fbpx
News & Technologie

I Mistrzostwa Polski Skyrunning – medale rozdane!

Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team Polska) i Robert Faron (Salco Garmin Team) okazali się bezkonkurencyjni podczas I Mistrzostw Polski Skyrunning na dystansie ultra! Najlepsi górscy biegacze rywalizowali o medale podczas 3. Flexistav Biegu Granią Tatr, który odbył się 19 sierpnia 2017!
mp skyrunning 01

Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team Polska) i Robert Faron (Salco Garmin Team) okazali się bezkonkurencyjni podczas I Mistrzostw Polski Skyrunning na dystansie ultra! Najlepsi górscy biegacze rywalizowali o medale podczas 3. Flexistav Biegu Granią Tatr, który odbył się 19 sierpnia 2017!

Aby zdobyć medal I Mistrzostw Polski Skyrunning zawodnicy musieli zmierzyć się z prawdopodobnie najtrudniejszym i najpiękniejszym biegiem górskim w Polsce. Bieg Granią Tatr gwarantuje niesamowite widoki, ale daje również solidną lekcję pokory nawet najbardziej doświadczonym biegaczom, bo na 70-kilometrowej trasie czeka aż 5000 m przewyższeń!

mp-skyrunning-02

Trasa wiodła z Doliny Chochołowskiej przez Wołowiec, Jarząbczy i Starorobociański Wierch do punktu odżywczego przy Schronisku na Hali Ornak, skąd przez Czerwone Wierchy i Kasprowy zawodnicy biegli do Schroniska Murowaniec. W dalszej części dystansu czekała na nich przełęcz Krzyżne, Dolina Pięciu Stawów i Roztoki, Wodogrzmoty Mickiewicza, Rówień Waksmundzka, Nosalowa Przełęcz, aż w końcu meta na Stadionie COS Zakopane nieopodal Wielkiej Krokwi.  Na pokonanie całego dystansu zawodnicy mieli 17 godzin 30 minut. Zadania nie ułatwiały warunki atmosferyczne – po południu nastąpiło załamanie pogody i wielu zawodników finiszowało w strugach deszczu.

mp-skyrunning-04

Na tytułową Grań Tatr wyruszyło 360 zawodników, a na mecie zameldowało się 272 osoby (19 kobiet i 253 mężczyzn). W I Mistrzostwach Polski Skyrunning na dystansie ultra medale zdobyli:

Kobiety:

  1. Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team /Mielec) – 10.53,32
  2. Anna Arseniuk (T.S. Opatrunki Toruń) –  12.25,36
  3. Iwona Kik (Wosik Tervel Team/KW Kraków) – 12.29,43

Mężczyźni:

  1. Robert Faron (Salco Garmin Team/Kamienica) – 9.36,27
  2. Marcin Rzeszótko (TOPR/KW Zakopane) – 9.37,12
  3. Przemysław Sobczyk (HOKA-YURTABAR.pl) – 9.45,47

 
Kandydatów do medali nie brakowało! Na liście startowej nie brakowało znanych nazwisk. W Biegu Granią Tatr rywalizowali – tym razem już nie w parze – tegoroczni zwycięzcy XIV Biegu Rzeźnika: Piotr Biernawski (8. miejsce z czasem 10.34,44) i Piotr Huzior (22. miejsce z czasem 12.11,10). Nie zabrakło również Krzysztofa Dołęgowskiego – triumfatora tegorocznej edycji Regatta Ultramaraton 6x Babia Góra (16. miejsce z czasem 11.44,34).

mp-skyrunning-03

Biegu nie ukończył jeden z głównych faworytów do zwycięstwa. Bartosz Gorczyca – zwycięzca ubiegłej edycji Biegu Granią Tatr oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Biegach Górskich – zameldował się na punkcie kontrolnym Murowaniec jako drugi zawodnik, jednak problemy żołądkowe nie pozwoliły mu kontynuować rywalizacji. O podobnym pechu może mówić Magdalena Kozielska – srebrna medalistka Mistrzostw Polski Skyrunning Classic – która prowadziła na pierwszym punkcie pomiarowym zlokalizowanym na Hali Ornak i nie zdołała kontynuować biegu.

Bieg Granią Tatr cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród amatorów biegania górskiego. Impreza rozgrywana jest co dwa lata, a uczestnicy wyłaniani są w drodze losowania. Wszyscy, którzy ukończą zawody w limicie czasu, otrzymają punkty kwalifikacyjne do biegu Ultra Trail du Mont Blanc oraz do rankingu ITRA. Trasa wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego i mentalnego – obliczono, że sprawnie poruszający się turysta potrzebuje aż 32 godzin (bez przystanków), aby ją pokonać!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Za 50 dni Włocławek stanie się stolicą biegania
Następny wpis
Kszczot z Lewandowskim na podium
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu