Kolagen na stawy dla biegaczy – warto?

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Kolagen to białko, które jest spotykane w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, czyli także u ludzi. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami oraz jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Kolagen jest również jednym z najlepiej przebadanych białek, co powoduje, że nie wzbudza wielu kontrowersji i cieszy się dobrą opinią. Z roku na rok rośnie liczba prac naukowych dotyczących jego suplementacji oraz, tym samym, jego zwolenników. Badacze wyróżniają prawie 30 typów kolagenu, ale każdy z nich kodowany jest w inny sposób. Organizm magazynuje kolagen w stawach, kościach, skórze, zębach, więzadłach oraz powięziach, czyli w miejscach, które są szczególnie narażone na mechaniczne przeciążenia.

Do reakcji modyfikacji białka kolagenowego, czyli przyłączenia się do inych grup aminokwasowych, niezbędna jest witamina C (kwas L-askorbionowy), która umożliwia jego pełną aktywację. Kolagen niemający dostępu do tej witaminy, nie będzie aktywny, co grozi poważnymi następstwami (np. szkorbutem, czyli brakiem dojrzewania kolagenu z powodu nieodoboru witaminy C). Po 26. roku życia naturalnie zmniejsza się ilość wókien kolagenowych, a organizm traci zdolność do jego samoistnego odbudowywania. Wzmożona aktywność fizyczna predysponuje do występowania urazów, a co za tym idzie, będzie ona również przyczyniać się do dynamicznej degradacji wókien kolagenowych.

kolagen-na-stawy-dla-biegaczy-warto-01

Skrzydełko czy nóżka, a może flaczki?

Najbardziej znaną substancją spożywczą, w której występuje kolagen w formie naturalnej, jest żelatyna. Jednak nie znajduje ona miejsca w codziennej diecie większości osób, w tym nawet w diecie świadomych biegaczy. Starając się włączyć żelatynę pod postacią produktów, w których występuje – takich jak żelki, galaretki, galarty, zazwyczaj i tak nie jesteśmy w stanie zbilansować kolagenu w odpowiedniej ilości. Spore ilości kolagenu (powyżej 30 mg/g) występują również w takich pokarmach jak: pieczony węgorz, karczek wołowy czy flaki wieprzowe, które kłócą się (dotyczy ostatnich dwóch z wymienionych) z zasadami zdrowej diety.

Na pomoc ruszyły koncerny farmacutyczne proponując suplementację kolagenem jako dobrą profilaktykę ochrony stawów lub do zastosowania wpomagająco już przy leczeniu urazów. Nie ma co ukrywać, że efekt stosowania preparatów kolagenowych jest dość mocno przereklamowany z uwagi na to, że na rynku pojawiły się różnego rodzaju suplementy, w postaci np. kosmetyków, maści lub odżywek dla sportowców, niemających z kolagenem za wiele wspólnego.

Świadomy konsument

Decydując się na świadomy zakup odpowiedniego kolagenu na stawy dla biegaczy, musimy kierować się głównie jego pochodzeniem, które determinuje jego zastosowanie.

Stosując kryterium pochodzenia można wyróżnić 4 rodzaje kolagenu:

  • wieprzowy,
  • wołowy,
  • drobiowy,
  • rybi.

Wszystkie z powyższych są dostępne na rynku, jednak najważniejsze dla odpowiednich rezultatów jest to, żeby kolagen miał pochodzenie naturalne, a nie syntetyczne. Największą popularnością wśród suplementów diety cieszy się kolagen rybi.

Niektóre badania dowiodły, że suplementacja kolagenem okazała się korzystna w przypadku wzmocnienia i regeneracji kości, stawów oraz zmniejszenia bólu stawowego. Inne badania mówią, że samopoczucie zmęczonych osób znacząco poprawiło się po przyjmowaniu regularnie 10 g preparatu kolagenowego dziennie w okresie dwóch miesięcy (8 tygodni).

kolagen-na-stawy-dla-biegaczy-warto-02

Dużą skutecznością będzie cechowała się suplementacja preparatami kolagenowymi wraz z równoległymi zmianami w diecie, które będą ukierunkowane na włączenie od czasu do czasu produktów o wysokiej zawartości kolagenu, wspomianych wyżej. Poprawnie zbilansowany posiłek wysokokolagenowy powienien zawierać dodatkowo dobre źródło witaminy C. Dla przykładu może to być galaretka smakowa z truskawkami lub galart z dodatkiem pietruszki oraz skropiony sokiem z cytryny (truskawki, natka pietruszki, sok z cytryny są produktami bogatymi w witaminę C).

 Agnieszki Janasiak – zwyciężczyni Red Bull Race for Wings, podzieliła się z nami swoją opinią o Kolagenie Pro:

Dla mnie jako wyczynowej biegaczki długodystansowej Kolagen PRO i ADEK PRO stanowią doskonałe uzupełnienie diety dla zapewnienia sprawnych ścięgien, kości i więzadeł. Jako sportowiec,fizjoterapeuta i miłośniczka zagadnień dietetycznych wiem że prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-powieziowego zależy od działania odpowiednich składników w odpowiedniej synergii. Obecnie produkty pomagają mi szybciej powrócić do formy po pechowym upadku

kolagenpro-01

Poza dodatkowym wsparciem witaminy C warto poszukać takiego preparatu kolagenowego, który będzie posiadał dodatkowe substacje wspomagające, czyli tzw. „regeneratory stawów”, do których zaliczamy glukozaminę, kwas hialuronowy (hialuronian sodu) oraz chondroitynę. Suplementem diety spełniającym powyższe kryteria jest np. Kolagen PRO, odpowiedni kolagen na stawy dla biegaczy.

  • Glukozamina – wchodząca w skład Kolagenu PRO, jest składnikiem wielu leków na stawy. Wpływa głównie na regeneracjeę tkanki chrzęstnej poprzez wzmożony proces wytwarzania proteoglikanów. 
  • Kwas hialuronowy jest główną substancją składową skóry ludzkiej oraz mazi stawowej. Posiada właściwość wiązania wody i jej zatrzymywania, co wyjaśnia, skąd tak wielu zwolenników terapii zwanej wiskosuplementacją, polegającej na ostrzykiwaniu kolan kwasem hialuronowym.

Suplementacja kolagenu na stawy dla biegaczy i innych sportowców jest więc dobrym pomysłem i może okazać się konkretnym wsparciem dla stawów biegaczy, które bywają narażone na urazy i kontuzje. Należy jednak wybierać preparat tak, by jego działanie naprawde przynosiło nam korzyści, a także włączyć do swojej diety kolagen w postaci naturalnej.