fbpx
mentalnosc mistrza w pogodni za doskonaloscia 01

Mentalność mistrza – w pogodni za doskonałością

Nie musisz być mistrzem, żeby myśleć jak mistrz. Nad sposobem myślenia warto pracować, gdyż ma ono wpływ na nasze codzienne życie.

Nie musisz być mistrzem, żeby myśleć jak mistrz. Nad sposobem myślenia warto pracować, gdyż ma ono wpływ na nasze codzienne życie. Powołując się na słowa: „nie żyję po to, by lepiej biegać, ale biegam, by lepiej żyć” można zauważyć, że bieganie rzeczywiście wpływa na nasze życie. Dzieje się tak głównie dlatego, że bieganie zmienia nasz sposób postrzegania niektórych kwestii. Przykładowo w czasie treningów utwierdzamy się w przekonaniu, że jedyną drogą do osiągnięcia celu jest ciężka praca, zaś systematyczność i samodyscyplina pomagają nam wykonać tę pracę. 

Poniżej przedstawione zostały niektóre cechy, kwestie, nad którymi praca pozwoli Tobie zacząć myśleć w sposób, który pozwoli Ci nieustannie stawać się lepszym biegaczem i osiągać coraz to lepsze wyniki na zawodach oraz treningach.

Porażki

Myślenie godne mistrza w tym przypadku opiera się przede wszystkim na zmianie paradygmatu samego terminu. Porażki są zwykle kojarzone z negatywnym zjawiskiem. Ponosząc porażkę, zaczynamy zalewać się poczuciem przegranej oraz uczuciem rozgoryczenia. Te odczucia mają sens tylko i wyłącznie w jednym przypadku: kiedy nie masz absolutnej pewności, że dałeś z siebie dosłownie wszystko. Jeżeli niepowodzenie było spowodowane lenistwem czy brakiem woli walki, to rzeczywiście, jest to porażka. Jest to przegranie z samym sobą.

Rywalizacja w sporcie faktycznie jest kwestią bardzo istotną, jednak dotyczy to jedynie ludzi, którzy sportem zajmują się zawodowo, ludzi, którzy startują na mistrzostwach bądź olimpiadach, a od ich wyniku zależy gaża, jaką otrzymają. Ci ludzie rzeczywiście mogą zwracać olbrzymią uwagę na swoich konkurentów.

Portal, który obecnie przeglądasz został stworzony głównie z myślą o ludziach, dla których bieganie jest pasją, sposobem na spędzanie wolnego czasu, ucieczką od trosk. Będąc pasjonatem biegania oczywiście możesz rywalizować z innymi, jednak pamiętaj, że Twoim prawdziwym przeciwnikiem jest osoba, którą widzisz w lustrze. Twoje słabości, wątpliwości oraz brak wiary w siebie ograniczają Twój sukces. W świetle powyższego porażki stanowią jedynie informację zwrotną. To znak, że zaniedbałeś określony element treningowy. Jednak nie traktuj tego jak koniec świata. Jeśli coś Ci nie wyszło, zastanów się dlaczego to miało miejsce, wyciągnij wnioski i kontynuuj swoją karierę bogatszy o zdobytą wiedzę.

Wiara w siebie

Twój sukces w dużej mierze zależy od Twojego nastawienia. Henry Ford powiedział kiedyś: „Jeśli myślisz, że Ci się uda, to masz rację. Jeśli myślisz, że Ci się nie uda, to też masz rację”. Jeśli uwierzysz, że jesteś w stanie czegoś dokonać, masz dużo większą szanse, że to osiągniesz. Negatywny dialog, w którym po głowie pętają się myśli typu „nie dam rady”, „nie uda mi się” spowoduje, że rzeczywiście w to uwierzymy i koniec końców, nie zrealizujemy założonego planu. Wiara w siebie powoduje wytworzenie się w umyśle przeświadczenia, że jesteś w stanie osiągnąć zamierzony cel. Nakłania Cię do walki oraz powstrzymuje przed odpuszczeniem.

Rozwój

Osiągnąwszy sukces, masz prawo świętować. Pamiętaj jednak, by nie osiadać na laurach. Jeśli uzyskasz na zawodach (bądź treningu) zakładany rezultat, to znak, że należycie się doń przygotowałeś. To również znak, że Twoja praca idzie we właściwym kierunku. Niech to stanowi dla Ciebie motywację do dalszego działania. Bieganie jest sportem, który wiąże się z nieustannym rozwojem. Zawsze możesz być lepszy, szybszy, silniejszy, a osiąganie kolejnych sukcesów jest źródłem ogromnej satysfakcji.

Skromność i pokora

Kiedy osiągniesz fantastyczny wynik, to masz prawo się z tego cieszyć. Masz prawo się tym chwalić. Jednak nie masz prawa poniżać innych. Nie masz prawa wywyższać się stwierdzeniami „jestem od Ciebie szybszy”, „jestem od Ciebie lepszy”. Przyjmuj z szacunkiem osiągnięcia innych. Przecież każdy z nas ma inne warunki do treningów. Jedno ma mnóstwo czasu, inne zaś z trudem jest w stanie wygospodarować sobie czas na 5- kilometrową przebieżkę.

Jeśli zaś chodzi o sam dystans, nie lekceważ treningów. Nie porywaj się na maraton, jeśli w życiu nie przebiegłeś więcej niż 20 kilometrów. Pamiętaj, że zawody na długich dystansach wymagają odpowiedniego przygotowania. Tutaj można poruszyć również zagadnienie cierpliwości. Wykształcenie jej na odpowiednim poziomie jest istotnym elementem Twojego treningu mentalnego. Pamiętaj, że nie osiągniesz wszystkiego od razu. Cierpliwie i konsekwentnie realizuj swój plan. Lepiej stawiać małe kroczki w sposób konsekwentny. Czasami stawianie kolosalnych kroków jest równią pochyłą do kontuzji, która może na jakiś czas wyłączyć Cię z treningów, a tego wolałbyś uniknąć,prawda?

Dyscyplina

Na pewno zdarzają Ci się dni, kiedy nie masz ochoty na trening. Lenistwo czy zmęczenie skutecznie zniechęcają Cię do zrealizowania treningu. Nie ma się co oszukiwać. Bez pracy nie ma kołaczy. Chcesz osiągnąć cel, to musisz nań zapracować. Jeśli pada deszcz, to załóż kurtkę przeciwdeszczową i ruszaj. Jeśli jest upał, to zaplanuj sobie trening w parku, lesie albo wieczorem (tudzież rano, jeśli kolidują z planami). Jeśli jesteś zmęczony, pomyśl o satysfakcji, jaką odczujesz po wykonaniu treningu. To również stanowi formę walki ze słabościami. Nie osiągniesz celu, jeśli nie zrealizujesz planu, który został stworzony po to, by ten cel osiągnąć. Szlifuj swoje nawyki.

Emocje

Prawdziwy mistrz panuje nad swoimi emocjami. Chociaż może „panuje” to nie do końca właściwe określenie. Chodzi o to, aby nie pozwolić sobie na to, by negatywne emocje kierowały naszymi działami i myślami. Nieudany trening może wywołać uczucie złości, frustracji czy poczucie słabości. Zmień swój tok myślenia. Tym razem Ci się nie udało, ale to nie znaczy, że nigdy Ci się to nie uda. Nie bądź na siebie zły, ponieważ coś poszło nie po Twojej myśli. Bądź raczej z siebie dumny, że w ogóle spróbowałeś. Następnym razem uda Ci się zrobić to tak, jak planowałeś. Odgradzaj się od negatywnych emocji. Dopuszczaj do siebie jedynie dobre i motywujące myśli.

Na pewno można wyszczególnić jeszcze inne cechy, które można by przypisać mistrzowskiemu sposobowi myślenia, jednak uważam, że te, które zostały wyszczególnione powyżej są najbardziej istotne i im należy poświęcić najwięcej uwagi. Tak więc trenuj. Rozwijaj się. Myśl jak mistrz.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
ruszaja zapisy na bieg serca

Każde okrążenie ma znaczenie – już jutro Bieg Serca

Następne
i bieg serca 72 tys zl dla niepelnosprawnych dzieci 1

I Bieg Serca – 72 tys. zł dla niepełnosprawnych dzieci

Powiązane artykuły

w zdrowym ciele zdrowy mozg
Czytaj dalej

W zdrowym ciele, zdrowy mózg!

Każdy wie, że aktywność fizyczna doskonale wpływa na ciało. Poprawia stan naszego zdrowia, pomaga w walce z nadwagą, kształtuje piękną sylwetkę, usprawnia i uelastycznia mięśnie. Wpływ sportu na...
marze
Czytaj dalej

Co jest ważniejsze: talent czy ciężka praca?

Wielu amatorów zaczynających swoją przygodę z bieganiem ma aspiracje na wielkich biegaczy. Nawet najwięksi mistrzowie zaczynali kiedyś od samego początku. Sukcesem dla nich było przebiegnięcie 5 km...
jakie masz cele na nowy rok
Czytaj dalej

Jakie masz cele na nowy rok?

Już niebawem w sylwestrową noc wystrzelą korki od szampana, a my powitamy Nowy Rok. Taka jest kolej rzeczy – czas nieubłaganie biegnie do przodu.