jak długo stosować suplementację

Pierwsze efekty zobaczycie już po kilku tygodniach stosowania, jednak jeśli macie do czynienia z jednostką chorobową – najlepiej jeśli będziecie go regularnie przyjmować przez przynajmniej 6 miesięcy.

Trzy drogi (ruch, dieta, suplementy) do osiągniecia tego samego – zdrowia naszych stawów. Poprzez ruch dbamy nie tylko o same stawy, ale o coś więcej, pielęgnujemy własne ja. Siedzący tryb życia, spadający na łeb na szyję poziom aktywności to najlepsza droga ku temu, aby w jesieni życia musieć wspomagać się suplementacją, a myśląc o tym już teraz, wybór alternatywnych środków jest znacznie bogatszy.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak często biegać?
Następny wpis
"Pierwsza pomoc w bólu" – Zasada P.R.I.C.E
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu