fbpx
Poradnia biegacza

Duża otyłość, a bieganie – poradnia biegacza

Nasza PORADNIA BIEGACZA ponownie zasypywana jest przeróżnymi pytaniami. Dziś odpowiadamy na dość nietypowe pytanie, bo nie związane z nogami, mięśniami, stawami czy treningiem.
duza otylosc a bieganie poradnia biegacza

Nasza PORADNIA BIEGACZA ponownie zasypywana jest przeróżnymi pytaniami. Dziś odpowiadamy na dość nietypowe pytanie, bo nie związane z nogami, mięśniami, stawami czy treningiem. Dzisiejszy problem dotyczy głowy. Poczytajcie, co doradza nasz redakcyjny fizjoterapeuta – Paweł Tomalik

Aleksandra B.

Hej, mam do Was pytanie. Jestem początkującym truchtaczem i po treningu boli mnie głowa tak typowo migrenowo z nudnościami, a czasem wymiotami. Normalnie nigdy nie miałam migren. Czy to normalne, tzn. czy zdarza się powiedzmy jakieś grupie właśnie np. początkującym. I jeszcze trochę może więcej o mnie, bo to może być ważne. Mam ogromną nadwagę, właściwie otyłość III stopnia. Moje BMI to 48. Truchtam (6-7 km na godzinę) co drugi dzień przez godzinę, półtorej. Gdy robię to wieczorem, to potem idę spać i jakoś specjalnie nie czuję tego bólu, ale po porannym truchtaniu najczęściej pojawia się migrena i nudności. Dziękuję za odpowiedź i radę.

Droga Aleksandro!

Przede wszystkim najważniejsze jest to, że postanowiłaś zadbać o siebie i znalazłaś w sobie motywację. Twoje efekty będą zależały od tego czy redukcja wagi zostanie przeprowadzona z głową (czy bez). Jest kilka prawdopodobnych przyczyn Twojego bólu. Jedne mogą okazać się bardzo poważne, inne dużo mniej.

Zacznijmy od początku. Przy dużej otyłości, zanim zabierzesz się za wysiłek sportowy, dobrze było by zasięgnąć opinii lekarza i dietetyka. Lekarza, ponieważ warto zdiagnozować poziom cholesterolu we krwi oraz zaawansowanie ewentualnej miażdżycy, nawet jeśli jesteś osobą młodą. Przy dużej otyłości miażdżyca postępuje bardzo dynamicznie. Miałem okazję zajmować się wieloma osobami w wieku około 30 lat, które ten problem zlekceważyły i ponosiły tego konsekwencje. Bardzo ważne jest, żeby przy otyłości 3 stopnia kontrolować na bieżąco ciśnienie krwi i puls – szczególnie przy wysiłku fizycznym. W razie ewentualnego nadciśnienia, które często jest powikłaniem otyłości, lekarz powinien doradzić, jak je leczyć. Duży wysiłek fizyczny, wykonywany powyżej twojego maksymalnego pulsu oraz przy wysokim ciśnieniu tętniczym, może być niebezpieczny dla zdrowia, a może nawet życia.

Absolutnie nie chcę Cię zniechęcać do biegania, jednak o wiele rozsądniej będzie zacząć przygodę ze sportem od uregulowania nawyków żywieniowych. Powinnaś skontaktować się z dietetykiem, który nauczy Cię jak właściwie jeść, co samo w sobie w dużym stopniu zmniejszy poziom otyłości i poprawi parametry krwi. Póki bóle głowy nie znikną doradzałbym raczej spacery lub rower (najlepiej stacjonarny) niż trucht czy bieganie. Prawdopodobne jest to, że masa, która obciąża twój układ krwionośny jest tak duża, że ból głowy może być objawem przeciążenia układu krwionośnego, a to jest bardzo niebezpieczne (na całe szczęście współczesne metody leczenia dają dużo skutecznych możliwości).

Oczywiście istnieją inne możliwe przyczyny bólu głowy. Może być efektem przeciążonych mięśni obręczy barkowej, takich jak m. czworoboczny, m. dźwigacz łopatki lub przeciążenia kręgosłupa szyjnego, ale na Twoim miejscu wykluczyłbym najpierw objawy sercowo naczyniowe.

Podsumowując, plan wygląda następująco:

  1. Zgłaszasz się do lekarza, żeby ustalić wpływ otyłości na Twój układ krwionośny.
  2. Zgłaszasz się do dietetyka (jest możliwość wizyty refundowanej przez nfz).
  3. Postępujesz zgodnie z tym, co zaproponują w odniesieniu do redukcji nadwyżki masy ciała.
  4. Czekasz na pierwsze efekty tej współpracy (zdziwisz się, jak szybko przyjdą).
  5. Stopniowo wracasz do aktywności fizycznej (najpierw w formie spacerów, kiedy upewnisz się, że ból głowy nie wraca, próbujesz zwiększać dystans i tempo, dołączasz do planu marszobiegi i bezpiecznie rozwijasz swoje możliwości).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
"Pierwsza pomoc w bólu" – Zasada P.R.I.C.E
Następny wpis
Rozciąganie po bieganiu - Jak się rozciągać?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu