fbpx
Odzież

Bluza na każdą porę

Kilka stopni powyżej zera i brak śniegu za oknami coraz bardziej uzmysławiają nam, że nadchodzi chwila, gdy zimową kurtkę do biegania powiesimy w szafie.
bluza na kazda pore 1

Kilka stopni powyżej zera i brak śniegu za oknami coraz bardziej uzmysławiają nam, że nadchodzi chwila, gdy zimową kurtkę do biegania powiesimy w szafie i oczekując wiosny, zaczniemy znowu biegać w krótkich spodenkach. Stare porzekadło mówi jednak, że „w marcu jak w garncu”, więc część cieplejszej garderoby nadal warto mieć pod ręką. W podstawowej gamie takich ciuchów z pewnością znajdzie się klasyczna bluza biegowa. Jeden z takich modeli – polskiej firmy Nessi – miałem okazję testować w ciągu ostatnich treningów.

Klasyczny krój

Na pierwszy rzut oka to nic specjalnego – żadnych laserów, wywietrzników z neonami, ani nawet krzykliwych kolorów, ale w tej prostocie jest metoda! To nie rzucające się w oczy gadżety sprawiają, że ciuchy Nessi są godne uwagi, ale małe detale, które doceniamy z czasem.

Bluza termoaktywna OB1 została skrojona tak, by dopasowywać się do sylwetki biegacza. Jeżeli nie przesadzimy z rozmiarem, możemy mieć pewność, że jej warstwy znajdą się blisko ciała, zamiast latać na wietrze. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia jej głównego zadania – utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała w trakcie wysiłku, ale także z tak trywialnego powodu, jak potrzeba założenia trzeciej warstwy, gdy temperatura spada naprawdę nisko. Bieganie  „na cebulkę” będzie teraz naprawdę wygodne.

Część korpusowa bluzy jest stosunkowo długa. Szczególnie z tyłu przypomina to rozwiązania znane z ubrań dla kolarzy, ale taki zabieg sprawdzi się także w naszej dyscyplinie – dzięki niemu mamy pewność, że nie przewieje nas nawet, gdy plecak będzie podwijał nam bluzę w trakcie biegu, co było mankamentem moich dotychczasowych bluz. Ściągacze na rękawach trzymają pewnie, nie uciskając przedramion, a zamek przy kołnierzyku rozpina się nisko, pozwalając na jeszcze lepszą regulację temperatury.

Wiatrochron czy farelka?

Balans pomiędzy zapewnieniem ciepła, a odpowiednim wietrzeniem ciała jest klasycznym problemem do rozwiązania dla producentów odzieży termicznej. W tym aspekcie nigdy nie zadowoli się wszystkich, ale bluza Nessi jest dowodem na to, że obie cechy da się skutecznie połączyć. Wszystko za sprawą dwóch warstw dzianiny Kol-Sport.

bluza na kazda pore 2

Warstwa wewnętrzna zapewnia ciepło i wygodę noszenia. Dzięki temu mamy pewność, że ubranie tej bluzy jako warstwy pierwszej (bez koszulki pod spodem) nie odbije się na komforcie użytkowania. Warstwa zewnętrzna odpowiada za „oddychalność” bluzy – włókna, z których wykonany jest materiał, nie chłoną wilgoci, ale przekazują ją na zewnątrz.  Kol-Sport spełnia założone zadania, nawet gdy temperatura spada poniżej zera. Dopiero po wybiegnięciu na miejską estakadę, gdzie wiatr zrywał czapki z głów, odczułem, że zimne powietrze skutecznie pokonuje zapory materiału. Z kolei w trakcie biegów w słońcu, gdy zaczynało mi się robić za gorąco, wystarczyło rozsunąć zamek, by temperatura ciała się ustabilizowała.

Na zawody i na spacer

Bluza termoaktywna Nessi jest dobrym wyborem dla wszystkich, którzy poszukują uniwersalnej drugiej warstwy na ostatnie podmuchy zimy i mroźniejsze dni wiosenne. Przy okazji jej klasyczny wygląd sprawia, że sprawdzi się nawet na co dzień dla tych z nas, którzy lubią się ubierać w sportowym stylu. Klasyczny wygląd i dopracowane właściwości techniczne – czego chcieć więcej?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rozwiązanie konkursu newsletter 08/2014
Następny wpis
Siłownia i bieganie – ciężki związek
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu