fbpx
Informacje prasowe

Naładuj się energią!

Choć każdy powinien „naładować się energią”, to tym razem chodzi o wybór ładowarki do akumulatora. W końcu żadna latarka czołowa nie oświetli nam trasy biegu, jeśli nie zasilą jej sprawne i naładowane ogniwa.
naladuj sie energia 02

Choć każdy powinien „naładować się energią”, to tym razem chodzi o wybór ładowarki do akumulatora. W końcu żadna latarka czołowa nie oświetli nam trasy biegu, jeśli nie zasilą jej sprawne i naładowane ogniwa.

O akumulatorach mowa była w ostatnim artykule, znamy ich wady i zalety, czas wybrać ładowarkę. Większość osób bagatelizuje ten wybór, uważając, że wystarczy najtańsza ładowarka. Mało kto wie, że źle dobrana ładowarka, może spowodować uszkodzenie akumulatorów. Poniżej zostały wyjaśnione najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki.

Typ obsługiwanych ogniw

To podstawowa kwestia przy wyborze ładowarki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę zarówno na rozmiar (AA, AAA, 18650, CR123 itd.), jak i na typ obsługiwanych ogniw (Ni-Cd, NiMH, Li-Ion). 

naladuj-sie-energia-01

Liczba kanałów

Ten parametr określa ile ogniw jednocześnie, można ładować w ładowarce. Liczba dostępnych kanałów ma duży wpływ na rozmiar ładowarki. Warto zastanowić się, czy potrzebna jest nam ładowarka z czterema kanałami, czy wystarczą dwa kanały. Wszystko to zależy od tego, ile akumulatorów posiadamy i czy zależy nam na bardziej kompaktowym urządzeniu.

Czas ładowania

Ten parametr jest istotny z uwagi na naszą wygodę. Starsze typy ładowarek potrzebowały nawet kilku dobrych godzin na pełne naładowanie akumulatorów o małej pojemności. Obecnie na rynku znajdują się urządzenia ładujące ogniwa w ciągu godziny. Wartość ta może jednak ulec zmianie, w zależności od tego jak dużą pojemność posiadają ładowane ogniwa. Aby dokładnie wiedzieć jak długo będą się ładować nasze ogniwa, warto wybrać model ładowarki, która posiada wyświetlacz LCD, na którym jest wyświetlany dokładny czas ładowania ogniw.

Rodzaj ładowarki

Pod tym względem rozróżniamy dwa rodzaje:

  • Ładowarki zegarowe

Czas ładowania akumulatorów jest w tym przypadku określony przez ładowarkę lub w droższych modelach możemy sami ustawić czas ładowania. Niestety łatwo tutaj o przeładowanie akumulatora lub niewystarczające naładowanie, co może prowadzić do uszkodzenia akumulatorów.

  • Ładowarki procesorowe

Ładowarka tego typu dokonuje pomiaru poziomu naładowania ogniwa, dzięki czemu nie ma ryzyka przeładowania lub niedoładowania akumulatora. Czas ładowania w tym przypadku często jest znacznie krótszy.

naladuj-sie-energia-04

Funkcja podtrzymywania

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się, gdy mamy milion spraw na głowie i wyciągnięcie ogniw z ładowarki to kwestia tak marginalna, że najzwyczajniej o tym zapominamy. Gdy akumulatory zostaną w pełni naładowane, urządzenie przechodzi w tryb podtrzymywania, którego zadaniem jest zapobieganie samo rozładowaniu ogniw.

Tryb rozładowywania

Jest to niezwykle przydatna funkcja szczególnie w przypadku akumulatorów, które wymagają formatowania. Ładowarka, która została w tą funkcję rozładowuje ogniwa do zera, a następnie zaczyna ładować ogniwo do pełnego poziomu naładowania.

naladuj-sie-energia-03

Źródło zasilania ładowarki

Obecnie temat źródła zasilania nie kończy się na gniazdku sieciowym. Istnieje kilka alternatyw, dzięki którym ładowarka staje się bardziej mobilna.

  • Zasilanie sieciowe

Czyli klasyczne zasilanie 220 V. Tego typu ładowarek znajdziemy najwięcej na rynku.

  • Gniazdo zapalniczki samochodowej

To pierwszy stopień mobilności. Dzięki temu rozwiązaniu naładujemy akumulator, wszędzie tam gdzie pojedziemy samochodem.

  • Port USB

Ładowarki wyposażone w ten rodzaj portu umożliwiają ładowanie ogniw wszędzie gdzie mamy ze sobą komputer. Zazwyczaj jest to gniazdo microUSB, czyli bez problemu możemy podłączyć do niej ładowarkę telefoniczną.

  • Panel słoneczny

Choć to rozwiązanie nadal jest mało popularne, to dla osób, które dużo podróżują w miejsca, gdzie trudno o dostęp do prądu sieciowego czy dostęp do gniazda zapalniczki samochodowej jest to najlepszy sposób by zapewnić pełną moc w ogniwach zasilających latarkę.

Zabezpieczenia

Nowoczesna ładowarka to urządzenie, które dokładnie kontroluje proces ładowania Twoich akumulatorów. Zważywszy na fakt niemałej ceny akumulatorów, warto wybrać taką ładowarkę, która została wyposażona w szereg zabezpieczeń, które zapobiegają ich uszkodzeniu. Wachlarz zabezpieczeń, z którymi spotkamy się w ładowarkach, jest bardzo szeroki.

  • Zabezpieczenie nadprądowe oraz nadnapięciowe

zapobiega powstawaniu zbyt dużego napięcia i prądu na kanale ładującym ogniwo.

  • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe

chroni układ elektronicznego ładowarki przed skutkami zwarcia.

  • Zabezpieczenie i ochrona przed odwrotną polaryzacją

chroni ogniwo przed uszkodzeniem w przypadku włożenia go do ładowarki odwrotnie.

Jaką wybrać markę?

Ładowarki Fenix, Energizer, Duracell czy też inne znane marki będą najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie ładowarki Fenix przykuwają uwagę, wraz z szeroką ofertą akumulatorów stanowią idealne dopełnienie do latarki czołowej.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kto pierwszy na Kasprowym – Mistrzostwa Polski Skyrunning vertical za nami!
Następny wpis
Zamieszanie na maratonie w Wenecji – liderzy poprowadzeni złą trasą
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu