Wrocławskie biegi pełne nowości – muzyki i „turystów”.

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Tegoroczny 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton i 34. PKO Wrocław Maraton będą wyróżniać się nie tylko – jak co roku – wyjątkowym klimatem i przyjazną atmosferą. Organizatorzy przygotowali atrakcje dodatkowe, które doskonale współgrają z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław stał się w 2016 r. Czego dokładnie mogą spodziewać się uczestnicy półmaratonu i maratonu w Stolicy Dolnego Śląska?

Przede wszystkim – muzyki na żywo! Przy trasie 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu znajdzie się kilkanaście punktów, w których niewielkie, kilkuosobowe zespoły zagrają klasyczne utwory. To wszystko dzięki współpracy z Narodowym Forum Muzyki. Wiemy, że takie punkty będą nie tylko atrakcją dla samych biegaczy, ale i dla kibiców. Liczymy na to, że wzdłuż trasy biegu tak naprawdę odbędzie się ponad dziesięć niepowtarzalnym koncertów, będących jednocześnie częścią Półmaratonu – mówi Wojciech Gęstwa, Dyrektor Wrocław Maratonu.

[youtube]T3tjTjwkBX0[/youtube]

Oprócz wrażeń dźwiękowych, półmaratończycy napotkają także wyjątkową wizualizację – jeden z wrocławskich akademików, „Kredka” zmieni się w gigantyczny, kilkunastopiętrowy wyświetlacz, znany z Projektu P.I.W.O.! Dzięki specjalnym, świecącym urządzeniom w pokojach i jednostce sterującej, okna budynku staną się pikselami, tworzącymi wielki ekran, na którym przedstawiane będą animacje związane z biegiem i nie tylko. 

wroclawskie-biegi-pelne-nowosci-muzyki-i-turystow-01

Zarówno podczas 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, jak i 34. PKO Wrocław Maratonu znajdzie się i coś dla osób, które nie nastawiają się na jak najlepszy wynik, a na pokonanie całej trasy w trochę wolniejszym, tempie. Podczas większości biegów długodystansowych, spora część uczestników nie chce bić rekordów – jedynie sprawdzić się i po prostu ukończyć trasę. Z myślą i nich przygotowaliśmy „grupę turystyczną” – tłumaczy Dyrektor Gęstwa. Pacemakerzy prowadzący najwolniejszą ekipę (2 i pół godziny w półmaratonie i 5 godzin w maratonie) będą jednocześnie przewodnikami! Opowiedzą o historii miasta i mijanych miejscach w sposób barwny, nawiązując do najciekawszych wydarzeń z ponad tysiącletnich dziejów Stolicy Dolnego Śląska. Dzięki sprzętowi nagłośnieniowemu nawet grupa licząca 500 osób, będzie miała okazję „zwiedzać w biegu”.

wroclawskie-biegi-pelne-nowosci-muzyki-i-turystow-02

Po raz kolejny, medale wrocławskich biegów będą układać się w większą całość. Za ukończenie 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu biegacze otrzymywali trofeum w kształcie wrocławskiego krasnala, za maraton – okrągły medal z miejscem na krasnala. Tym razem, uczestnicy będą mogli skompletować jeszcze większe trofea. Aż 4 medale będą elementami całości. Za ukończenie półmaratonu i maratonu sportowcy otrzymają charakterystyczne figury przestrzenne – związane ze Stolicą Dolnego Śląska. Po przebiegnięciu obu wrocławskich biegów także w 2017 roku, biegacze otrzymają pamiątkową paterę z zarysem Wrocławia z miejscami przeznaczonymi na przestrzenne medale.

wroclawskie-biegi-pelne-nowosci-muzyki-i-turystow-03

W tym roku, po raz pierwszy w historii, 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton wejdzie w skład Korony Półmaratonów Polski. 34. PKO Wrocław Maraton razem z Biegiem Piastów stworzą Koronę Dolnego Śląska w Maratonach – każdy, kto ukończy w tym samym roku bieg na królewskim dystansie ulicami Wrocławia i najdłuższy bieg narciarski z Polany Jakuszyckiej, otrzyma pamiątkową statuetkę. Korona będzie mieć swoje klasy, zależnie od uzyskanego czasu (łącznie), od diamentowej, po brązową (w sumie pięć progów).

Dzięki wyjątkowym atrakcjom, a także – lub może przede wszystkim – wyjątkowej atmosferze wrocławskie biegi cieszą się sporym zainteresowaniem. Pierwszy tysiąc uczestników zgłosił się do udziału w 4. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie już pierwszego dnia zapisów! Pod koniec lutego liczba chętnych przekroczyła już 8000 osób. W 2016 r. oba biegi „urosną” w porównaniu do ubiegłego roku – w Maraton może wziąć udział nawet 6500 osób (w 2015r. na mecie stawiło się 4700 biegaczy), w Półmaratonie do 9000 chętnych (w 2015 – prawie 7000).

Do udziału w biegach można zapisać się na stronach www.pol.wroclawmaraton.pl i www.wroclawmaraton.pl. 4. PKO Nocny Wrocław Półmaraton startuje 18. Czerwca, zaś 34. PKO Wrocław Maraton – 11. września.