fbpx
Odnowa biologiczna

O letniej regeneracji biegacza i nie tylko słów kilka

Jest Ci ciężko przestawić się na okres letniej regeneracji czy też należysz do tych, którzy próbują możliwie pilnie przetrenować cały ten okres, aby za wszelką cenę nic nie stracić z wytrenowanego już
o letniej regeneracji biegacza i nie tylko slow kilka 01 00

Zasady  letniej regeneracji  wyglądają  w ten sposób, że:

  • Przez 3-4 tygodnie zmniejszamy objętość o około 1/3, obniżamy lekko tempo biegów ciągłych i rezygnujemy całkowicie z biegów tempowych. Przy czym należy pamiętać, aby biegać 2-3 razy w tygodniu spokojne przebieżki (5 do 10). Albo nawet w ogóle rezygnujemy z treningu biegowego na rzecz innych, alternatywnych dyscyplin.

Nieraz zadawałem sobie takie pytanie, dlaczego wielu z nas wzbrania się przed spokojniejszym treningiem? Z całą pewnością niebagatelną rolę odgrywa tu własne doświadczenie – jak ciężko było na samym początku zejść np. z 42 minut na poniżej 40 minut na 10km. Ten, kto założy sobie nieco dłuższą przerwę w ciężkim treningu, może jednak odpowiednio szybko odrobić te 2 minuty.

Można oczywiście zrozumieć obawy, że zgodnie z doświadczeniem ciężko będzie wrócić na poprzedni poziom wytrenowania.

Trenujący z reguły sądzi, że po okresie regeneracji tak samo trudno będzie mu szło jak na samym początku kariery biegowej, gdy ciężko było poprawić się o wspomniane wyżej przykładowe 2 minuty.

Na całe szczęście jednak tak nie jest, ponieważ:

  •  Dawny poziom wytrenowania po „przerwie“ regeneracyjnej jest znów osiągany bardzo szybko.
  • Organizm reaguje bardzo pozytywnie po przerwie, co objawia się szybkimi postępami w treningu.

Tylko dzięki nabytej podczas okresu regeneracji gotowości organizmu do przyjęcia nowych bodźców treningowych, możesz liczyć na nowe rekordy życiowe w drugiej połowie roku.

Rezygnując jednak z okresu regeneracji sprawiasz, że organizm staje się odporny na bodźce treningowe, czyli nie potrafi przełożyć treningu na coraz lepszy wynik. Wręcz przeciwnie, jeśli go ciągle zamęczasz, odpowiada Ci coraz słabszymi wynikami, chorobą lub/i kontuzją.

Podobną chęć pozytywnej reakcji na bodźce treningowe organizm wykazuje po kontuzji lub chorobie.

Jest mnóstwo niepoczytalnych wyobrażeń na ten temat jak długo np. może trwać czas powrotu do dawnej formy po 3-tygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją. Często wielu biegaczy rezygnuje z założonego celu w planach na jesień, nawet jeśli musieli dłużej pauzować.

Również i tu jest kilka zasad: po około 3-tygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją (zero treningu, ale nie musiałeś leżeć w łóżku) powinieneś być w stanie po około 7 dniach wrócić do objętości bieganych przed kontuzją. Po około 10-14 dniach możesz znowu trenować z poprzednią intensywnością i po około 4 tygodniach osiągniesz dobrą formę. Zaś po kolejnych 2 tygodniach powinieneś znów powrócić do wysokiej formy.

Powyższe twierdzenie należy jednak ograniczyć do biegaczy, którzy mają minimum 3 lata treningu biegowego za sobą. Im krótsze doświadczenie treningowe, tym dłużej trwa powrót do dawnej formy po chorobie lub kontuzji. Początkujący zaś po dłuższej przerwie musi się nawet liczyć z rozpoczęciem znowu od zera, ale mimo to proces ten trwa u nich i tak szybciej niż na samym początku.

Organizm, a już szczególnie mózg „zapamiętuje” trening i przebiegane zawody. Nauczył się już w jaki sposób reagować na bodźce treningowe, „odgrywa” niejako zapisany program o wiele szybciej niż w czasie początkowego okresu wejścia w trening biegowy. Ten rodzaj zapisu wytrenowanych możliwości pomoże Ci również, gdy możesz uprawiać trening alternatywny taki jak kolarstwo, rolki czy też aquajogging. Dlatego też powrót na poprzedni poziom przebiega o wiele szybciej niż po całkowitym nic nie robieniu albo leżeniu w łóżku. Panują tu z reguły te same zasady, jak po okresie regeneracji, gdzie również nie przerywamy treningu, lecz biegamy na niższej objętości i intensywności: „chwila-moment” i już jesteś gotowy bić kolejne życiówki.

Ważne jest również, czy po regeneracji lub kontuzji/chorobie jesteś gotowy psychicznie wejść znowu na wysokie obroty podczas treningu. Gdy sam w to powątpiewasz i zwlekasz, powrót do formy potrwa oczywiście o wiele dłużej.

Źródło: Peter Greif – Newsletter 27.06.2006

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie po schodach
Następny wpis
A co po maratonie?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu