fbpx
Gadżety biegacza

Kochany Mikołaju, znalazłeś mój list?

Jakim kryterium kierujemy się przy wyborze prezentu dla bliskiej nam osoby? Prawdę mówiąc większość z nas prezenty kupuje na ostatnią chwilę i są to najczęściej rzeczy “z łapanki”, w myśl zasady byle co, byle mieć. Chociaż, podobno istnieją osoby, które listę prezentów realizują już w listopadzie – tutaj się nie wypowiem, ja “ na żywo “ takowej nie widziałam.
kochany mikolaju znalazles moj list 01

Jakim kryterium kierujemy się przy wyborze prezentu dla bliskiej nam osoby? Prawdę mówiąc większość z nas prezenty kupuje na ostatnią chwilę i są to najczęściej rzeczy “z łapanki”, w myśl zasady byle co, byle mieć. Chociaż, podobno istnieją osoby, które listę prezentów realizują już w listopadzie – tutaj się nie wypowiem, ja “ na żywo “ takowej nie widziałam.  

Wracając do meritum. Im wcześniej zaczniemy taką listę prezentów tworzyć i realizować, tym większa szansa, że podarunek będzie trafiony, a obdarowany osobnik z zadowoleniem i wdzięcznością podziękuje Mikołajowi. Ponieważ lista życzeń, marzeń i pragnień biegaczy jest nam nieobca,  sami postanowiliśmy napisać list do Mikołaja. 

Kochany Mikołaju…

Żeby początkujący biegacz wiedział, co i jak ma robić, żeby sobie krzywdy nie wyrządzić i aby nie zraził się do biegania już na samym początku, warto sięgnąć po………… wróć, zbyt formalnie to wyszło. Nie chcemy na siłę wciskać Wam czegoś, co uważacie za zbędne. Ponieważ naszą misją jest propagowanie aktywności fizycznej, przy uwzglednieniu przede wszystkim wieku, stanu zdrowia i formy, uważamy, że warto, aby za chęciami szły solidne podstawy merytoryczne, wiedza, która pozwoli na czerpanie radości i przyjemności z biegania. Książka, o której mówię, powstała przy współudziale pasjonatów biegania, ludzi czynnie uprawiających sport. Jednym słowem – praktyków. “Jak zacząć biegać” polecamy nie tylko początkujacym amatorom biegania, ale także już tym “zaprawionym w bojach” – kiedy odczujesz potrzebę odświeżenia pewnych wiadomości czy też przypomnienia sobie co nieco o tym: jak prowadzić trening, jak biegać bezpiecznie, co “wrzucić” na talerz po treningu. Dodatkowo do książki dołączone są gotowe rozpiski planów treningowych. Z czystym sumieniem polecamy. 

kochany-mikolaju-znalazles-moj-list-02

Historia żółtej ciżemki 

Umówmy się, że w bieganiu najważniejsze są chęci, zapał i… buty. Bo o ile swoje pierwsze kilometry można przebiec w dresach, to rozdeptane trampki raczej średnio zmotywują nas do dalszej aktywności. Nie róbcie tego swoim nogom. Buty, nawet te całkowicie podstawowe, dedykowane dla biegaczy to naprawdę niewielki koszt w porównaniu z wydatkami w aptece. Zresztą nic lepiej nie zmotywuje nas do treningu, jak świadomość wydanych pieniędzy – przecież to nam się musi w jakiś sposób zwrócić (żarcik taki). Z myślą o naszych czytelnikach stworzyliśmy miejsce w sieci, dzięki któremu jednym kliknięciem możecie sprawdzić: gdzie znaleźć fajne przeceny, dostępną liczbę rozmiarów i kolorów oraz po prostu sprawdzone sklepy, które dbają o biegaczy. Korzystajcie z proponowanych obniżek i przecen >>>TUTAJ

I jeszcze słówko ode mnie. Moje pierwsze buty miały piękny, intensywny “jajkowy” kolor. Ło matko. Dlaczego sobie to zrobiłam? Do dzisiaj nie wiem. 

Koszula bliższa ciału 

I tutaj wkraczamy w świat nieograniczonych możliwości. Ubrania dla biegaczy to temat rzeka – ciągnie się bez końca. Bez problemu znajdziecie propozycje dostosowane do waszych potrzeb i kieszeni. Jak to mówią: szukajcie, a znajdziecie – zachęcamy do skorzystania z porad zamieszczonych w naszym serwisie. Koszulka, bluza, legginsy, skarpetki – możliwości jest bez liku, a najlepsze jest to, że jeszcze nie słyszałam, aby któryś biegacz powiedział, że on niczego nie potrzebuje/wszystko ma. Tak więc Mikołaju – tutaj  możesz się wykazać. 

Mów mi człowiek gadżet 

Co tu dużo mówić, lubimy gadżety i wszelkie “przydasie”. Pulsometry, czołówki, plecaki, rollery, czapki, opaski, bidony – wachlarz mozliwości jest ogromny, podobnie jak widełki cenowe. Mamy nadzieję, że testy prezentowane na naszej stronie pomogą wam w podjęciu właściwych wyborów. Testujemy produkty z każdej półki cenowej, porównujemy, min. czołówki kilku producentów – możecie być pewni rzetelności naszych testerów. A jeśli macie pewność, że Mikołaj może “zaszaleć”, to i test pulsometru się znajdzie. 

Wciąż uzupełniamy naszą bazę wiedzy dotyczącą regeneracji, na własnych mięśniach sprawdzamy, co i jak zrobić, żeby móc dłużej, mocniej i intensywniej biegać. Jeśli i Wy chcecie na własnej skórze przekonać się, jaki zakres bólu możecie znieść, to zaglądnijcie do naszego ostatniego testu rolek MOVO training. Nasz człowiek jasno i klarownie wypunktował, dlaczego warto, aby Mikołaj zainetresował się takim prezentem.

Aby mieć pewność

Plan jest następujący. Wiadomym jest, ze Mikołaj jest lekko “zarobiony” w ostatnim czasie, więc aby mu pomóc, w komentarzach pod artykułem oznaczcie swoich “Mikołajów” ze swoją listą życzeń. Lepiej dopilnować niż później żałować, że wpadnie Grinch i świąt nie będzie. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaj bez ograniczeń – test zegarka Suunto 9
Następny wpis
Test Garmin Fenix 5x plus
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu