fbpx
naladuj sie energia 02

Naładuj się energią!

Choć każdy powinien „naładować się energią”, to tym razem chodzi o wybór ładowarki do akumulatora. W końcu żadna latarka czołowa nie oświetli nam trasy biegu, jeśli nie zasilą jej sprawne i naładowane ogniwa.

Choć każdy powinien „naładować się energią”, to tym razem chodzi o wybór ładowarki do akumulatora. W końcu żadna latarka czołowa nie oświetli nam trasy biegu, jeśli nie zasilą jej sprawne i naładowane ogniwa.

O akumulatorach mowa była w ostatnim artykule, znamy ich wady i zalety, czas wybrać ładowarkę. Większość osób bagatelizuje ten wybór, uważając, że wystarczy najtańsza ładowarka. Mało kto wie, że źle dobrana ładowarka, może spowodować uszkodzenie akumulatorów. Poniżej zostały wyjaśnione najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki.

Typ obsługiwanych ogniw

To podstawowa kwestia przy wyborze ładowarki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę zarówno na rozmiar (AA, AAA, 18650, CR123 itd.), jak i na typ obsługiwanych ogniw (Ni-Cd, NiMH, Li-Ion). 

naladuj-sie-energia-01

Liczba kanałów

Ten parametr określa ile ogniw jednocześnie, można ładować w ładowarce. Liczba dostępnych kanałów ma duży wpływ na rozmiar ładowarki. Warto zastanowić się, czy potrzebna jest nam ładowarka z czterema kanałami, czy wystarczą dwa kanały. Wszystko to zależy od tego, ile akumulatorów posiadamy i czy zależy nam na bardziej kompaktowym urządzeniu.

Czas ładowania

Ten parametr jest istotny z uwagi na naszą wygodę. Starsze typy ładowarek potrzebowały nawet kilku dobrych godzin na pełne naładowanie akumulatorów o małej pojemności. Obecnie na rynku znajdują się urządzenia ładujące ogniwa w ciągu godziny. Wartość ta może jednak ulec zmianie, w zależności od tego jak dużą pojemność posiadają ładowane ogniwa. Aby dokładnie wiedzieć jak długo będą się ładować nasze ogniwa, warto wybrać model ładowarki, która posiada wyświetlacz LCD, na którym jest wyświetlany dokładny czas ładowania ogniw.

Rodzaj ładowarki

Pod tym względem rozróżniamy dwa rodzaje:

  • Ładowarki zegarowe

Czas ładowania akumulatorów jest w tym przypadku określony przez ładowarkę lub w droższych modelach możemy sami ustawić czas ładowania. Niestety łatwo tutaj o przeładowanie akumulatora lub niewystarczające naładowanie, co może prowadzić do uszkodzenia akumulatorów.

  • Ładowarki procesorowe

Ładowarka tego typu dokonuje pomiaru poziomu naładowania ogniwa, dzięki czemu nie ma ryzyka przeładowania lub niedoładowania akumulatora. Czas ładowania w tym przypadku często jest znacznie krótszy.

naladuj-sie-energia-04

Funkcja podtrzymywania

To rozwiązanie doskonale sprawdzi się, gdy mamy milion spraw na głowie i wyciągnięcie ogniw z ładowarki to kwestia tak marginalna, że najzwyczajniej o tym zapominamy. Gdy akumulatory zostaną w pełni naładowane, urządzenie przechodzi w tryb podtrzymywania, którego zadaniem jest zapobieganie samo rozładowaniu ogniw.

Tryb rozładowywania

Jest to niezwykle przydatna funkcja szczególnie w przypadku akumulatorów, które wymagają formatowania. Ładowarka, która została w tą funkcję rozładowuje ogniwa do zera, a następnie zaczyna ładować ogniwo do pełnego poziomu naładowania.

naladuj-sie-energia-03

Źródło zasilania ładowarki

Obecnie temat źródła zasilania nie kończy się na gniazdku sieciowym. Istnieje kilka alternatyw, dzięki którym ładowarka staje się bardziej mobilna.

  • Zasilanie sieciowe

Czyli klasyczne zasilanie 220 V. Tego typu ładowarek znajdziemy najwięcej na rynku.

  • Gniazdo zapalniczki samochodowej

To pierwszy stopień mobilności. Dzięki temu rozwiązaniu naładujemy akumulator, wszędzie tam gdzie pojedziemy samochodem.

  • Port USB

Ładowarki wyposażone w ten rodzaj portu umożliwiają ładowanie ogniw wszędzie gdzie mamy ze sobą komputer. Zazwyczaj jest to gniazdo microUSB, czyli bez problemu możemy podłączyć do niej ładowarkę telefoniczną.

  • Panel słoneczny

Choć to rozwiązanie nadal jest mało popularne, to dla osób, które dużo podróżują w miejsca, gdzie trudno o dostęp do prądu sieciowego czy dostęp do gniazda zapalniczki samochodowej jest to najlepszy sposób by zapewnić pełną moc w ogniwach zasilających latarkę.

Zabezpieczenia

Nowoczesna ładowarka to urządzenie, które dokładnie kontroluje proces ładowania Twoich akumulatorów. Zważywszy na fakt niemałej ceny akumulatorów, warto wybrać taką ładowarkę, która została wyposażona w szereg zabezpieczeń, które zapobiegają ich uszkodzeniu. Wachlarz zabezpieczeń, z którymi spotkamy się w ładowarkach, jest bardzo szeroki.

  • Zabezpieczenie nadprądowe oraz nadnapięciowe

zapobiega powstawaniu zbyt dużego napięcia i prądu na kanale ładującym ogniwo.

  • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe

chroni układ elektronicznego ładowarki przed skutkami zwarcia.

  • Zabezpieczenie i ochrona przed odwrotną polaryzacją

chroni ogniwo przed uszkodzeniem w przypadku włożenia go do ładowarki odwrotnie.

Jaką wybrać markę?

Ładowarki Fenix, Energizer, Duracell czy też inne znane marki będą najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie ładowarki Fenix przykuwają uwagę, wraz z szeroką ofertą akumulatorów stanowią idealne dopełnienie do latarki czołowej.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
kasprowy 01

Kto pierwszy na Kasprowym – Mistrzostwa Polski Skyrunning vertical za nami!

Następne
wenecja 01

Zamieszanie na maratonie w Wenecji – liderzy poprowadzeni złą trasą

Powiązane artykuły

ostatnia prosta przed 10 pko silesia marathon zobacz trase koszulke i medal 05
Czytaj dalej

Jubileusz z historią w tle – 10. PKO Silesia Marathon

Tegoroczny PKO Silesia Marathon jest już dziesiątą edycją jednego z największych biegów maratońskich w Polsce. Pierwszy bieg na królewskim dystansie zorganizowaliśmy w 2009 roku. Przez te lata zmieniała się trasa biegu i partnerzy imprezy. Niezmienna jednak pozostaje nasza motywacja do tego, by robić dużą, prestiżową imprezę biegową w sercu Górnego Śląska.