fbpx
Informacje prasowe

Wielkie serca biegaczy – 14. PZU Półmaraton Warszawski już w ten weekend.

14. PZU Półmaraton Warszawski to nie tylko bieg uliczny. Dzięki akcji #BiegamDobrze jest to również największa inicjatywa charytatywna w polskim środowisku biegowym, dzięki której udało się zebrać miliony złotych na pomoc potrzebującym. W tym roku padł nowy rekord, a znani ambasadorzy dodają akcji blasku!
wielkie serca biegaczy 14 pzu polmaraton warszawski juz w ten weekend 01

14. PZU Półmaraton Warszawski to nie tylko bieg uliczny. Dzięki akcji #BiegamDobrze jest to również największa inicjatywa charytatywna w polskim środowisku biegowym, dzięki której udało się zebrać miliony złotych na pomoc potrzebującym. W tym roku padł nowy rekord, a znani ambasadorzy dodają akcji blasku!

Na starcie 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego pojawi się ponad 13 tysięcy biegaczy, spośród których znaczna część zdecydowała się na udział w największej biegowej akcji charytatywnej! Już na tydzień przed biegiem udało się zebrać rekordową kwotę ponad 750 tysięcy złotych. Dzięki temu łącznie, od początku działania, #BiegamDobrze zebrało dla zaprzyjaźnionych fundacji ponad 4 miliony złotych! Dzięki tym pieniądzom poprawia się los potrzebujących dzieci, dorosłych, a także zwierząt. Uczestnicy biegu zapisując się do udziału w akcji charytatywnej wybierają jedną z dziesięciu fundacji, które chcą wesprzeć swoim występem. Następnie promują swoją zbiórkę, usiłując zebrać jak najwyższą kwotę. Tegoroczni rekordziści samodzielnie zebrali ponad 20 tysięcy złotych na fundacje Spartanie Dzieciom oraz Rak’n’Roll. Wesprzeć można również: PAH, Dajemy Dzieciom Siłę, Synapsis, Amnesty International, WWF Polska, Unicef, NON IRON, czy Fundację Wcześniak.

1000 pomarańczowych numerów startowych

Tegoroczna edycja PZU Półmaratonu jest przełomowa. Po raz pierwszy na starcie pojawi się ponad tysiąc osób z pomarańczowymi numerami na piersi – symbolem udziału w akcji #BiegamDobrze. Organizatorzy zadbali o to, żeby bohaterowie dobroczynności mieli zapewnione optymalne warunki do biegu. Specjalnie dla nich zostanie przygotowana specjalna strefa masażu, dzięki której będą mogli szybciej zregenerować zmęczone czynieniem dobra mięśnie. Ponadto, w Biurze Zawodów pojawi się dedykowane stoisko do odbioru pakietów #BiegamDobrze, a fundacje dla których zbierane są środki szykują wyjątkowe punkty kibicowania.

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby odpowiednio uhonorować i wesprzeć uczestników akcji Biegam Dobrze. Jesteśmy dumni, że mobilizując środowisko biegowe jesteśmy w stanie tak wiele osiągnąć. Biegacze udowadniają, że mają nie tylko zdrowe, ale również wielkie serca! – cieszy się dyrektor biegu Marek Tronina.

warszawa-gotowa-na-biegowe-swieto-04

Ambasadorzy wspierają akcję

Wiele znanych i lubianych osób zaangażowało się w pomoc poprzez akcję #BiegamDobrze. Fundację Synapsis będzie reprezentował dziennikarz Filip Chajzer. Ambasadorem PAH z kolei został popularny prezenter telewizyjny Maciej Kurzajewski.

Mam na koncie 30 maratonów przebiegniętych na wszystkich kontynentach. A od teraz moje bieganie będzie jeszcze lepsze, bo #biegamdobrze z Polską Akcją Humanitarną! Zapraszam do przyłączenia się do mojej drużyny i wspierania naszych zbiórek. Razem możemy więcej! – podkreśla Kurzajewski.

Kolejnym ambasadorem zaangażowanym w projekt jest Marcin Konieczny znany jako MKON. Znany triathlonista i Mistrz Świata Ironman Hawaii w kategorii wiekowej 45-49 reprezentować będzie organizację Non Iron.

Prowadzę działalność charytatywną od 18 lat. Wtedy to zaproponowano mnie i mojej żonie założenie organizacji, której celem będzie rozdawanie stypendium dzieciakom zdolnym, ale niemajętnym. Stąd naturalne dla mnie jest łączenie hobby z szukaniem sposobów na zbieranie środków. Akcja Biegam Dobrze jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych akcji łączenia dobroczynności i sportu, więc jak można do niej nie dołączyć? – tłumaczy Marcin Konieczny.

Połączyć tysiąc historii w jedno wielkie dobro

Każda ze zbiórek, każdy z tysiąca oznaczonych pomarańczowym numerem biegaczy, ma swoją historię. Swoje uzasadnienie wyboru wspieranej fundacji. Swoje przeżycia, przez które – albo raczej dzięki którym – decyduje się działać charytatywnie. Misją przedstawicieli Fundacji Maraton Warszawski jest połączyć ten tysiąc indywidualnych opowieści w jedną wielką masę dobra. I tę misję z każdą kolejną imprezą coraz lepiej udaje się realizować. – Marzyliśmy i wciąż marzymy o jednorazowym zebraniu miliona złotych. To niezwykle wysoko zawieszona poprzeczka, ale jestem przekonany, że ją przeskoczymy. Jeśli nie teraz, to przy kolejnym biegu. Najważniejsze w tym wszystkim nie są jednak pieniądze i licytowanie się na wysokość zbiórki, tylko uśmiechy podopiecznych fundacji. A tych jest całe morze – zaznacza Marek Tronina.

Na stronie >>>TUTAJ wciąż można zapisać się i zapewnić sobie udział w biegu. Zapisy będą trwać aż do soboty 30. marca. Biuro Zawodów funkcjonuje 29 i 30 marca na terenie COS Torwar, gdzie odbędą się również Targi Sport&Fitness Wiosna 2019. Organizatorzy przygotowali dla uczestników identyczną trasę jak w zeszłym roku, gdyż spotkała się ona z ogromnym entuzjazmem. Start ponownie zostanie umiejscowiony przy ul. Konwiktorskiej, a meta przy Multimedialnym Parku Fontann. Na trasie znajdą się liczne punkty kibicowania, gdzie mieszkańcy Warszawy będą mogli dopingować uczestników biegu w rytmie żywiołowej muzyki. Wszelkie informacje na temat zmian w organizacji ruchu drogowego na czas 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego można znaleźć w informatorze drogowym (www.pzupolmaratonwarszawski.pl/drogowy).

Skrócony harmonogram imprezy

  • 10:00 Start – ul. Konwiktorska (UWAGA: ZMIANA CZASU NA LETNI)
  • Meta – Multimedialny Park Fontann
  • ok. 11:00 – finisz pierwszego mężczyzny
  • ok. 11:05 – finisz pierwszej kobiety
  • 13:30 – przywitanie ostatniego zawodnika na mecie
  • 14:00 – zakończenie imprezy
  • Limit czasu: 3,5 godziny

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Żele energetyczne. Kiedy i jak je stosować
Następny wpis
Scott Jurek w Polsce - wywiad z legendą ultramaratonów
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu