🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Przygotowania do 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego idą pełną parą

Za nieco ponad miesiąc wystartuje 13. edycja Półmaratonu Warszawskiego. Dzisiaj to jeden z najważniejszych biegów w tej części Europy. Tym bardziej trudno sobie wyobrazić, że te zawody mają zaledwie 12 lat. Przywołując najświeższe informacje na temat tegorocznej edycji imprezy, chcielibyśmy jednocześnie przypomnieć jak wyglądała dotychczasowa historia rywalizacji na dystansie 21 km i 97,5 metrów w stolicy
przygotowania do 13 pzu polmaratonu warszawskiego ida pelna para 01

Za nieco ponad miesiąc wystartuje 13. edycja Półmaratonu Warszawskiego. Dzisiaj to jeden z najważniejszych biegów w tej części Europy. Tym bardziej trudno sobie wyobrazić, że te zawody mają zaledwie 12 lat. Przywołując najświeższe informacje na temat tegorocznej edycji imprezy, chcielibyśmy jednocześnie przypomnieć jak wyglądała dotychczasowa historia rywalizacji na dystansie 21 km i 97,5 metrów w stolicy. Ciekawostek nie brakuje. Mało kto na przykład pamięta, że w pierwszej edycji Półmaratonu Warszawskiego debiutowała była mistrzyni świata i brązowa medalistka olimpijska w maratonie Mare Dibaba.

Na temat tegorocznej imprezy, wiemy już bardzo dużo. Poznaliśmy szczegółową trasę, która uległa w ostatnich dniach małej korekcie, a z końcem lutego zmienia się również opłata startowa. Do tej pory swój start w biegu, który w tym roku odbędzie się 25 marca zadeklarowało ponad 12 000 osób. W trakcie pierwszej edycji w 2006 roku, do mety dobiegło – 1066 osób. Dzisiaj może się wydawać, że to bardzo mało, ale to był dopiero początek popularności biegów w Polsce. W tamtych warunkach był to naprawdę dobry wynik. Jesteśmy przekonani, że z każdym rokiem przekonujemy kolejne osoby, że warto biegać i uprawiać aktywność fizyczną.

koszulka

Ciekawostki z poprzednich edycji

Sponsorem tytularnym drugiej edycji półmaratonu został Carrefour i był z nami przez kolejne trzy lata. Piąty półmaraton okazał się najlepszy w historii pod względem sportowym. Nie licząc zagranicznych biegaczy, w zawodach wzięło udział wiele gwiazd polskich biegów długodystansowych, m.in.: Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska), Magdalena Sobańska, Olga Kalendarova-Ochal, Marcin Chabowski, Henryk Szost, Artur Kozłowski, Adam Draczyński, Michał Kaczmarek, Radosław Kłeczek, Mariusz Giżyński, Paweł Ochal, Jakub Wiśniewski czy Piotr Pobłocki. Osiągane wyniki były na najwyższym poziomie. Karolina Jarzyńska pobiła 15-letni rekord Polski na półmaratońskim dystansie z czasem 1:11:37, co dało jej pewne zwycięstwo w klasyfikacji kobiet.

Kolejne edycje również były rekordowe. Meta 7. Półmaratonu Warszawskiego po raz pierwszy zlokalizowana została nieopodal Stadionu Narodowego, a kolejny 8. Półmaraton Warszawski stał się największym biegiem w Polsce i pierwszym, który przekroczył barierę liczbę 10 000 biegaczy. 

W 2013 roku impreza odbyła się po raz pierwszy pod egidą sponsora tytularnego – PZU. Ciekawa trasa i wspaniała pogoda przyniosły efekt w postaci rekordowej ilości kibiców oblegających trasę biegu. Biegaczy, którzy ukończyli 9. PZU Półmaraton Warszawski wspierało dziesiątki tysięcy fanów.

11. edycja półmaratonu również przyniosła kolejną nowinkę. To właśnie w tym roku pierwszy raz uczestnicy mogli się zgłosić do biegu w ramach akcji „Biegam Dobrze”, organizując zbiórkę charytatywną na rzecz wybranej przez siebie fundacji.

Niezwykle ciekawa była zeszłoroczna, dwunasta edycja PZU Półmaratonu Warszawskiego. Do mety trzeci rok z rzędu dotarło ponad 12 tysięcy biegaczy, ale w pamięć zapadł wszystkim głównie jeden – Florian Kropidłowski, który pokonał trasę, mając 82 lata. Najlepszy z Polaków, Yared Shegumo zajął wtedy 7. miejsce z czasem 1:03:45.

Zapisz się 

Za parę tygodni, kibice, zawodnicy i organizatorzy będą pisać historię dalej. Do tej pory z roku na rok zawody były coraz atrakcyjniejsze. Nie inaczej powinno być tym razem. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i wszyscy uczestnicy będą mogli w wiosennej aurze pokonać 21 km i 97,5 metrów. Zapisy do biegu nadal trwają. Aby wziąć udział w półmaratonie, wystarczy wejść na stronę pzupolmaratonwarszawski.com i kliknąć przycisk „Zapisz się”. Z końcem lutego wzrasta stawka opłaty startowej. Nie warto więc zwlekać do ostatniej chwili, szczególnie, że po 22 marca liczba pakietów będzie ograniczona.

Drobnej korekcie uległa również trasa tegorocznego 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Ze zmianami można się zapoznać na załączonej mapie.

przygotowania-do-13-pzu-polmaratonu-warszawskiego-ida-pelna-para-03

Do zobaczenia na trasie!

Fundacja „Maraton Warszawski” została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Premiera nowych GEL-NIMBUS 20 Platinum od ASICS
Następny wpis
Lidzbark Warmiński, Kazimierz Dolny, Konstancin – załap się na niższą cenę pakietu startowego!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.