fbpx
polmaraton philips pila best finish

Półmaraton w Pile najlepszym biegiem do bicia rekordów

Od kilku lat Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznaje Pile prawo do organizacji Mistrzostw Polski w Półmaratonie, co przyciąga na zawody czołowych biegaczy z kraju i zagranicy.

Odbywający się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września Międzynarodowy Półmaraton Philipsa w Pile, jest jednym z najszybszych biegów ulicznych na tym dystansie w Polsce. Rekord trasy pilskiej imprezy wśród mężczyzn należy do Kenijczyka Martina Mukule, który w 2011 roku uzyskał czas 1:02:25. Wśród kobiet najszybciej w historii pilskiej połówki trasę pokonała Natalya Berkut z Ukrainy docierając w 2003 roku do mety z czasem 1:12:49. Od kilku lat Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznaje Pile prawo do organizacji Mistrzostw Polski w Półmaratonie, co przyciąga na zawody czołowych biegaczy z kraju i zagranicy.

Najlepsze wyniki osiągnięte przez polskich biegaczy na trasie pilskiego półmaratonu są zbliżone do rekordu Polski ustanowionego przez Pawła Gładkiego w 2000 roku w Hadze, wynoszącego 1:01:35. Najbliżej pobicia tego rekordu był w 2011 roku Marcin Chabowski, który po pasjonującej walce o zwycięstwo z Kenijczykiem Martinem Mukule uzyskał czas 01:02:26.

Trzeci najlepszy wynik w ponad dwudziestoletniej historii biegu w 2001 roku osiągnął Kenijczyk John Rotich, który zameldował się na mecie z czasem 1:02:46. Zwyciężył wówczas o zaledwie sekundę z późniejszym Mistrzem Europy w Maratonie z 2010 roku z Barcelony,  Szwajcarem Viktorem Röthlinem.

Wśród kobiet rekord Polski na dystansie 21,097 km należy do Karoliny Jarzyńskiej, która  6 lutego 2011 roku ukończyła półmaraton w japońskim Marugame z czasem 1:10:36. Najszybszą polską zawodniczką na trasie pilskiej połówki była Agnieszka Gortel, która w 2010 roku dotarła do mety z czasem 1:12:52.  Rekord trasy należy jednak do Natalyi Berkut z Kjiowa (01:12:49), która tym samym pozbawiła najlepszego wyniku Japonkę Takako Kotorida, zwyciężczynię Półmaraton PHILIPS Piła z 2002 roku (01:12:51).

 „Szybka i płaska trasa pilskiej połówki biegnąca wokół naszego miasta sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Przykład pasjonującej rywalizacji Marcina Chabowskiego z Martinem Mukule z 2011 roku pokazuje, że można rywalizować z Kenijczykami i osiągać wyniki zbliżone do rekordu Polski. Wierzę, że podczas pilskiego półmaratonu  padnie nowy rekord naszego kraju na tym dystansie. Zawody w randze Mistrzostw Polski zobowiązują do szybkiego biegania, dlatego  mam nadzieję, że 7 września w Pile będziemy świadkami pasjonującej walki zawodowców o tytuły mistrzowskie. Na szybkim tempie biegu korzystają na pewno również amatorzy, którzy często wracają z Piły z nowymi rekordami życiowymi na dystansie 21,097km.” – powiedział Henryk Paskal, Dyrektor Półmaratonu w Pile.

Półmaraton Philipsa w Pile to obowiązkowa pozycja w kalendarzu startowym wielu biegaczy. Bieg odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września, i ten termin pilskiego biegu gwarantuje jego uczestnikom doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz Warszawie. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie i często przyjeżdżają co roku do Piły, jest trasa tego półmaratonu. Organizatorzy wytyczyli płaską i bardzo szybką trasę, która pozwala osiągać dobre wyniki oraz poprawiać rekordy życiowe. Trasa biegu posiada atest IAAF, AIMS oraz PZLA.

Bieg posiada m.in. rangę Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet oraz Mistrzostw Wojska Polskiego w Półmaratonie.  Aktualnym mistrzem kraju w na dystansie półmaratonu jest Marcin Błaziński, który przed rokiem w Pile pokonał 21,097km w czasie 1:05:04.  Aktualną Mistrzynią Polski w Półmaratonie jest Olga Kalendarova-Ochal, która podczas ubiegłorocznego 8. Półmaratonu Warszawskiego uzyskała czas 1:14:04.

[tpt-label]Najlepsze wyniki w historii Półmaraton PHILIPS Piła[/tpt-label]
Rok Zawodnik Czas
Mężczyźni
2011 Martin Muia Mukule (KEN)  1:02:25
2011 Marcin Chabowski (POL) 1:02:26
2001 John Rotich (KEN) 1:02:46
2001 Viktor Röthlin (SUI) 1:02:47
2013 Joshua Munywoki (KEN) 1:03:05
KOBIETY
2003 Natalya Berkut  (UKR) 1:12:49
2002 Takako Kotorida (JPN) 1:12:51
2010 Agnieszka Gortel (POL) 1:12:52
2000 Dorota Gruca (POL) 1:13:03
2003 Dorota Gruca (POL) 1:13:20

Więcej informacji na temat imprezy: http://www.pila.halfmarathon.pl/

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
rozwiazanie konkursu newsletter 08 2014

Rozwiązanie konkursu newsletter

Następne
bieganie a leczenie hcv

Bieganie a leczenie HCV

Powiązane artykuły

natalia tomasiak podbija elbe zwyciestwo na trasie elba trail 03
Czytaj dalej

Natalia Tomasiak podbija Elbę! Zwycięstwo na trasie Elba Trail.

W miniony weekend na włoskiej wyspie Elbie odbyła się XI edycja Elba Trail. To, że bieganie na wyspach ostatnio jest coraz popularniejszym kierunkiem startu dla naszych rodzimych biegaczy górskich, pokazała Transgrancanaria oraz Transvulkania, gdzie w ostatnich latach na listach startowych widniało czasami od kilkudziesięciu do nawet 150 naszych rodaków.
juz 2 pazdziernika wystartuje osma edycja pko silesia marathon 01
Czytaj dalej

Już 2 października wystartuje ósma edycja PKO Silesia Marathon

Już 2 października wystartuje ósma edycja PKO Silesia Marathon – największej imprezy biegowej na Górnym Śląsku. W sumie podczas weekendu organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji około 6 tys. biegaczy. Oprócz głównego dystansu maratońskiego równolegle odbędzie się półmaraton, a dzień wcześniej minimaraton.
biegi ultra dla poczatkujacych i zaawansowanych 01
Czytaj dalej

Biegi ultra dla początkujących i zaawansowanych – premiera nowej książki

Fascynują Cię góry i bieganie? Szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności? Sięgnij po ULTRA. Dobiegniesz dalej, niż myślisz - wyjątkową opowieść o świecie wymagających biegów długodystansowych. Nowa książka Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego – pary wegańskich ultra maratończyków, ukaże się na rynku już 3 października nakładem wydawnictwa Agora.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM