fbpx
skyrunning01

Polacy najlepsi w Pucharze Słowacji Skyrunning Vertical

Polacy zdominowali rywalizację w ramach Pucharu Słowacji Skyrunning – Tatranská Šelma Vertical 2017. Zawody odbyły się 29 lipca 2017.

Polacy zdominowali rywalizację w ramach Pucharu Słowacji Skyrunning – Tatranská Šelma Vertical 2017. Zawody odbyły się 29 lipca 2017.

To był morderczy bieg pod górę. Niespełna 200 zawodników pokonało trasę o długości 7km z przewyższeniem ponad 1400m! Start odbył się w Starym Smokowcu położonym na wysokości 1025 m n.p.m., a linią mety było Slavkovský štít (2452m n.p.m.). Bieg zaliczany jest do Pucharu Słowacji Skyrunning – Tatranská Šelma Vertical 2017.

Wśród kobiet zwyciężyła Magdalena Kozielska. Wbiegła na górę w czasie 1:13:45 i tym samym stała się nową rekordzistką trasy, poprawiając dotychczasowy najlepszy wynik aż o 10 minut.  Drugie miejsce zajęła Iwona Januszyk z czasem 1:25:36. W TOP 10 kobiet uplasowały się również trzy inne reprezentantki Polski: Kinga Pachura, Joanna Garlewicz, Weronika Farczysta.

skyrunning02

Panowie również pokazali klasę. Co prawda zwyciężył Słowak Josef Hlavco (1:02:22), ale tuż za nim na mecie zameldował się Paweł „Pigmej” Krawczyk, który w czerwcu 2017 zajął 3. miejsce podczas prestiżowego Lavaredo Ultra Trail (dystans 48km)  w Dolomitach. Jego wynik 1:02:39 jest jednocześnie rekordem trasy w kategorii Masters! Polak był o krok od zwycięstwa, które stracił przez – jak sam to określił – „szkolny błąd”. Nowy rekordzista trasy tak ocenił swój występ:

W tym roku do i tak wysokiego poziomu dołączyli jeszcze mocni Czesi. Ja osobiście popełniłem szkolny błąd: znając trasę „porypało” mi się coś w głowie i zaatakowałem Hlavco za wcześnie, myśląc że już prawie szczyt. Zapłaciłem za to sporo, choć gdyby jeszcze z 500 metrów było to kto wie, bo złapałem drugi oddech.

Miejsce  tuż za podium zajął kolejny reprezentant Polski Marcin Rzeszótko  (1:06:30). W pierwszej dziesiątce znalazł się także Zbigniew Jaworski (1:09:48).

skyrunning03

Skyrunning – biegi wysokogórskie w przeważającej mierze po ścieżkach, skale, śniegu, lodowcach (po asfalcie poniżej 15% długości trasy) . Mogą przebiegać nawet powyżej 4000 m n.p.m.. Sportem zarządza Międzynarodowa Federacja Skyrunningu (ISF).

Do kategorii Skyrunning Vertical zaliczają się:

  • Vertical Kilometer (przewyższenie 1000m, długość trasy 5km),
  • Double Vertical Kilometer (przewyższenie 2000m, długość trasy 10km),
  • Triple Vertical Kilometer (przewyższenia 3000m, długość trasy 15km),
  • Sky Speed (przewyższenie ok 100m, średnie nachylenie 33%),
  • Vertical Running lub Sky Scraper Racing (średnie nachylenie 45% i powyżej – potocznie nazywany biegiem po schodach)
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
trwaja zapisy do anwil polmaraton wloclawek 02

Trwają zapisy do ANWIL PÓŁMARATON WŁOCŁAWEK

Następne
test kamery decathlon 02

Kamera sportowa G-EYE 900 Geonaute - fajny sprzęt dla biegacza w dobrej cenie. Jak wypadła w teście?

Powiązane artykuły

breaking 2 niemozliwe do wczoraj 01
Czytaj dalej

Breaking 2 – niemożliwe do wczoraj

2:00:25 – taki czas zobaczył na zegarze Eliud Kipchoge. Ale nie tylko on. Na ten zegar patrzył właściwie cały biegowy (i nie tylko!) świat. 6 maja 2017 we Włoszech miał miejsce wielki finał projektu Breaking 2 prowadzonego od 3 lat przez firmę Nike.
trzaskalska mistrzynia polski
Czytaj dalej

Trzaskalska mistrzynią Polski

W sobotę w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Były to szóste mistrzostwa w tej konkurencji, po raz drugi rywalizowano w ramach łódzkiego Biegu Fabrykanta. Na starcie MP stanęło 16 zawodniczek, które walczyły o medale.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM