fbpx
trening Trening

ArdentCoach – jak ułatwić współpracę biegacza z trenerem?

Jeśli kiedykolwiek współpracowałeś z jakimś trenerem, który tworzył twój plan treningowy, to wiesz, że ta komunikacja, nie należy…
Arkusz Google, WhatsApp, Messenger czy inne komunikatory - to działa, ale czy jest najwygodniejsze w komunikacji trener-zawodnik?

Jeśli kiedykolwiek współpracowałeś z jakimś trenerem, który tworzył twój plan treningowy, to wiesz, że ta komunikacja, nie należy do najłatwiejszych. Wysyłanie treningów na e-mail, wypełnianie arkusza google, czatowanie na temat treningu na whatsapp, messengerze lub innym komunikatorze. To wszystko działa. Wiem. Znamy to z autopsji, bo od 15 lat pomagamy biegaczom osiągać ich cele treningowe, z tym, że to wszystko jest mega niewygodne. Stąd też postanowiliśmy usprawnić naszą współpracę z podopiecznymi dzięki ArdentCoach i wejść na zupełnie inny poziom obsługi klienta.

Excel prawdę ci powie

Korzystam z usług trenerów od kilku lat. Mógłbym to robić samemu, bo znam na tyle swój organizm po 15 latach biegania, jednak w przypadku treningu samego siebie niestety często bywamy nieobiektywni. Łatwo jest przesadzić, biegać za dużo, błędnie ocenić obciążenie. Dlatego najlepsi sportowcy świata, pomimo, że na treningu zjedli zęby, korzystają z rad kogoś, kto spojrzy na proces treningowy z boku i tak nim pokieruje, aby wciąż wspinać się do góry.

Proces treningowy musi opierać się na mierzalnych elementach. Ilość przebiegniętych kilometrów, prędkość, tempo, tętno, intensywność, samopoczucie, to parametry, które możemy wyciągnąć z dzienniczka treningowego, o ile korzystamy z pulsometru, a następnie wpisać je do arkusza, aby trener miał pełny obraz sytuacji. I w sumie często to wystarczy. O ile ktoś radzi sobie nieźle z excelem, potrafi przygotować wygodny szablon treningowy, spreparować kilka formuł, aby wyciągnąć z tego uśrednione dane i to, co ważne. To jednak czasochłonny proces wymagający kilkudziesięciu minut każdego tygodnia, aby być na bieżąco. Do tej pory tak to ogarnialiśmy, ale czas na zmiany.

ArdentCoach – pomocnik trenera

ArdentCoach to aplikacja polskiego dewelopera oprogramowania z Wrocławia. W uproszczeniu rzecz ujmując, służy do tego, aby współpraca na linii zawodnik – trener była po prostu łatwiejsza. I faktycznie tak się dzieje.

Każdy trener, który ma wykupione konto na Ardentcoach ma możliwość zaprosić swojego podopiecznego do swojego teamu i tam przygotowywać treningi pod określoną osobę. Nie ma więc potrzeby, abyś to ty zakładał sobie konto i ponosił dodatkowe koszty, bo to w interesie Twojego trenera jest zapewnić Ci dostęp do wygodnego narzędzia.

ArdentCoach widok planu treningowego.
ArdentCoach widok planu treningowego.

Za co lubię ArdentCoach?

Do tej pory, jak już wcześniej wspomniałem, korzystaliśmy z prostej tabeli wykonanej w Google Sheet (zrzut ekranu poniżej).

Tabela Google Sheet
Tabela Google Sheet

Było to rozwiązanie wystarczające, ale nie satysfakcjonujące. To, czego brakowało temu rozwiązaniu, doskonale sprawdza się w Ardentcoach:

  1. System komentowania – wymiana zdań na temat wykonanego treningu odbywa się poprzez prosty formularz. Widzimy pytanie trenera, odnosimy się do niego. Wszystko mamy w jednym miejscu.
  2. System powiadomień – po każdym pytaniu czy odpowiedzi obaj użytkownicy informowani są o tym fakcie. Komunikaty przychodzą na e-mail.
  3. Zgrywanie treningów do Ardentcoach odbywa się automatycznie – póki co tylko w przypadku zegarków Garmin, ale z tego co się dowiedziałem, producent oprogramowania pracuje nad integracją ze Stravą, a to już tylko krok do pełnej integracji treningowej, eliminującej potrzebę wpisywania treningów z tzw. palca.
Treningi importowane są automatycznie (Garmin) - trener widzi wszystkie szczegóły po wykonaniu jednostki
Treningi importowane są automatycznie (Garmin) – trener widzi wszystkie szczegóły po wykonaniu jednostki
  1. Statystyki – przedstawione są w przejrzysty sposób:
    1. dystans,
    2. łączny czas,
    3. średnie tętno,
    4. odczuwany wysiłek,
    5. suma wzniesień,
    6. samopoczucie.
Statystyki zbiorcze z podziałem na tygodnie lub miesiące (bieganie, rower, pływanie i spacerowanie)
Statystyki zbiorcze z podziałem na tygodnie lub miesiące (bieganie, rower, pływanie i spacerowanie)
  1. Metryczka – planowanie startów, dni, w które chcę trenować, rekordy oraz minione zawody
Metryczka
Metryczka

Jeszcze więcej elementów ukazujących ArdentCoach w działaniu zobaczysz na poniższym filmie.

https://www.youtube.com/watch?v=noHtGcJqeLk

A Ty chcesz sprawdzić, jak wygląda współpraca z trenerem i ArdentCoach?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wejdź na tę stronę i po prostu wypełnij prosty formularz kontaktowy. Skontaktuję się z Tobą i opowiem Ci o całym procesie treningowym. Rozmowa nie zobowiązuje Cię do niczego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nigdy się nie poddawaj – medal 14. PKO Poznań Półmaratonu
Następny wpis
Czego nie powie wujek google

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu