fbpx
Przemyślenia

Ile wart jest kilometr ultramaratonu? Bywa, że czyjeś życie

Kiedy ktoś ma sporo wolnego czasu – chociażby w trakcie górskiego ultramaratonu –przychodzą mu do głowy głupie pomysły. Zaczyna na przykład zadawać sobie pytania natury egzystencjalnej: „co ja tutaj właściwie robię?” albo „ciekawe, po ilu dniach domyję stopy?”, a czasami „ile tak naprawdę warte jest to moje bieganie?”…
ile wart jest kilometr ultramaratonu 03

Kiedy ktoś ma sporo wolnego czasu – chociażby w trakcie górskiego ultramaratonu –przychodzą mu do głowy głupie pomysły. Zaczyna na przykład zadawać sobie pytania natury egzystencjalnej: „co ja tutaj właściwie robię?” albo „ciekawe, po ilu dniach domyję stopy?”, a czasami „ile tak naprawdę warte jest to moje bieganie?”…

To ostatnie zadawałem sobie dość często w ostatnich tygodniach. Najprostsza odpowiedź ma charakter czysto ekonomiczny: dzielimy kwotę wpisowego przez dystans i otrzymujemy określoną liczbę. Można również uciekać od konkretnej wyceny, argumentując, że czasami jedna chwila zachwytu nad widokiem z wysoko położonej przełęczy wynagradza wszelkie poniesione trudy i koszty. Jako, że zbliża się termin największego dorocznego święta biegów górskich w Europie – festiwal UTMB – nie mogłem jednak uciec od myśli o tym, czego rok wcześniej dokonał mój przyjaciel, Krzysztof.

Przez prawie półtorej doby zmagał się ze 170-kilometrową pętlą dookoła masywu Mont Blanc – kultową trasą Ultra Trail du Mont Blanc – pokonując po drodze 10 000 metrów podejść, nie tylko po to, żeby spełnić jedno ze swoich marzeń, ale by zdobyć dla ośrodka dla niepełnosprawnych z podpoznańskich Owińsk 20 000 złotych na pomoc ich podopiecznym. Gdyby nawet Krzychu wygrał cały ten bieg – najbardziej prestiżowe zawody ultra na świecie – nie zaimponowałby mi tak bardzo, jak uczynił to ofiarując swój wysiłek potrzebującym.

ile-wart-jest-kilometr-ultramaratonu-04

Ja nie jestem zawodowym biegaczem. Pasję dla biegania odkryłem będąc już dorosłym człowiekiem i trwam w niej od kilku lat, ponieważ pomaga mi ona nie tylko zachować zdrowie i formę, pozwala uciec od stresów codzienności, ale także zmienia mnie od środka. Nadal zajmuję miejsca w środku lub z tyłu stawki, ale mimo tego czuję, że jestem coraz lepszym… człowiekiem, nie tylko biegaczem.

W tym roku nie miałem początkowo w planach wyjazdu do Chamonix, ale kiedy pojawiła się szansa startu w CCC (siostrzany bieg UTMB o długości 101 kilometrów i ponad 6000 metrów przewyższenia), zapragnąłem nadać mu dodatkowy sens.

Dobro powraca – mały Piotruś Pan

Niestety – tak, niestety! – na kilka tygodni przed biegiem pojawiła się ku temu okazja: moja koleżanka urodziła chorego synka. Piotruś przyszedł na świat z zaburzeniami układu krzepnięcia, a w jednej z jego żył uformował się duży, niebezpieczny skrzep. Lewego oczka nie da się już uratować… A to wcale nie wszystkie z jego problemów zdrowotnych. Rodzice chłopca, Agnieszka i Mateusz walczą o życie i zdrowie synka, poświęcając cały swój czas, wszystkie siły i… pieniądze. Rzeczywistość jest bowiem brutalna i wiele z koniecznych badań czy zabiegów słono kosztuje. Każda pomoc jest na wagę złota.

Każda, czyli moja także – znalazłem cel swojego biegu – ale Twoja również! Właśnie o to chciałbym Cię poprosić, żebyśmy razem pobiegli dla Piotrusia. Możesz wycenić, ile wart jest każdy z setki moich kilometrów w Alpach i dokonać odpowiedniej wpłaty na konto pomocy maluszkowi. Z wdzięczności za Twoje zaangażowanie chciałbym Cię zaprosić do zabawy z atrakcyjnymi nagrodami: wystarczy, że na facebookowej stronie akcji wytypujesz mój rezultat w CCC, a zyskasz szansę wygrania cennych biegowych nagród.

Wszystkie informacje na temat zdrowia Piotrusia, aktualności związane z walką o jego zdrowie oraz formalności dotyczące możliwości udzielenia mu wsparcia znajdują się na stronie zbiórki pod adresem leczenie Piotrusia. Natomiast zabawę z typowaniem można znaleźć na facebooku tutaj.

Stawka większa niż życie

Za kilka dni ruszam z uroczego miasteczka Courmayeur, położonego u podnóża majestatycznego „Blanca”. Na pierwszym, włoskim odcinku trasy czeka mnie bieg pomiędzy słynnymi schroniskami Bertone i Bonatti. Potem będę musiał wspiąć się na Grand Col Ferret, gdzie trudy podejścia zapierają dech w piersiach równie mocno, co niesamowite widoki dookoła. Następnie długi zbieg już po szwajcarskiej stronie zaprowadzi mnie do miasteczka Champex-Lac, po opuszczeniu którego czekają mnie trzy góry, jedna po drugiej, zanim wreszcie dotrę do Chamonix – francuskiej mekki sportów górskich, gdzie znajduje się baza festiwalu. Najlepsi pokonują tę trasę w około 11-12 godzin, a średni czas ukończenia wynosi 21 godzin – za punkt odniesienia moich zmagań przyjmę raczej tę drugą wartość. Trudno opowiedzieć, jak piękna, a jednocześnie wymagająca jest ta trasa. Jak mam wytłumaczyć, że woda zaczerpnięta ze strumyka po drodze smakuje wybornie? Przecież woda nie ma smaku, prawda? A jednak – jeśli spróbujecie sami, przekonacie się, że nie zmyślam. To magia Alp, to urok Mont Blanc.

ile-wart-jest-kilometr-ultramaratonu-01

Zachęcam Wam, żebyście sami spróbowali jednego z biegów w ramach festiwalu. Równie gorąco namawiam Was do wzięcia udziału w akcji pomocy Piotrusiowi – razem możemy zdziałać wiele dobra. To od Was zależy, ile wart będzie każdy z tych kilometrów, ale już teraz jestem pewien, że piątkowy bieg będzie miał szczególną, niepowtarzalną wartość. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
II RAFAKO Półmaraton Racibórz - kompendium wiedzy dla uczestików
Następny wpis
5. Półmaraton Dwóch Mostów - przygotowania na ostatniej prostej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu