fbpx
Kalendarz biegowy

Newsy ze świata biegów #002 – Maraton Londyński

Dzisiaj odbyła się 41. edycja jednego z najważniejszych maratonów na świecie, Virgin Money London Marathon. Już przed startem…
Elita kobiet na 15. kilometrze, zdj. organizatora

Dzisiaj odbyła się 41. edycja jednego z najważniejszych maratonów na świecie, Virgin Money London Marathon. Już przed startem było wiadomo, że czeka nas bardzo emocjonujący bieg, ponieważ aż 7 zawodników posiadało rekord życiowy poniżej 2:04:00, a wśród kobiet było 9 zawodniczek z rekordami poniżej 2:20:00, w tym rekordzistka świata, Brigid Kosgei. 

Taka ilość zawodników prezentujących bardzo wysoki poziom sprawiła, że nawet eksperci mieli dużą trudność we wskazaniu faworytów do zwycięstwa. U pań dużo niepewności wprowadził też fakt, że dwie najszybsze zawodniczki (Kosgei i Salpeter) jeszcze w sierpniu startowały w olimpijskim maratonie, a jak dobrze wiemy, przygotowania do królewskiego dystansu trwają zazwyczaj kilka miesięcy. 

Wcześniejsze prognozy zapowiadające “angielską pogodę” na szczęście się nie sprawdziły i zawodnicy wystartowali w warunkach optymalnych do osiągania najlepszych wyników. Pierwsza grupa kobiet rozpoczęła bieg odważnym tempem na wynik poniżej 2:18:00, co dawało nadzieję na zbliżenie się do rekordu świata Mary Keitany (2:17:01). Decydującym momentem biegu okazało się być przyspieszenie Joyciline Jepkosgei na 35km, po którym żadna zawodniczka nie była w stanie dotrzymać jej tempa. Kenijka wygrała z czasem 2:17:43 i od dziś jest 7. najszybszą zawodniczką wszech czasów. 

Panowie również zaczęli ambitnie z chęcią poprawienia obecnego rekordu trasy Eliuda Kipchoge (2:02:37), jednak od 30. kilometra wyraźnie zwolnili i zaczęli płacić cenę zbyt szybkiego startu. 

Gdy w grupie prowadzącej zostało tylko 3 zawodników (Lemma, Kipchumba, Geremew), Sisay Lemma zdecydował się na atak i dwa ostatnie kilometry biegł już ze świadomością, że zostanie zwycięzcą tegorocznej edycji. Na pewno dobrze zapamięta swoją wygraną z czasem 2:04:01, ponieważ jest to jego pierwszy triumf w World Majors Marathons.

Newsy ze swiata biegow 002 02
Sisay Lemma świętujący zwycięstwo na mecie, zdj. Reuters

Wybieramy lekkoatletów roku 2021

Eksperci z European Athletics wybrali grupę 12 wyróżniających się zawodniczek i zawodników, spośród których zostanie wyłonionych dwoje zwycięzców. Wśród nominowanych są też biegacze, którzy w tym roku dokonali niezwykłych wyczynów. 

Pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się Holenderka, Sifan Hassan, która na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła aż 2 złote medale (5000 i 10 000m) i 1 brązowy (1500m). Żeby osiągnąć swój cel, Sifan musiała ukończyć 6 startów w 9 dni, a nawet doszło do sytuacji, że w sesji porannej biegła w kwalifikacjach na 1500m, po czym wieczorem wygrywała finał na 5000m. A tak w żartobliwy sposób mówiła o sobie w kontekście swoich olimpijskich planów “Wielu ludzi myśli, że jestem szalona. …też myślę, że jestem szalona”. 

Dzisiaj (03/10/2021) kończy się czas na głosowanie dla kibiców, a pod tym linkiem znajdziecie informacje o tym, jak wziąć udział: link 

Newsy ze swiata biegow 002 03
Moment, w którym Sifan została 3-krotną medalistką olimpijską, zdj. Reuters

250 000$ dla najszybszej zawodniczki w Nagoyi

Wiele kontrowersji wzbudza temat nierównych wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w sporcie. Tymczasem organizatorzy żeńskiego maratonu w Nagoyi (Nagoya Women’s Marathon) zdecydowali się zwiększyć nagrody finansowe do 250 tys. dolarów i tym samym stworzyli najlepiej płatny bieg świata. Nawet najbardziej prestiżowym maratonom z serii World Majors bardzo dużo brakuje do osiągnięcia takiego poziomu. Dla porównania Maraton Bostoński oferuje 150 tys. dolarów, czyli zaledwie 60% sumy, którą zaproponowali Japończycy. Miejmy nadzieję, że panowie się nie obrażą.

Newsy ze swiata biegow 002 04
Zwyciężczyni tegorocznej edycji maratonu w Nagoyi, Mizuki Matsuda, zdj. Athletics News

Tak w skrócie można by opisać wiadomości z minionego tygodnia. W komentarzach dajcie proszę znać, jak wam się podobał artykuł.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
1MILA 2021 za nami! Lekka, atletyczna i dobroczynna!
Następny wpis
Newsy ze świata biegów #003 - 13. Silesia Marathon, Kraków, Lyon
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu