fbpx
dieta Dieta

Kolagen na stawy dla biegaczy – warto?

Kolagen to białko, które jest spotykane w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, czyli także u ludzi. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami oraz jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.
kolagen na stawy dla biegaczy warto 03 1

Kolagen to białko, które jest spotykane w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, czyli także u ludzi. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami oraz jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Kolagen jest również jednym z najlepiej przebadanych białek, co powoduje, że nie wzbudza wielu kontrowersji i cieszy się dobrą opinią. Z roku na rok rośnie liczba prac naukowych dotyczących jego suplementacji oraz, tym samym, jego zwolenników. Badacze wyróżniają prawie 30 typów kolagenu, ale każdy z nich kodowany jest w inny sposób. Organizm magazynuje kolagen w stawach, kościach, skórze, zębach, więzadłach oraz powięziach, czyli w miejscach, które są szczególnie narażone na mechaniczne przeciążenia.

Do reakcji modyfikacji białka kolagenowego, czyli przyłączenia się do inych grup aminokwasowych, niezbędna jest witamina C (kwas L-askorbionowy), która umożliwia jego pełną aktywację. Kolagen niemający dostępu do tej witaminy, nie będzie aktywny, co grozi poważnymi następstwami (np. szkorbutem, czyli brakiem dojrzewania kolagenu z powodu nieodoboru witaminy C). Po 26. roku życia naturalnie zmniejsza się ilość wókien kolagenowych, a organizm traci zdolność do jego samoistnego odbudowywania. Wzmożona aktywność fizyczna predysponuje do występowania urazów, a co za tym idzie, będzie ona również przyczyniać się do dynamicznej degradacji wókien kolagenowych.

kolagen-na-stawy-dla-biegaczy-warto-01

Skrzydełko czy nóżka, a może flaczki?

Najbardziej znaną substancją spożywczą, w której występuje kolagen w formie naturalnej, jest żelatyna. Jednak nie znajduje ona miejsca w codziennej diecie większości osób, w tym nawet w diecie świadomych biegaczy. Starając się włączyć żelatynę pod postacią produktów, w których występuje – takich jak żelki, galaretki, galarty, zazwyczaj i tak nie jesteśmy w stanie zbilansować kolagenu w odpowiedniej ilości. Spore ilości kolagenu (powyżej 30 mg/g) występują również w takich pokarmach jak: pieczony węgorz, karczek wołowy czy flaki wieprzowe, które kłócą się (dotyczy ostatnich dwóch z wymienionych) z zasadami zdrowej diety.

Na pomoc ruszyły koncerny farmacutyczne proponując suplementację kolagenem jako dobrą profilaktykę ochrony stawów lub do zastosowania wpomagająco już przy leczeniu urazów. Nie ma co ukrywać, że efekt stosowania preparatów kolagenowych jest dość mocno przereklamowany z uwagi na to, że na rynku pojawiły się różnego rodzaju suplementy, w postaci np. kosmetyków, maści lub odżywek dla sportowców, niemających z kolagenem za wiele wspólnego.

Świadomy konsument

Decydując się na świadomy zakup odpowiedniego kolagenu na stawy dla biegaczy, musimy kierować się głównie jego pochodzeniem, które determinuje jego zastosowanie.

Stosując kryterium pochodzenia można wyróżnić 4 rodzaje kolagenu:

  • wieprzowy,
  • wołowy,
  • drobiowy,
  • rybi.

Wszystkie z powyższych są dostępne na rynku, jednak najważniejsze dla odpowiednich rezultatów jest to, żeby kolagen miał pochodzenie naturalne, a nie syntetyczne. Największą popularnością wśród suplementów diety cieszy się kolagen rybi.

Niektóre badania dowiodły, że suplementacja kolagenem okazała się korzystna w przypadku wzmocnienia i regeneracji kości, stawów oraz zmniejszenia bólu stawowego. Inne badania mówią, że samopoczucie zmęczonych osób znacząco poprawiło się po przyjmowaniu regularnie 10 g preparatu kolagenowego dziennie w okresie dwóch miesięcy (8 tygodni).

kolagen-na-stawy-dla-biegaczy-warto-02

Dużą skutecznością będzie cechowała się suplementacja preparatami kolagenowymi wraz z równoległymi zmianami w diecie, które będą ukierunkowane na włączenie od czasu do czasu produktów o wysokiej zawartości kolagenu, wspomianych wyżej. Poprawnie zbilansowany posiłek wysokokolagenowy powienien zawierać dodatkowo dobre źródło witaminy C. Dla przykładu może to być galaretka smakowa z truskawkami lub galart z dodatkiem pietruszki oraz skropiony sokiem z cytryny (truskawki, natka pietruszki, sok z cytryny są produktami bogatymi w witaminę C).

 Agnieszki Janasiak – zwyciężczyni Red Bull Race for Wings, podzieliła się z nami swoją opinią o Kolagenie Pro:

Dla mnie jako wyczynowej biegaczki długodystansowej Kolagen PRO i ADEK PRO stanowią doskonałe uzupełnienie diety dla zapewnienia sprawnych ścięgien, kości i więzadeł. Jako sportowiec,fizjoterapeuta i miłośniczka zagadnień dietetycznych wiem że prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-powieziowego zależy od działania odpowiednich składników w odpowiedniej synergii. Obecnie produkty pomagają mi szybciej powrócić do formy po pechowym upadku

kolagenpro-01

Poza dodatkowym wsparciem witaminy C warto poszukać takiego preparatu kolagenowego, który będzie posiadał dodatkowe substacje wspomagające, czyli tzw. “regeneratory stawów”, do których zaliczamy glukozaminę, kwas hialuronowy (hialuronian sodu) oraz chondroitynę. Suplementem diety spełniającym powyższe kryteria jest np. Kolagen PRO, odpowiedni kolagen na stawy dla biegaczy.

  • Glukozamina – wchodząca w skład Kolagenu PRO, jest składnikiem wielu leków na stawy. Wpływa głównie na regeneracjeę tkanki chrzęstnej poprzez wzmożony proces wytwarzania proteoglikanów. 
  • Kwas hialuronowy jest główną substancją składową skóry ludzkiej oraz mazi stawowej. Posiada właściwość wiązania wody i jej zatrzymywania, co wyjaśnia, skąd tak wielu zwolenników terapii zwanej wiskosuplementacją, polegającej na ostrzykiwaniu kolan kwasem hialuronowym.

Suplementacja kolagenu na stawy dla biegaczy i innych sportowców jest więc dobrym pomysłem i może okazać się konkretnym wsparciem dla stawów biegaczy, które bywają narażone na urazy i kontuzje. Należy jednak wybierać preparat tak, by jego działanie naprawde przynosiło nam korzyści, a także włączyć do swojej diety kolagen w postaci naturalnej.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Grube kości – ile prawdy, ile mitu?
Następny wpis
Biegacz przy wielkanocnym stole

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu