fbpx
Pulsometry

Idealna pomoc w zintensyfikowaniu treningów – poznajcie SUUNTO Spartan Ultra

W życiu większości biegaczy przychodzi taki moment, że samo bieganie przestaje wystarczać. Nadchodzi ochota, by zacząć trenować, wiedzieć, jaki dystans się przebiega, w jakim tempie czy też przy jakim tętnie.
zegarek sportowy idealna pomoc w zintensyfikowaniu treningow 04

W życiu większości biegaczy przychodzi taki moment, że samo bieganie przestaje wystarczać. Nadchodzi ochota, by zacząć trenować, wiedzieć, jaki dystans się przebiega, w jakim tempie czy też przy jakim tętnie. Zaczynamy rozglądać się za jakimś pomocnym sprzętem. Jednym z pierwszych wyborów stają się aplikacje na telefon, zaraz potem zegarek sportowy.

Naturalny wybór

Nawet jeśli sami nie jesteśmy fanami cyfr i nie są nam specjalnie potrzebne, gdy tylko zaczynamy rozglądać się za jakimś planem treningowym, okazuje się, że musimy wiedzieć co najmniej w jakim tempie przebiegamy kilometr. Znajomi w pracy też ciągle pytają o różne liczby. Dystans, tętno spoczynkowe, progi – po jakimś czasie każdy nerwowo rozgląda się za aplikacjami na komórkę.

Ale któż po jakimś czasie nie jest zniecierpliwiony wygięciem szyi, by dostrzec, jakim tempem akurat biegnie albo czy to już zbliża się do końca najszybszego kilometra. Naturalnym wyborem większości miłośników cyferek stają się zegarki, bo o wiele łatwiej zerknąć na nadgarstek i mieć potrzebne właśnie w tej chwili dane.

Trudny wybór 

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-03

Każdy, kto już posiada zegarek sportowy potwierdzi, że spędził długie godziny, by wybrać ten jeden jedyny, a i tak do końca nie jest przekonany czy to ten właściwy. Na rynku mamy czterech głównych graczy – Suunto, Garmin, Polar i TomTom. Każdy z producentów ma kilka modeli. O tym, który jest lepszy, napisano opasłe tomy przekraczające rozmiarami encyklopedie. Drugie tyle wylało się hejtu na każdy z istniejących zegarków, na producentów oraz serwis gwarancyjny.

Chciałbym dziś przybliżyć jeden z zegarków, które ostatnio pojawiły się na rynku. Czy jest dobry? – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy potrzebuje czegoś innego, ma inne oczekiwania i są mu niezbędne różne dane. Ale to ciekawa propozycja dla ludzi, którzy, jak ja, nie ograniczają się tylko do biegania, ale uprawiają kilka sportów. Może moja recenzja ułatwi komuś wybór właściwego sprzętu.

Poznajcie SUUNTO SPARTAN ULTRA

Najnowsze dziecko fińskiego producenta – SUUNTO Spartan Ultra, jest produkowane ręcznie i wykonane z niezwykła dbałością o detale: z prawej strony tarczy znajdują się 3 przyciski do sterowania zegarkiem, na jego spodzie port do ładowania i synchronizacji z komputerem. Zrezygnowano z przycisków z lewej strony, by obsługa była łatwiejsza i intuicyjna. Świetny jest też sposób łączenia kabla z zegarkiem – nie wykorzystuje żadnych zaczepów, zatrzasków i innych tego typu rozwiązań. W innych zegarkach jest z tym spory problem, a tu po prostu przykładamy końcówkę do obudowy zegarka w wyznaczonym miejscu i już.

Kolorowo na nadgarstku 

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-06

Spartan jest bardzo ładny. Oprócz tego, że jest narzędziem pracy dla każdego sportowca, spokojnie można go  nosić i  do marynarki i do dresu. Ma kolorowy, dotykowy wyświetlacz z szerokim kątem widzenia, który jest bardzo czytelny w terenie, nawet w pełnym słońcu. Jest bardzo wyraźny i da się obsługiwać w rękawiczkach, co szczególnie przydaje się w naszym, raczej chłodnym klimacie.

Widok domyślny zegarka można dowolnie konfigurować – do wyboru mamy kilka wirtualnych tarczy oraz barw.

Co więcej, Spatran Ultra ma szafirowe szkło, pierścień z tytanu lub stali nierdzewnej oraz wodoszczelność do 100 m. Wydaje się, że powinien wytrzymać każde wyzwanie, niestraszne mu obicia, uderzenia i spadające kamienie.

Każdy wybór zatwierdzony przyciskiem jest dodatkowo sygnalizowany lekką wibracją zegarka – to bardzo przydatna cecha, gdy zmieniasz ustawiania podczas biegu lub innej aktywności, nie patrząc na ekran zegarka. Po zsynchronizowaniu z aplikacją mobilną można wyświetlać powiadomienia z telefonu na tarczy zegarka. Ekran dotykowy pozwala na przesuwanie i odczytywanie wiadomości oraz odbieranie połączeń.

Dla miłośników wielu sportów

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-01

Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze, a może kochasz góry i dużo wędrujesz? To zegarek idealny dla Ciebie. Mamy możliwość zdefiniowania za jednym razem 20 spośród 78 dyscyplin sportowych, nawet takich jak: wspinaczka, narciarstwo czy  bieg  z przeszkodami i sporty halowe.

Nie zgłębiałem wszystkich, tylko te najbardziej mnie interesujące. W opcji bieganie mamy kilka wariantów treningu. Podstawowy, do treningu z biegowym pomiarem mocy oraz bieżnie.

Oczywiście w każdej opcji mamy dostęp to takich danych jak: tempo, tętno, dystans i czas. Bardzo fajną opcją jest autolap, zegarek wibruje co kilometr, pokazując nam średnie tempo oraz tętno z odcinka.

Także w przypadku roweru mamy kilka opcji. Do wyboru są programy: kolarstwo, kolarstwo górskie i rower stacjonarny. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, tutaj mamy aż 6 trybów: podstawowy, jazda z mocą, jazda grupowa, interwały, interwały z mocą, kadencja. To naprawdę pozwala w pełni zarejestrować swój  trening, bo przecież nijak nie da się porównać jazdy w grupie z samotną walką z wiatrem.

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-07

Triathlon 

Tryb triathlon działa rewelacyjnie. Przy zmianie dyscypliny zegarek wibruje. To przydatna rzecz, bo w innych zegarkach w trakcie zawodów trzeba nerwowo coś przełączać i nie zawsze to się udaje.

Po pływaniu przytrzymujemy górny prawy przycisk i zegarek wchodzi w tryb strefy zmian T1 wyświetlając od razu opcję do przełączenia się na tryb kolarski. To samo robimy schodząc z roweru: przytrzymujemy guzik i jesteśmy w strefieT2. Odmierzamy strefę T2 i wchodzimy w tryb biegu.

Coś dla miłośników biegów górskich

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-02

Warto zaznaczyć, że Spartan Ultra ma cyfrowy kompas zapewniający wysoką dokładność wskazań. Co więcej, podczas sportowych przygód oferuje funkcje nawigacji po trasie, podaje nawet precyzyjnie wysokość barometryczną. To bardzo przydatne, jeśli, jak mnie, zdarza Wam się często pogubić trasę i na zmęczeniu być lekko załamanym. Gubiłem się kilkukrotnie nawet podczas zbierania grzybów, więc opcja kompasu jest dla mnie szczególnie cenna.

Dodatkowym bonusem jest bateria, która pozwala pracować, jak zapewnia producent, do 16 godzin w trybie treningowym z GPS-em. Pozwoli nam to spokojnie dotrzeć do mety Biegu Rzeźnika i zawodów triathlonowych na dystansie długim.

Tysiące możliwości

Zegarek ma tyle funkcji, że opisanie ich wszystkich zajęłoby długie strony. Może współpracować z przeróżnymi aplikacjami. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Nasze wyniki mogą od razu trafiać do training peaks, możemy trenować po ulubionych trasach innych użytkowników, co jest szczególnie przydatne, gdy często wyjeżdżamy. Możemy udostępniać swoje aktywności znajomym w serwisach społecznościowych, nagrać film na podstawie swojej trasy, oraz udostępnić swoją przygodę znajomym. Dla tych, którzy w trakcie treningu nie są w stanie podziwiać widoków, jest opcja wizualizacji trasy na mapie 3D, z  kluczowymi pomiarami. To tylko kilka z wielu opcji, ale nawet najwięksi miłośnicy nowych technologii i hiper gadżeciarze będą mieli zabawę na długie tygodnie. 

zegarek-sportowy-idealna-pomoc-w-zintensyfikowaniu-treningow-05

Dlaczego skoro jest tak pięknie, bywa źle?

Jeśli jesteście bywalcami różnych forów, spytacie pewnie, dlaczego – skoro zegarek jest tak świetny – wylano na niego tyle kubłów pomyj. Rzeczywiście fala hejtu przelała się przez portale społecznościowe, ale to już przeszłość. Wydaje się, że pierwszych użytkowników producent potraktował jak grupę doświadczalną i to nie był najlepszy pomysł.

Pierwsze egzemplarze działały nie najlepiej, jeżeli chodzi o pomiary – było to szokujące, bo Suunto zawsze był liderem jeżeli chodzi dokładność pomiaru lokalizacji. Ambit 3 zasłynął wręcz z precyzyjności. Znak rozpoznawczy Suunto – zewnętrzna antena została w przypadku Spartana schowana w kopercie i na forach możecie przeczytać sporo narzekań na dokładność wytyczonych tras. Początkowo były spore odchylenia, ale po aktualizacji na początku roku ten problem znikł.

Było też sporo narzekań na działanie funkcji Multisport, ale kolejna aktualizacja planowana na czerwiec i ten problem ma rozwiązać. Wydaje się, że Spartan Ultra złe momenty ma już za sobą. Ten zegarek jest naprawdę dobrym wyborem dla tych, którzy chcieliby mieć coś ładnego na ręce, a jednocześnie uprawiają kilka sportów. Powiem więcej – powinni być zachwyceni.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
TRASEO - aplikacja przydatna biegaczom. Dla poszukujących ciekawych ścieżek i biegowych wyzwań
Następny wpis
Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II - oj działo się!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu