🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Poradnia biegacza

Jak biegać żeby przytyć? – Poradnia Biegacza

Dietetyk Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie czytelnika TreningBiegacza.pl.
jak biegac zeby przytyc poradnia biegacza

Dietetyk Katarzyna Biłous odpowiada na pytanie czytelnika TreningBiegacza.pl

Pytanie czytelnika

Mam problem z odżywianiem a dokładniej z moją wagą. Jestem średnio zaawansowanym biegaczem. Zacząłem biegać z ciekawości i weszło mi to tak w krew że nie potrafię już przestać. Trenuję 3-4 razy w tygodniu. Treningi wykonuję różne w zależności od założonego planu ale nigdy nie biegam mniej niż 40 minut. Mam 22 lata, 193cm wzrostu i ważę tylko 80kg. Kiedyś ważyłem 87kg gdy grałem w siatkówkę. Bieganie pochłania sporo mojej energii. Chciałbym przytyć do dawnej wagi lecz nie potrafię. Staram się odżywiać regularnie spożywając przynajmniej 4 posiłki dziennie. Jak żyć Pani Kasiu?

Odpowiedź eksperta TreningBiegacza.pl – dietetyk Katarzyna Biłous

Są takie chwile w życiu, których nie zapomni się już nigdy. Żywe obrazy w głowie siedzą tak głęboko, że bez trudu wyświetlić je można na wewnętrznej stronie powiek. Takim momentem w moim życiu był dzień, kiedy po raz pierwszy w karierze szkolnej dostałam jedynkę. To była kartkówka z geografii z określania miejsc na mapie (dzięki znajomości długości i szerokości geograficznej). Ale żeby osiągnąć sukces trzeba było orientować się w przestrzeni. Północ, południe, wschód, zachód – źle obstawiłam, a moja przyjaciółka z ławki analogicznie też „dała ciała”. Wszystko na odwrót, zamiast w Radomiu, wylądowałam w Laponii. Na tyle było to komiczne, że jako ambitna dziesięciolatka, śmiałam się z ironii losu. Po przeczytaniu Twojej wiadomości wysłanej do Poradni Biegacza, przypomniało mi się, jak ten świat jest zabawnie niesprawiedliwy i przewrócony do góry nogami. Podczas kiedy kobiety głównie ubolewają z powodu nadmiernej wagi, mężczyźni szukają sposobu na zwiększenie popularnej „masy mięśniowej”. Nobel dla tego, kto skonstruuje maszynę do transplantacji nadmiaru ciała.

A teraz na poważnie i od samego początku. Dzięki temu, że podałeś swoją aktualną wagę oraz wzrost, wiemy że Twoje BMI równe jest 21,5 (czyli jest prawidłowe, norma to 18,5 – 24,9). Można powiedzieć, że taka masa ciała jest idealna dla biegacza. Pamiętaj, wysoka aktywność fizyczna i częste biegowe treningi to w pewnym stopniu obciążenie dla całego układu ruchu. Logiczne jest, że każdy kolejny kilogram na wadze to kolejny bagaż dla całego skomplikowanego systemu nośnego człowieka. Rozważ zatem czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne.

Jeżeli jednak będziesz czuł się lepiej z kilkoma dodatkowymi kilogramami, proponuję udać się do dietetyka. Nabywanie kosztownych suplementów „na masę”, proponowanych przez wszelką-wiedzą-natchnionych sprzedawców na wysepkach sprzedażowych, zostaw na później. Notatki z menu, sporządzone przez trzy kolejne bieżące dni, rozwieją tajemnicę trudności w osiągnięciu celu. Po przeliczeniu energetyczności diety, którą stosujesz określić będzie można, które elementy należy poprawić. Najprawdopodobniej nie będzie konieczności trzymania się specjalnej „tuczącej diety”, a jedynie zmiany w wyborach produktów spożywanych na co dzień. Upewnieniem co do zapotrzebowania Twojego organizmu, mogą być również wyniki pomiaru składu ciała. Poziom całkowitej przemiany materii będzie odzwierciedleniem Twojego faktycznego dziennego zapotrzebowania na popularne „kalorie”.

Jak żyć? Żyć trzeba dalej, nie ma innego wyjścia. Kilkanaście lat po wspomnianej kartkówce z geografii udałam się na swój pierwszy nocny bieg na orientację. Nie zabłądziłam, ale zmokłam i kilka razy załamałam się psychicznie. Było warto. Dla biegania zawsze.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nawadnianie zimą - 10 porad dotyczących biegania
Następny wpis
Podbiegi - biegowy sadomasochizm
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.