fbpx
Pozostałe

Bieganie na czterech łapach, czyli wspieramy akcję karmimypsiaki.pl!

Pies to przyjaciel człowieka, ale czy również i biegacza?
bieganie na czterech lapach czyli wspieramy akcje karmimypsiaki pl

Pies to przyjaciel człowieka, ale czy również i biegacza?

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to fakt, nie utarty frazes. Zastanawiałem się ostatnio, czy w przypadku biegaczy można mówić o prawdziwości tego zdania. Wielokrotnie wykonując treningi, spotkałem się z nieprzyjemnymi i często niebezpiecznymi sytuacjami z psami w rolach głównych. Kiedy biegniesz a na przeciwko widzisz dużego psa, jest wielce prawdopodobne, że będziesz mieć problem. Zachowania psów są ciężkie do przewidzenia, wszystko to kwestia usposobienia, wychowania bądź charakteru. Na moje szczęście jeszcze nigdy nie zostałem ugryziony przez psa, choć znam tragiczny przypadek biegacza, którego kariera została przerwana przez czworonoga. Paweł zapowiadał się na świetnego biegacza, osiągał rewelacyjne wyniki, a wielu widziało w nim przyszłego reprezentanta Polski. Niestety feralne spotkanie z psem przekreśliło jego szansę na dalszy sportowy rozwój. Pies wyszarpał Pawłowi część ścięgna Achillesa, w każdym razie ugryzienie było na tyle poważne, że dalsze bieganie było w jego przypadku niemożliwe…

Wszelkie tego typu sytuacje są konsekwencją nieodpowiedzialnego zachowania ludzi. Pies widząc biegnącą osobę zazwyczaj odczytuje to jako zagrożenie i ma do tego pełne prawo, bo… jest zwierzęciem. Obowiązkiem właściciela jest ochrona innych przed posiadanym przez nich pupilem. Wolno biegające psy po ulicach nie biorą się znikąd, zazwyczaj to efekt niedopilnowania przez właściciela. Gdyby nie ludzka głupota, uniknęlibyśmy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Abstrahując od tego uważam, że pies to przyjaciel biegacza. Sam niekiedy biegam z psem i sprawa mi to ogromną frajdę, podejrzewam, że nie tylko mnie. Poza tym w Polsce coraz bardziej popularny jest canicross, czyli bieganie z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem. Bez przyjaźni pomiędzy biegaczem bądź pozytywnych relacjach pomiędzy psem a zawodnikiem, nie sposób osiągnąć sukces…

Pies to mój przyjaciel, dlatego jeśli mogę, to z chęcią zrobię coś dla niego. TreningBiegacza.pl objął patronat nad akcją karmimypsiaki.pl i mam nadzieję, że społeczność biegaczy aktywnie zaangażuje się w pomoc biednym psinom. W ramach akcji, na TreningBiegacza.pl będą cyklicznie pojawiać się artykuły/poradniki o bieganiu z psem. 

Nakarm psiaka… mailem!

Nakarmienie bezdomnego psiaka poprzez przekazanie swojego adresu mailowego? To możliwe dzięki akcji ,,Karmimy Psiaki”. Zasada działania akcji jest prosta – każde 3 osoby, które wezmą udział w akcji, to jeden posiłek – Można powiedzieć, że wystarczy raz pomóc, żeby pomagać bez wysiłku każdego dnia – mówi organizatorka akcji Joanna Pawłowska. – Psiaki nakarmiło już 149 tys. osób, m.in. znane gwiazdy jak Kayah czy Martyna Wojciechowska.

Akcję wyróżnia innowacyjny mechanizm, dzięki któremu jednokrotne przekazanie swojego adresu mailowego przekłada się na stałą pomoc.

– Aby nakarmić psiaka, należy odwiedzić stronę www.karmimypsiaki.pl i wybrać czworonoga, któremu chcemy pomóc – tłumaczy organizatorka akcji Joanna Pawłowska. – Nasza inicjatywa różni się od wielu innych tym, że nie polega na codziennym klikaniu. Wystarczy pomóc poprzez podanie swojego adresu mailowego i wyrazić zgodę na otrzymanie informacji reklamowych od sponsorów. W ten sposób możemy pozyskać fundusze od sponsorów na zakup karmy i promocję akcji. Dzięki temu osoby pomagające nie ponoszą żadnych kosztów, a akcja codziennie przynosi efekty – podkreśla Joanna Pawłowska.

Akcja ,,Karmimy Psiaki”, to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest zebranie środków na posiłki dla bezdomnych zwierząt, które przebywają w schroniskach. Do tej pory psiaki nakarmiło 143 tys. osób. Akcję wsparły także 24 znane gwiazdy, m.in. Kayah, zespół Myslovitz, Martyna Wojciechowska, Maryla Rodowicz, Doda, Kamil Bednarek i Robert Burneika. Dzięki akcji udało się także znaleźć nowy dom dla 41 psów.

– Akcja powstała z miłości do zwierząt oraz przekonania o tym, że jesteśmy w stanie zorganizować inicjatywę, dzięki której nie tylko zyskamy jednorazową pomoc, ale zaangażujemy internautów w walkę o polepszenie losu bezdomnych zwierząt – podkreśla Joanna Pawłowska. – Pamiętajmy, że psy cierpią zazwyczaj z powodu ludzkiej bezmyślności i nieodpowiedzialności.

Trudny psi los

W 2010 roku w 148 schroniskach skontrolowanych przez inspektorów weterynaryjnych w całej Polsce przebywało ponad 98 tys. psów i 21 tys. kotów. Pierwsza edycja akcji ,,Karmimy Psiaki” pomaga schronisku „Psitulmnie” z Zabrza, w którym ponad 300 psów czeka na odmianę swojego losu i znalezienie kochających właścicieli.

– Wśród psów, którym obecnie pomagamy, znajdują się psy rasowe, natomiast większość, to mieszańce i kundelki. Zdarzają się szczeniaki, ale także kilkunastoletnie psy, które połowę swojego życia spędziły w schronisku – mówi organizatorka akcji ,,Karmimy Psiaki’’. – Oczywiście bardzo cieszymy się z osiągniętych efektów zwłaszcza, że wszystko zawdzięczamy wyłącznie ludzkiej życzliwości. Jednak to ciągle kropla w morzu potrzeb schroniska. Oprócz karmy potrzebne są środki czystości, koce i pieniądze na leki i weterynarzy.

Patronem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Zabrzu. Organizatorzy akcji już planują pomoc dla kolejnych schronisk w Polsce.

Jak przyłączyć się do akcji: 

  • Wejdź na stronę www.karmimypsiaki.pl
  • Wybierz psiaka, któremu chcesz pomóc
  • Zostaw swój adres e-mail
  • Powiedz o akcji znajomym – razem zrobimy więcej!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie z psem - 10 zasad jak biegać z pupilem
Następny wpis
Biegaczu! Pij piwo!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu