fbpx
Pozostałe

Połączenie alpinizmu i biegów ultra – wyzwanie dla najlepszych

Ostatni wyczyn Grzegorza Leszka czy trwająca właśnie przeprawa Scotta Jurka pokazały rosnący potencjał nowej formy biegów, która w naszym języku nadal nie doczekała się satysfakcjonującej nazwy...
polaczenie alpinizmu i biegow ultra wyzwanie dla najlepszych08

Ostatni wyczyn Grzegorza Leszka czy trwająca właśnie przeprawa Scotta Jurka pokazały rosnący potencjał nowej formy biegów, która w naszym języku nadal nie doczekała się satysfakcjonującej nazwy. Chodzi o „Fastest Known Time”, czyli najszybszy znany przypadek przebycia danego odcinka, najczęściej w górach. W przypadku Leszka było to zdobycie Korony Gór Polski, Jurek z kolei podjął wyzwanie Appalachian Trail Speed Record – czyli pobicia rekordu przebiegnięcia 2160 mil w Apallachach. Niewyobrażalne z punktu widzenia przeciętnego biegacza wyczyny nie przyniosą im równie wielkich gór złota, ale to na szczęście nie powstrzymuje kolejnych śmiałków przed podobnymi próbami.

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych01

Alpiniści jako pierwsi zaczęli interesować się czasem zdobycia danych wierzchołków. Powodów zapewne było kilka: liczba niezdobytych gór na świecie stale maleje, więc trzeba szukać kolejnych wyzwań, a jednym z nich może być walka z czasem; z drugiej strony, mogło to mieć także znaczenie jako wskazówka – dać kolejnym góralom obraz tego, jak dużo czasu może im zająć wykonanie zadania. Wraz z rozwojem naszej dyscypliny, czasomierz pojawił się w górach równie naturalnie jak na zwykłych ścieżkach biegowych. Zawody opierają się w końcu na czasie, który upływa od startu do osiągnięcia mety, a analiza treningów bierze czas jako jedną z głównych zmiennych. Biegi górskie od zawsze wiązały się jednak z nieco luźniejszymi niż na nizinach zasadami, dzięki czemu ich ewolucja stale postępowała.

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych02

Zderzenie dwóch światów – alpinizmu i biegów ultra – wykiełkowało ostatecznie śmiałkami, którzy przetarli mniej lub bardziej znane ścieżki z niespotykaną dotąd prędkością. Byli wśród nich tacy, którzy kończyli swój bieg w ciągu kilku godzin, jak Kilian Jornet, który wbiegł i zbiegł z Grand Teton w 2 godziny i 54 minuty czy Rob Krar, który przebiegł Wielki Kanion w dwie strony w ciagu 6 godzin i 21 minut, ale i biegacze napierający przez wiele długich dni. Jennifer Pharr-David, której rekord próbuje pobić Scott Jurek, pokonanie Apallachów zajęło 46 dni. Powstała już nawet niezbyt wyszukana strona internetowa, która kataloguje wyczyny Fastest Know Time w skali świata (http://fastestknowntime.proboards.com/).

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych03

FKT to pewne ekstremum. Na większości biegów ultra mamy dobrze oznaczoną trasę, mniej lub więcej punktów z wodą czy żywnością, przepaki i informacje od organizatora o ewentualnych trudnościach. W przypadku Fastest Know Time cała odpowiedzialność za zorganizowanie wyprawy spada na nasze barki. Musimy się zorientować, gdzie ewentualnie będzie można zjeść lub się przespać, jak najdokładniej poznać trasę i mieć ze sobą porządną mapę, a wszystkie potrzebne przedmioty nosić stale przy sobie. W wielu przypadkach zawodnicy podejmujący podobne wyzwanie korzystają z pomocy znajomych, którzy na ustalonych odcinkach służą im pomocą, to jednak nie zawsze jest możliwe.

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych04

Z tą formułą wiążą się jednak i inne problemy. Rosnąca popularność i ilość takich wyczynów sprawiła, że część z nich została uznana za podejrzane – bywało na przykład, że zupełnie nieznany biegacz osiągał niespotykanie dobry czas na danym szlaku i nie miał wielu dowodów na to, że rzeczywiście w całości i uczciwie go pokonał. Nowe technologie – komórki nagrywające filmy i robiące zdjęcia i zegarki z systemami GPS – znacząco podnoszą jednak wiarygodność kolejnych prób. Wzorem w tym kontekście wydaje się rekordowy bieg Jurka, który każdego dnia można śledzić za pośrednictwem jego profilu na Twitterze (@ScottJurek).

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych05

Kolejną kontrowersją może stać się ranga wyczynów. Wydaje mi się ważnym, by trasy których najszybsze przebiegi będziemy w przyszłości śledzić, były rzeczywiście z jakiegoś powodu znaczące. W przypadku naszego kraju mogłyby to być, jak dotąd, główne szlaki danych pasm górskich albo szlaki na wysokie szczyty. FKT straci na uroku, gdy tym mianem zacznę określać mój biegowy rekord na osiedlowej pętli. Oczywiście przesadzam, ale z mojego punktu widzenia byłoby doskonale, gdyby te rekordy utrzymały swoją „mityczność”.

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych06

Problematyczne pozostaje także ustalenie przebiegów niektórych z wyczynów. W przypadku Korony Gór Polski każdy ze śmiałków mógłby przecież korzystać z innych szlaków. Tego jednak nie unikniemy, jeżeli chcemy nadal rozwijać tę formę biegów. Wydaje mi się ważniejsze, by kolejni biegacze podejmowali podobne wyzwania. Biurokracja nie musi wszędzie ładować się z brudnymi buciorami.

polaczenie-alpinizmu-i-biegow-ultra-wyzwanie-dla-najlepszych07

Ostatecznie pozostaje nam dokumentować dotychczasowe rekordy i popularyzować podobne wyczyny na rodzimym gruncie. Dla najwytrwalczych może to być świetna okazja, by wyjść poza dotychczasowe środowisko i zyskać cenne doświadczenie, a może i kilka minut sławy, dla całej reszty będzie to wspaniała motywacja i baza do porównań swoich czasów. Na wspomnianej stronie nadal nie ma ani jednego z polskich wyczynów, zatem wciąż mamy wiele do zrobienia!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Recenzja zegarka Suunto Ambit3 Peak Black
Następny wpis
Chcesz Suunto Ambit3 Sport ? To weź udział w naszym konkursie !

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu