fbpx
Przemyślenia

Bieg, biegun, biegunka – czy mają ze sobą coś wspólnego?

Bieg, biegun, biegunka - czy mają ze sobą coś wspólnego? Na pierwszy rzut oka - oprócz przedrostka "bieg" - nic. A jednak.
bieg biegun biegunka czy maja ze soba cos wspolnego

Bieg, biegun, biegunka – czy mają ze sobą coś wspólnego? Na pierwszy rzut oka – oprócz przedrostka “bieg” – nic. A jednak. Po biegunie można biegać, zwłaszcza wtedy, gdy dopada nas biegunka, a wokół tylko biała pustynia i ewentualnie kilka misiów polarnych (przed nimi również można uciekać, biegiem).

Czy zatem bieg tworzy naszą rzeczywistość? Czy jest ruchem, toaletą i geografią?

Oczywiście, że tak – bieg jest wszystkim. Wystarczy podać dowolną czynność, aby przekonać się, że tylko dzięki bieganiu można wykonać ją na 100%.

Pomińmy na początku tak prozaiczne sytuacje, jak bieg na pociąg, bieg do toalety czy bieg na egzamin. Czy ktoś w ogóle zastanawiał się, że życie zaczyna się na bieganiu? Że miliony plemników biegną poprzez jajowody ku komórce jajowej, by dać na świat nowe życie? To właśnie najszybszy mikroskopijny biegacz jako jedyny osiąga sukces. Bieganie jest zatem początkiem życia.

Ale można pójść jeszcze dalej. Aby życie przyszło na świat znowu potrzebny jest bieg. Pan widzi piękną panią, na przykład na dyskotece. Wokół setka samców, a w ich głowie tylko jedno. Musi ich wyprzedzić, być szybszym, jako pierwszy dorwać się do pięknej kobiety – jednym słowem: musi najszybciej biegać (potem wielu mężczyznom bieganie również się przydaje, kiedy kobiety biegają za nimi z testem ciążowym).

Wróćmy zatem do nowego życia. Przychodzi na świat (wcześniej oczywiście trzeba dobiec na porodówkę) i uczy się chodzić. Ale czym jest chodzenie, jeśli nie wstępem do biegania? Czy ktoś słyszał o jakiejkolwiek zabawie dziecięcej, w której się chodzi? Oczywiście, że nie. Berek – bieganie jednego za drugim. Chowany – bieganie do zaklepania sobie bezpieczeństwa. Piłka nożna – bieganie za, sprawa oczywista, piłką. A chodzenie? Największe klasowe zakały to byli ci, którzy najwolniej biegali.

Jeśli zatem zaczniesz biegać za młodu – osiągniesz same sukcesy w dorosłym życiu. Bieganie sprawi, że nigdy nie spóźnisz się na pociąg i autobus, czyli zdążysz na czas do szkoły, pracy, na egzamin, na randkę i po odbiór miliona złotych, które wcześniej wygrałeś w Lotto. Dzięki bieganiu wyrobisz nowy dowód w urzędzie, który, jak wszyscy wiemy, czynny jest od godziny 8:00 do 8:15, a w tym czasie musi obsłużyć dwa tysiące interesantów. Biegnij, a znajdziesz się na początku kolejki. W urzędzie, sklepie czy na poczcie.

Poza tym to nie o chodzeniu, ale o bieganiu pisano piosenki. Wystarczy wspomnieć “Piąty bieg” Budki Suflera (być może ma to związek z biegami samochodowymi, ale to detal). To o bieganiu tworzy się filmy (“Run, Forest, Run!”). To o bieganiu mówi się w najważniejszych momentach historycznych (“Przybiegłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”). To o bieganiu mówił Neil Armstrong, gdy po raz pierwszy przebiegł się po księżycu (“To krótki trucht dla człowieka, ale wielki maraton dla ludzkości”). Wystarczy też przypomnieć, że to dzięki bieganiu Struś Pędziwiatr nie skończył jako potrawka na stole Kojota.

Dlatego bieganie jest wszystkim, bieganie jest życiem. Jestem człowiekiem i nic, dokąd mogę dobiec, nie jest mi obce.

Zaprezentowana praca jest jedną z dwóch zwycięskich prac w konkursie organizowanym przez TreningBiegacza.pl i markę TIMEX.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czy biegaczom grozi wyginięcie?
Następny wpis
Rodzaj butów do biegania
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu