fbpx
Informacje prasowe

Półmaraton w Pile najlepszym biegiem do bicia rekordów

Od kilku lat Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznaje Pile prawo do organizacji Mistrzostw Polski w Półmaratonie, co przyciąga na zawody czołowych biegaczy z kraju i zagranicy.
polmaraton philips pila best finish

Odbywający się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września Międzynarodowy Półmaraton Philipsa w Pile, jest jednym z najszybszych biegów ulicznych na tym dystansie w Polsce. Rekord trasy pilskiej imprezy wśród mężczyzn należy do Kenijczyka Martina Mukule, który w 2011 roku uzyskał czas 1:02:25. Wśród kobiet najszybciej w historii pilskiej połówki trasę pokonała Natalya Berkut z Ukrainy docierając w 2003 roku do mety z czasem 1:12:49. Od kilku lat Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznaje Pile prawo do organizacji Mistrzostw Polski w Półmaratonie, co przyciąga na zawody czołowych biegaczy z kraju i zagranicy.

Najlepsze wyniki osiągnięte przez polskich biegaczy na trasie pilskiego półmaratonu są zbliżone do rekordu Polski ustanowionego przez Pawła Gładkiego w 2000 roku w Hadze, wynoszącego 1:01:35. Najbliżej pobicia tego rekordu był w 2011 roku Marcin Chabowski, który po pasjonującej walce o zwycięstwo z Kenijczykiem Martinem Mukule uzyskał czas 01:02:26.

Trzeci najlepszy wynik w ponad dwudziestoletniej historii biegu w 2001 roku osiągnął Kenijczyk John Rotich, który zameldował się na mecie z czasem 1:02:46. Zwyciężył wówczas o zaledwie sekundę z późniejszym Mistrzem Europy w Maratonie z 2010 roku z Barcelony,  Szwajcarem Viktorem Röthlinem.

Wśród kobiet rekord Polski na dystansie 21,097 km należy do Karoliny Jarzyńskiej, która  6 lutego 2011 roku ukończyła półmaraton w japońskim Marugame z czasem 1:10:36. Najszybszą polską zawodniczką na trasie pilskiej połówki była Agnieszka Gortel, która w 2010 roku dotarła do mety z czasem 1:12:52.  Rekord trasy należy jednak do Natalyi Berkut z Kjiowa (01:12:49), która tym samym pozbawiła najlepszego wyniku Japonkę Takako Kotorida, zwyciężczynię Półmaraton PHILIPS Piła z 2002 roku (01:12:51).

 „Szybka i płaska trasa pilskiej połówki biegnąca wokół naszego miasta sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Przykład pasjonującej rywalizacji Marcina Chabowskiego z Martinem Mukule z 2011 roku pokazuje, że można rywalizować z Kenijczykami i osiągać wyniki zbliżone do rekordu Polski. Wierzę, że podczas pilskiego półmaratonu  padnie nowy rekord naszego kraju na tym dystansie. Zawody w randze Mistrzostw Polski zobowiązują do szybkiego biegania, dlatego  mam nadzieję, że 7 września w Pile będziemy świadkami pasjonującej walki zawodowców o tytuły mistrzowskie. Na szybkim tempie biegu korzystają na pewno również amatorzy, którzy często wracają z Piły z nowymi rekordami życiowymi na dystansie 21,097km.” – powiedział Henryk Paskal, Dyrektor Półmaratonu w Pile.

Półmaraton Philipsa w Pile to obowiązkowa pozycja w kalendarzu startowym wielu biegaczy. Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września, i ten termin pilskiego biegu gwarantuje jego uczestnikom doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz Warszawie. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie i często przyjeżdżają co roku do Piły, jest trasa tego półmaratonu. Organizatorzy wytyczyli płaską i bardzo szybką trasę, która pozwala osiągać dobre wyniki oraz poprawiać rekordy życiowe. Trasa biegu posiada atest IAAF, AIMS oraz PZLA.

Bieg posiada m.in. rangę Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet oraz Mistrzostw Wojska Polskiego w Półmaratonie.  Aktualnym mistrzem kraju w na dystansie półmaratonu jest Marcin Błaziński, który przed rokiem w Pile pokonał 21,097km w czasie 1:05:04.  Aktualną Mistrzynią Polski w Półmaratonie jest Olga Kalendarova-Ochal, która podczas ubiegłorocznego 8. Półmaratonu Warszawskiego uzyskała czas 1:14:04.

[tpt-label]Najlepsze wyniki w historii Półmaraton PHILIPS Piła[/tpt-label]
RokZawodnikCzas
Mężczyźni
2011Martin Muia Mukule (KEN) 1:02:25
2011Marcin Chabowski (POL)1:02:26
2001John Rotich (KEN)1:02:46
2001Viktor Röthlin (SUI)1:02:47
2013Joshua Munywoki (KEN)1:03:05
KOBIETY
2003Natalya Berkut  (UKR)1:12:49
2002Takako Kotorida (JPN)1:12:51
2010Agnieszka Gortel (POL)1:12:52
2000Dorota Gruca (POL)1:13:03
2003Dorota Gruca (POL)1:13:20

Więcej informacji na temat imprezy: http://www.pila.halfmarathon.pl/

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rozwiązanie konkursu newsletter
Następny wpis
Bieganie a leczenie HCV
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu