fbpx
Informacje prasowe

Kontuzje? Sprawdź, jak ich uniknąć stosując opaski kompresyjne Compressport

Dla biegaczy urazy i kontuzje, to niekończąca się historia, która rozgrywa się na kartach biegowego życia. Skurcze, problemy ze ścięgnem Achillesa czy rzepką to chleb powszedni. Wymagające ....
kontuzje sprawdz jak ich uniknac stosujac opaski kompresyjne compressport 01

Dla biegaczy urazy i kontuzje, to niekończąca się historia, która rozgrywa się na kartach biegowego życia. Skurcze, problemy ze ścięgnem Achillesa czy rzepką to chleb powszedni. Wymagające, długie trasy, wzniesienia, pagórki, niespodziewane uskoki wzmagają naszą biegową czujność, nie zawsze jednak udaje nam się uniknąć znanych ‘biegowych prześladowców’. Chwila nieuwagi i kontuzja gotowa, jak temu zaradzić? COMPRESSPORT podpowiada jak stosowanie opasek kompresyjnych wspiera ochronę przed najczęstszymi urazami.

Achilles i rzepka

W trakcie biegu (szczególnie na trudnej trasie) powtarzalność czynności i stałe absorbowanie silnych wstrząsów może powodować spore obciążenie mięśni, stawów oraz ścięgien, prowadząc niekiedy do zapaleń. Stosowanie opasek kompresyjnych COMPRESSPORT wspiera odpowiednią stabilizację mięśni zmniejszając aż o 33% siłę powstających wibracji. Jak pokazały badania przeprowadzone na grupie 1200 biegaczy mięśnie trzymanie w ryzach to aż od 29% mniejsze ryzyko wystąpienia urazów związanych ze ścięgnem Achillesa czy rzepką. Dla osób borykających się z tego typu urazami polecamy opaski US (ultra silicone),  z dodatkowymi stabilizującymi sylikonowymi wypustkami.

kontuzje-sprawdz-jak-ich-uniknac-stosujac-opaski-kompresyjne-compressport-03

Shin splints

Czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli, który stanowi od 6 do 16% wszystkich kontuzji biegaczy. Jakie są jego przyczyny? Przede wszystkim przeciążenie mięśni (głównie płaszczkowatego), ale także liczne nieprawidłowości biomechaniczne. Również w tym przypadku warto postawić na kompresję i idącą za nią solidną stabilizację aby zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji. Odpowiednio dobrany model opasek kompresyjnych np. niezwykle elastyczne i lekkie Compressport PRO R2 SWISS pomoże uniknąć bolesnej kontuzji.

Wczesne zmęczenie mięśni

Biegowe trasy to często liczne podbiegi i ciężkie zbiegi, które katują nasze mięśnie i powodują przedwczesne pojawienie się silnego zmęczenia. Dzięki zastosowaniu kompresji, a co za tym idzie złagodzeniu absorpcji wstrząsów, możliwe jest zmniejszenie aż o 42% uczucia zmęczenia i dyskomfortu. Odpowiednio zastosowany stopniowy ucisk opasek R2 pozwoli na dłuższy, intensywniejszy bieg bez bólu.

Skurcze

To zmora wielu biegaczy, która bardzo często krzyżuje nam nasze biegowe plany. Przyczyn jest wiele: odwodnienie, przegrzanie organizmu czy nagromadzenie toksyn. Aby uchronić się przed tym bolesnym prześladowcą warto m.in. zadbać o szybszą resorpcję mleczanu. Wspomogą nas w tym opaski kompresyjne, które usprawniając krążenie przyśpieszają usuwanie toksyn zmniejszając tym samym występowanie skurczy.

kontuzje-sprawdz-jak-ich-uniknac-stosujac-opaski-kompresyjne-compressport-02  

Obrzęki i uczucie ciężkich nóg

Im więcej kilometrów w nogach tym większe prawdopodobieństwo, iż nasze mięśnie zbuntują się i dadzą się we znaki w postaci opuchlizny i obrzęków. Dlatego warto zadbać o odpowiednią regenerację powysiłkową. Kompresja i jej stopniowy ucisk przyśpieszy powrót żylny ( +20%), usprawni usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i kwasu mlekowego oraz lepiej dotleni mięśnie ( 15-25%). W  ten sposób przyśpieszymy proces regeneracji i zredukujemy dyskomfort ociężałych nóg. Świetnie sprawdzą się tu opaski UR2 z dodatkowymi mentolowymi olejkami dającymi uczucie delikatnego chłodzenia.

Jeżeli i Ty na co dzień borykasz się ze wspomnianymi ‘biegowymi prześladowcami’ wypróbuj jeden z modeli opasek kompresyjnych Compressport i sprawdź ich działanie na własnej skórze.

Więcej informacji o produktach znajdziecie na www.compressport.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Chudy Wawrzyniec wystartuje po raz piąty! Zapraszamy 6 sierpnia 2016
Następny wpis
Wrocławskie biegi pełne nowości – muzyki i „turystów”.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu