fbpx
Wywiady

Maratońskie Mistrzostwa Europy we Wrocławiu!

W przyszłym roku Wrocław będzie gospodarzem Mistrzostw Europy Weteranów w Maratonie. Impreza stanie się częścią jubileuszowego 35. PKO Wrocław Maratonu. Na temat biegów w Stolicy Dolnego Śląska ...
maratonskie mistrzostwa europy we wroclawiu 01

W przyszłym roku Wrocław będzie gospodarzem Mistrzostw Europy Weteranów w Maratonie. Impreza stanie się częścią jubileuszowego 35. PKO Wrocław Maratonu. Na temat biegów w Stolicy Dolnego Śląska rozmawialiśmy z dyrektorem Wrocław Maratonu, Wojciechem Gęstwą.

Organizacja europejskich zmagań weteranów to z jednej strony wyróżnienie, ale z drugiej spore wyzwanie. Do Wrocławia przyjedzie z tej okazji wielu sportowców, przyzwyczajonych do imprez na najwyższym poziomie…

W.G. Zgadza się. Spodziewamy się przyjazdu nawet dwóch tysięcy weteranów. Warto w tym momencie zaznaczyć – wśród nich na pewno znajdzie się mnóstwo zasłużonych biegaczy: niejednokrotnie Mistrzów Świata, czy finalistów wielkich maratonów. Owszem, będzie to dla nas wyzwanie, ale już teraz jestem pewien, że mu sprostamy i to na najwyższym poziomie. Sam fakt, że to akurat nas wyznaczono do organizacji zawodów świadczy o jakości naszych biegów. EMA – European Masters Athletics – sama zwróciła się do nas z prośbą o przeprowadzenie Mistrzostw, po wizycie delegatów na 3. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie. Działacze byli pod ogromnym wrażeniem zarówno organizacji imprezy, jak i specyficznego, bardzo przyjaznego klimatu, którego z pewnością nie posiada żadne z dużych wydarzeń biegowych w kraju. Przyszłoroczny 35. PKO Wrocław Maraton będzie imprezą jubileuszową, więc bardzo cieszymy się z dodatkowego wydarzenia mogącego ją uświetnić. Do tej pory Mistrzostwa Europy Weteranów w Maratonie były częścią „ogólnych” Mistrzostw Europy Weteranów Lekkiej Atletyki, tym razem zostaną rozegrane zupełnie gdzie indziej, przy okazji biegu ulicami Stolicy Dolnego Śląska. Zostaliśmy docenieni, ale postawiono też przed nami spore wymagania – czeka nas mnóstwo pracy, która na pewno zostanie doceniona.

maratonskie-mistrzostwa-europy-we-wroclawiu-02

Ale żeby zostać uwzględnionym w klasyfikacji Mistrzostw Europy Weteranów w Maratonie nie trzeba być byłym mistrzem?

W.G. W żadnym wypadku. Weterani lekkiej atletyki to po prostu osoby po 35 roku życia, biorące udział w danych zawodach. W rozmaitych wydarzeniach sportowych urządzanych z myślą o nich zdarza się, że organizatorzy wymagają legitymacji członkowskiej rodzimej federacji zawodnika – na przykład od Polaka, który chce wystartować w zawodach organizowanych przez federację niemiecką, może być wymagane członkostwo w Polskim Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. My chcemy otworzyć się na wszystkich chętnych. Rozmawiamy z władzami Europejskiego Związku Masters. Planujemy umożliwić start każdemu – wystarczy ukończone 35 lat i będzie można rywalizować z najlepszymi na Starym Kontynencie!

Wcześniej wspominał Pan o jubileuszu – Wrocław Maraton w 2017r. będzie obchodził 35 urodziny. Będą z tej okazji przygotowane kolejne atrakcje dodatkowe?

W.G. Z pewnością. Poza Mistrzostwami Europy Weteranów organizujemy między innymi konferencję naukową. Już teraz mogę zdradzić, że będzie poruszała w bardzo profesjonalny sposób najważniejsze zagadnienia dotyczące ważnych tematów z kręgu biegów długodystansowych. Chcemy, żeby była to konferencja naukowa z prawdziwego zdarzenia, przez duże „N”, a nie po prostu forum dyskusyjne. Oczywiście, dyskusje i polemika będą nie tylko mile widziane, ale i wskazane. Zadbamy jednak o taki dobór prelegentów i tematów, żeby zaangażować środowisko naukowe i przybliżyć popularne tematy z jak najbardziej „zawodowej” strony. Oczywiście mamy zamiar przygotować kolejne jubileuszowe „smaczki”, jednak to jeszcze nie pora zdradzać wszystkie niespodzianki. Na pewno już w tym roku wprowadzamy kilka ciekawych „dodatków”, które uatrakcyjnią bieganie we Wrocławiu.

maratonskie-mistrzostwa-europy-we-wroclawiu-03

Mowa tu o „grupie biegowej” i oprawie muzycznej?

W.G. Przede wszystkim! Podczas 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu po raz pierwszy będzie można nie tylko biec ulicami miasta i mierzyć się z trasą i własnym organizmem, ale i poznać historię Wrocławia i jego najciekawsze zabytki. Pacemakerzy najwolniejszej grupy będą jednocześnie przewodnikami przybliżającymi dzieje Stolicy Dolnego Śląska, związane z mijanymi na trasie obiektami. Podobnie będzie podczas 34. PKO Wrocław Maratonu. Na dodatek oba biegi staną się w tym roku wyjątkowo muzyczne – półmaratończycy przemierzą miasto wśród dźwięków muzyki klasycznej granej na żywo w wybranych miejscach wzdłuż trasy. Maratończycy posłuchają nie tylko klasyki, dla nich spektrum gatunków będzie większe. Zresztą te „mikrokoncerty” mają być wydarzeniami nie tylko dla sportowców, ale i kibiców.

Trzeba przyznać, że zainteresowanie Państwa biegami jest ogromne już w tym roku – pakiety startowe na półmaraton zostały wyprzedane już w marcu.

W.G. Spodziewaliśmy się ogromnego zainteresowania – ale tempo sprzedaży pakietów przerosło nasze oczekiwania. Choć 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton „urósł” w stosunku do zeszłorocznego poprzednika, i tak chętnych znalazło się więcej, niż dostępnych miejsc! W tamtym roku wystartowało prawie 7000 półmaratończyków, w tym zdecydowaliśmy się na przyjęcie 9000 biegaczy. Jak widać zainteresowanie wrocławskimi biegami rośnie, mimo obserwowanych na całym świecie tendencji spadkowych. Jeśli zajrzymy na tegoroczną listę zgłoszeniową, zobaczymy uczestników z prawie 30 krajów i 5 różnych kontynentów. To naprawdę nas cieszy i jest powodem do dumy. Wszystkim, którzy decydują się na start we Wrocławiu serdecznie dziękuję i zapraszam na kolejne edycje naszych biegów!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Duathlon - połączenie jazdy na rowerze i biegania
Następny wpis
2. PZU Gdańsk Maraton - już 15.05.2016
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu