fbpx
Zapowiedzi imprez

4. BMW Półmaraton Praski – szybka trasa wieczorową porą

2 września odbędzie się czwarta edycja BMW Półmaratonu Praskiego, tym razem w nocnej odsłonie. W sobotni wieczór, o godzinie 20.30, kilka tysięcy uczestników ruszy na szybką trasę, wiodącą ulicami prawobrzeżnej Warszawy. Kolejny raz imprezie towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska. Rejestracja do obu biegów trwa.
4 bmw polmaraton praski 2 wrzesnia w nocnej odslonie 05

2 września odbędzie się czwarta edycja BMW Półmaratonu Praskiego, tym razem w nocnej odsłonie. W sobotni wieczór, o godzinie 20.30, kilka tysięcy uczestników ruszy na szybką trasę, wiodącą ulicami prawobrzeżnej Warszawy. Kolejny raz imprezie towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska. Rejestracja do obu biegów trwa.

Trasa do rekordów

Największy półmaraton prawej strony Wisły ponownie będzie wiódł trasą sprzyjającą biciu rekordów.

„Kierując się opiniami uczestników, a także idąc za wzorem innych wielkich imprez biegowych, m.in. BMW Berlin Marathon, postanowiliśmy w tym roku jedynie delikatnie zmodyfikować ubiegłoroczną trasę, dzięki czemu pozostaje ona nadal płaska, bez znaczących wzniesień, co umożliwi uzyskanie dobrych czasów na mecie” – mówi dyrektor biegu Sławomir Szczęsny.

Dodaje, że takie rozwiązanie dodatkowo zapewni niepowtarzalną okazję sprawdzenia swoich wyników oraz postępów treningowych. Będzie sporym wyzwaniem sportowym, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie ma w tym wszystkim pogoda.

Start 4.Wieczornego BMW Półmaratonu Praskiego będzie usytuowany na oświetlonych błoniach Stadionu Narodowego, skąd uczestnicy skierują się w ul. Grochowską. Na rondzie Wiatraczna skręt w al. Waszyngtona, następnie w klimatyczną Saską Kępę (ul. Francuską i Zwycięzców), po czym ulicami Saską i Egipską udadzą się na Gocław. Dalej przebiegną m.in. obok jeziora Balaton, po czym ul. gen. Fieldorfa wbiegną na Wał Miedzeszyński. Po nawrotce na wysokości ul. Kadetów czeka ich szeroka i płaska prosta do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie klimaty warszawskiej Pragi, przede wszystkim ul. Zamoyskiego. Meta oraz miasteczko biegowe zlokalizowane będą na błoniach Stadionu Narodowego. Trasa będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF.

4-bmw-polmaraton-praski-szybka-trasa-wieczorowa-pora-01

Otwarte treningi 4F

Organizatorzy zapraszają na otwarte treningi przygotowujące do startu w BMW Półmaratonie Praskim oraz 4F Piątce Praskiej. Bezpłatne zajęcia odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:00 na stadionie warszawskiej Agrykoli (wejście od strony parku). Uczestniczyć może w nich każdy, bez względu na poziom wytrenowania. Trenerzy, na czele z medalistką mistrzostw Polski w maratonie i złotą medalistką mistrzostw w długodystansowych biegach górskich – Edytą Lewandowską, dopasowują zajęcia do różnych poziomów zaawansowania.

BMW Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło osiem tysięcy osób. Spośród 5742 biegaczy, którzy pokonali 21 km 97 m najszybsi byli Kenijczycy – triumfował Hilary Kiptum Maiyo z czasem 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. W pierwszej setce półmaratonu uplasował się m.in. zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie, Robert Korzeniowski (zajął 40. miejsce), a dalej klasyfikowany był inny mistrz olimpijski – były wioślarz Adam Korol, startujący w BMW Półmaratonie Praskim od pierwszej edycji.

4-bmw-polmaraton-praski-szybka-trasa-wieczorowa-pora-02

W biegu 4F Piątka Praska, w którym rywalizowało blisko dwa tysiące osób zwyciężyli Damian Roszko – 15.00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (oboje 4F Running Team) – 16.32.

Impreza rokrocznie odbywała się pod patronatem prezydent m.st. Warszawy i burmistrza Pragi Południe.

Rejestracja na 4. BMW Półmaraton Praski TUTAJ.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dr Kelly Starrett – mentor, który zrewolucjonizował sposób myślenia sportowców i trenerów, po raz pierwszy w Polsce!
Następny wpis
TRASEO - aplikacja przydatna biegaczom. Dla poszukujących ciekawych ścieżek i biegowych wyzwań
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu