fbpx
kolaz4

TRASEO – aplikacja przydatna biegaczom. Dla poszukujących ciekawych ścieżek i biegowych wyzwań

TraSEO, czyli optymalizacja wyszukiwania tras dla poszukiwaczy przygody, ciekawych ścieżek i niezapomnianych wrażeń. Treseo to ciekawa aplikacja, która jest skierowana dla osób podróżujących, spędzających aktywnie czas i szukających inspiracji na ciekawą wycieczkę czy też trening.

TraSEO, czyli optymalizacja wyszukiwania tras dla poszukiwaczy przygody, ciekawych ścieżek i niezapomnianych wrażeń. Treseo to ciekawa aplikacja, która jest skierowana dla osób podróżujących, spędzających aktywnie czas i szukających inspiracji na ciekawą wycieczkę czy też trening. W aplikacji znajdziemy ponad 80 tysięcy tras turystycznych i śladów wygenerowanych przez użytkowników.

Chcąc przybliżyć Wam działanie tej aplikacji, przytoczę na początku krótka historię. Rok temu udałem się na górską wycieczkę po Beskidzie Żywiecki, która przerodziła się w lekki trening. Przebiegłem około  10 km,  a następnie, szczęśliwy, maszerowałem kolejne kilometry, aż pozbawiony energii postanowiłem wrócić do domu. Miesiąc później wróciłem w to samo miejsce, chcąc powtórzyć przygodę, jednak pomimo dobrej orientacji w terenie, trasę udało mi się odtworzyć tylko w około 70 %. Zmiana szaty roślinnej, zły zakręt i podekscytowanie zrobiły swoje. Pewnie wielu z Was przeżyło podobny epizod. Dzięki takim zdarzeniom poznajemy piękno odkrywania, jednak co w momencie, gdy naszym głównym celem jest odtworzenie trasy, do której np. mamy sentyment? Tutaj z pomocą przychodzi nowoczesna technika. Dlaczego aplikacja Traseo jest przydatna dla biegaczy?

Aplikacja Traseo umożliwia między innymi:

 • nagrywanie tras, dodawanie zdjęć i Waypointów (punkt orientacyjny/nawigacyjny/odniesienia),
 • śledzenie swojej pozycji względem trasy,
 • otwieranie plików w formacie .gpx,
 • wyszukiwanie i przeglądanie tras innych użytkowników,
 • zakup profesjonalnych podkładów mapowych wykonanych przez wydawnictwa kartograficzne. 

A jak to wygląda w praktyce? 

Ściągamy aplikację Traseo na telefon i:

 • zaczynamy poszukiwania interesującej nas ścieżki,
 • bądź wyruszamy własnym szlakiem, który chcemy nagrać w aplikacji.

W pierwszym przypadku wpisujemy interesujący nas region lub identyfikator trasy/użytkownika w wyszukiwarce. Z tej funkcji skorzystamy, gdy chcemy znaleźć konkretną trasę umieszczoną np. przez znajomego. Drugim wariantem  jest skorzystanie z opcji ,,trasy w okolicy’’. W tym przypadku naszym oczom ukażą się różne, dostępne opcje w okolicy.  Do dyspozycji została również oddana rozbudowana wyszukiwarka. W aplikacji możemy ustawić filtry, które spersonalizują nasze preferencje. Mamy tu szeroki zakres aktywności fizycznych (np. piesze wycieczki, bieganie, rower, samochód). Dodatkowo możemy ustawić interesującą nas długość trasy oraz sposób wyświetlania propozycji. W drugim przypadku klikamy ikonkę nagraj trasę, a następnie rozpoczynamy zapisywanie trasy.

kolaz1

Po wykonaniu tych czynności jesteśmy przekierowani do okna nagrywarki, gdzie prezentowane są nam informacje, takie jak:

 • przebyty dystans,
 • czas trwania aktywności,
 • prędkość, z jaką się poruszamy,
 • wysokość, na jakiej obecnie się znajdujemy,
 • przewyższenia na naszej trasie,
 • oraz aktualne współrzędne geograficzne.

Ciekawe rozwiazania Traseo

Ciekawym rozwiązaniem wykorzystanym w tej aplikacji jest możliwość dodawania na bieżąco geotagowanych zdjęć. Ta funkcja umożliwia przypisanie danych geograficznych miejsca, w którym wykonano zdjęcie (niestety wykonane zdjęcia są dostępne tylko w obrębie aplikacji). Dodatkowo TRESEO pozwala na umieszczenie pinezki (waypointa) ze zdjęciem oraz informacją o danym miejscu. Kolejną zaletą jest możliwość przyporządkowania odpowiedniej kategorii dla lokalizacji oraz zmiany podkładu mapy przez użytkownika. Tutaj, w zależności od preferencji i wymagań, mamy do wyboru podstawowe mapy :

 • Standardowa
 • Satelita
 • Satelita 3D
 • Hybrydowa
 • Hybrydowa 3D
 • Open Street Map 

kolaz2

kolaz3

Po zakończeniu nagrywania, nadajemy tytuł trasy, dodajemy opis oraz wybieramy rodzaj aktywności. Tak stworzoną trasę znajdziemy w zakładce ,,Trasy nagrane’’, gdzie możemy przeglądać wszystkie nasze wycieczki zrealizowane z aplikacją TRESEO. Stanowi to swojego rodzaju przewodnik po naszych treningach i wędrówkach.

Na koniec parę słów o dokładności mierzenia przebytego dystansu. Trening był wykonywany zarówno na otwartej przestrzeni jak i w lesie. Podczas testów aplikacja była uruchomiona na Iphonie 6s, a telefon był umieszczony w saszetce na biodrze. Równocześnie dane były zbierane przy pomocy zegarka Suunto Ambit 3 Peak. Porównując otrzymane dane, od razu można zauważyć różnice we wskazywanej odległości, która wynosi 60 m. Rozbieżność ta wynika prawdopodobnie z faktu, że GPS wykorzystywany w telefonie miał problemy z lokalizacją w terenie zalesionym oraz mocno zabudowanym. Należy dodatkowo pamiętać, że różnica będzie tym większa im gorszy posiadamy GPS oraz w momencie, gdy będzie problem z ,,widocznością satelit ’’. Często takie sytuacje mają miejsce w  terenie bardzo zabudowanym, w gęstych lasach, górach, oraz w przypadku, gdy odbiornik będzie osłonięty np. folią aluminiową. Ponad to zauważyłem, że w momencie wyciągania telefonu z nerki, GPS w telefonie na chwilę gubił sygnał, co również ma wpływ na otrzymane wyniki.  Z tego powodu moim zdaniem najlepiej trzymać telefon w jednej, nieruchomej pozycji.

kolaz4

Słowem zakończenia, aplikację polecam osobom szukającym ciekawych, nietuzinkowych tras oraz wszystkim, którzy szukają prostego narzędzia do prowadzenia dziennika wypraw. Na wyróżnienie zasługuje również  bogata baza śladów oraz możliwość umieszczenia trasy np. na stronie www.

A czego mi brakowało? Po pierwsze  prostej nawigacji (brak na systemie iOS), albo chociaż strzałki orientującej nasze położenie. Prosta rzecz, a jak bardzo pomocna. Po drugie dostępu do statystyk z poziomu aplikacji na telefonie. Należy również pamiętać, że podczas korzystania z aplikacji poziom naszej baterii w telefonie szybciej spada, dlatego warto wyposażyć się w dodatkowe źródło zasilania, które podładuje nasz telefon. Aplikacja Traseo to na pewno jednak bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza dla tych, którzy w biegowej pasji poszukują również przygody i wyzwania nieco pełniejeszego, niż wyznaczona przez organizatorów zawodów, trasa maratonu. W bieganiu chodzi przecież o to, by czuć się wolnym. Czuć przestrzeń. Dzięki niej na pewno bieganie stanie się prostsze, ale też i lepie rozplanujesz ciekawe ścieżki.

W wersji na Androida znajduje się opcja “Ustawienia”, w której m.in. można ustawić rodzaj wskaźnika pozycji GPS. Na Androidzie są również bardziej rozbudowane statystyki nagrywanej trasy:

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
4 bmw polmaraton praski 2 wrzesnia w nocnej odslonie 05

4. BMW Półmaraton Praski - szybka trasa wieczorową porą

Następne
zegarek sportowy idealna pomoc w zintensyfikowaniu treningow 04

Idealna pomoc w zintensyfikowaniu treningów - poznajcie SUUNTO Spartan Ultra

Powiązane artykuły

blackroll recovery pillow poduszka dla biegacza 03
Czytaj dalej

Blackroll recovery pillow – poduszka dla biegacza

Zazwyczaj testujemy buty, odzież do biegania, różnego rodzaju akcesoria. Zdarzają się też zegarki, taśmy do ćwiczeń, wałki, piłki, piłki połączone w pary (tzw. duoballe), ale jeszcze nie zdarzyło się, aby na warsztat trafiła poduszka.
bieganie z wozkiem 01
Czytaj dalej

Bieganie z wózkiem

Coraz częściej na ścieżkach i zawodach można spotkać biegaczy, którzy przemierzają kilometry w towarzystwie swoich małych pociech. Bieganie z wózkiem, bo o nim dziś będzie mowa, to doskonały sposób na połączenie dobrego z pożytecznym. Pojawienie się dziecka zmienia wszystko. Każdy rodzic wie, że wypracowaną dotąd organizację i porządek dnia można wyrzucić do kosza. Często proste czynności, jak codzienna toaleta czy ugotowanie obiadu stanowią nie lada wyzwanie, a co tu dopiero mówiąc o dodatkowych zajęciach i pasjach.