I Mistrzostwa Polski Skyrunning – medale rozdane!

Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team Polska) i Robert Faron (Salco Garmin Team) okazali się bezkonkurencyjni podczas I Mistrzostw Polski Skyrunning na dystansie ultra! Najlepsi górscy biegacze rywalizowali o medale podczas 3. Flexistav Biegu Granią Tatr, który odbył się 19 sierpnia 2017!

Aby zdobyć medal I Mistrzostw Polski Skyrunning zawodnicy musieli zmierzyć się z prawdopodobnie najtrudniejszym i najpiękniejszym biegiem górskim w Polsce. Bieg Granią Tatr gwarantuje niesamowite widoki, ale daje również solidną lekcję pokory nawet najbardziej doświadczonym biegaczom, bo na 70-kilometrowej trasie czeka aż 5000 m przewyższeń!

mp-skyrunning-02

Trasa wiodła z Doliny Chochołowskiej przez Wołowiec, Jarząbczy i Starorobociański Wierch do punktu odżywczego przy Schronisku na Hali Ornak, skąd przez Czerwone Wierchy i Kasprowy zawodnicy biegli do Schroniska Murowaniec. W dalszej części dystansu czekała na nich przełęcz Krzyżne, Dolina Pięciu Stawów i Roztoki, Wodogrzmoty Mickiewicza, Rówień Waksmundzka, Nosalowa Przełęcz, aż w końcu meta na Stadionie COS Zakopane nieopodal Wielkiej Krokwi.  Na pokonanie całego dystansu zawodnicy mieli 17 godzin 30 minut. Zadania nie ułatwiały warunki atmosferyczne – po południu nastąpiło załamanie pogody i wielu zawodników finiszowało w strugach deszczu.

mp-skyrunning-04

Na tytułową Grań Tatr wyruszyło 360 zawodników, a na mecie zameldowało się 272 osoby (19 kobiet i 253 mężczyzn). W I Mistrzostwach Polski Skyrunning na dystansie ultra medale zdobyli:

Kobiety:

  1. Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team /Mielec) – 10.53,32
  2. Anna Arseniuk (T.S. Opatrunki Toruń) –  12.25,36
  3. Iwona Kik (Wosik Tervel Team/KW Kraków) – 12.29,43

Mężczyźni:

  1. Robert Faron (Salco Garmin Team/Kamienica) – 9.36,27
  2. Marcin Rzeszótko (TOPR/KW Zakopane) – 9.37,12
  3. Przemysław Sobczyk (HOKA-YURTABAR.pl) – 9.45,47

 
Kandydatów do medali nie brakowało! Na liście startowej nie brakowało znanych nazwisk. W Biegu Granią Tatr rywalizowali – tym razem już nie w parze – tegoroczni zwycięzcy XIV Biegu Rzeźnika: Piotr Biernawski (8. miejsce z czasem 10.34,44) i Piotr Huzior (22. miejsce z czasem 12.11,10). Nie zabrakło również Krzysztofa Dołęgowskiego – triumfatora tegorocznej edycji Regatta Ultramaraton 6x Babia Góra (16. miejsce z czasem 11.44,34).

mp-skyrunning-03

Biegu nie ukończył jeden z głównych faworytów do zwycięstwa. Bartosz Gorczyca – zwycięzca ubiegłej edycji Biegu Granią Tatr oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Biegach Górskich – zameldował się na punkcie kontrolnym Murowaniec jako drugi zawodnik, jednak problemy żołądkowe nie pozwoliły mu kontynuować rywalizacji. O podobnym pechu może mówić Magdalena Kozielska – srebrna medalistka Mistrzostw Polski Skyrunning Classic – która prowadziła na pierwszym punkcie pomiarowym zlokalizowanym na Hali Ornak i nie zdołała kontynuować biegu.

Bieg Granią Tatr cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród amatorów biegania górskiego. Impreza rozgrywana jest co dwa lata, a uczestnicy wyłaniani są w drodze losowania. Wszyscy, którzy ukończą zawody w limicie czasu, otrzymają punkty kwalifikacyjne do biegu Ultra Trail du Mont Blanc oraz do rankingu ITRA. Trasa wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego i mentalnego – obliczono, że sprawnie poruszający się turysta potrzebuje aż 32 godzin (bez przystanków), aby ją pokonać!