fbpx
News & Technologie

„12 maratonów w 11 tygodni i wciąż chodzę” – krótka historia o 50 maratonach Adama Wasiołki

Podczas, gdy wielu biegaczy ścigało się o życiówki, on przygotowywał się do startu w swoim jubileuszowym maratonie. Adam Wasiołka ma na swoim koncie już 50 maratonów i jego nazwisko widnieje na szczycie klasyfikacji Ligi Biegowej.
50 maratonow 03

Podczas, gdy wielu biegaczy ścigało się o życiówki, on przygotowywał się do startu w swoim jubileuszowym maratonie. Adam Wasiołka ma na swoim koncie już 50 maratonów i jego nazwisko widnieje na szczycie klasyfikacji Ligi Biegowej. Można go spotkać na wielu imprezach sportowych w całej Polsce, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny tatuaż na łydce – 42,195.

Kolekcjoner medali

Adam startował już w Monachium, Frankfurcie, Tokio, Oslo, Berlinie i Wiedniu. Szczególny sentyment ma jednak do sierpniowego Maratonu Solidarności, który odbywa się w Trójmieście. Ma na swoim koncie Koronę Maratonów Polskich i chrapkę na Koronę Maratonów Świata, którą planuje zdobyć na przełomie 2017/18. Listę wszystkich jego maratońskich wyczynów można obejrzeć TUTAJ. Królewski dystans stał się jego sposobem na aktywny „rok szabatowy” przysługujący nauczycielom akademickim. Metodą relaksu dla nauczyciela angielskiego i tłumacza przysięgłego. W sierpniu 2016 r. usiadł przed komputerem i zaczął układać listę biegów. Jak sam przyznaje, trochę go wtedy poniosło. Ale niczego nie żałuje. Swoją sportową pasję umiejętnie łączy z podróżowaniem i co rusz melduje się w butach biegowych w innym zakątku świata. O sobie mówi, że jest „hurtownikiem”, dla którego wygląd medalu ma znaczenie – ba, potrafi nawet zepsuć humor! – i który lubi kolekcjonować swoje biegowe wspomnienia. Wśród nich jest nieziemski smak coca-coli z Dębna, gdzie uzyskał swój najlepszy czas: 3:29:12.

50-maratonow-02

A co Ty masz na łydce?

Statystyki z roku 2016 są imponujące. Biegacz z Katowic wziął udział w 97 zawodach, w tym w 20 maratonach. Nic więc dziwnego, że jego nazwisko znajduje się na czele rankingów klasyfikujących biegaczy, którzy mają na swoim koncie największą liczbę startów. Udało mu się zająć 2. miejsce w Lidze Biegowej (ligabiegowa.pl) w kategorii maratonów i jest na prowadzeniu na analogicznej liście na enduhub.com. Czemu wybrał akurat taką formę rywalizacji? Rankingi są dla niego dodatkową motywacją do dalszej aktywności sportowej, która może cieszyć niezależnie od osiąganych czasów (chociaż niemal każdy z 50 maratonów został ukończony w granicach 4 godzin)! Adam Wasiołka jest zwolennikiem podejścia amerykańskich „Marathon Maniacs”, dla których ważniejsze od wyniku jest uczestnictwo, zabawa, nowe miejsca, nowi ludzie, „Medal Monday” oraz cała otoczka towarzysząca maratonom. A bieganie, począwszy od 2011 roku, poszerzyło grono jego przyjaciół. Wiele znajomości zawdzięcza… tatuażowi na łydce. Te pozornie zwykłe cyfry „42,195” wywołały bardzo wiele ciekawych rozmów!

12 maratonów w 11 tygodni i wciąż chodzę!

50 maratonów to jednak pokaźny kilometraż i ogromny wysiłek dla organizmu. Jak przygotować się do takiego przedsięwzięcia? Adam nie lubi trenować sam, więc starty w zawodach stały się po prostu sposobem uprawiania ulubionego sportu. Stara się biegać 3 razy w tygodniu, a jego miesięczny kilometraż waha się między 180-260 km. Z planami treningowymi poczeka do osiemdziesiątki, kiedy wzrosną jego szanse na podium w kategorii wiekowej. A co na jego biegowe wybryki mówią fizjoterapeuci? Lider rankingów biegowych przyznaje, że uważnie słucha swojego organizmu i dlatego udaje mu się unikać kontuzji. Być może jest to zaleta bycia „biegaczem leniwym” – jak żartobliwie o sobie mówi. Konsultacje z profesjonalnym fizjoterapeutą odbyły się do tej pory tylko raz. „12 maratonów w 11 tygodni i wciąż chodzę” – tak Adam Wasiołka recenzował swoje fizjoterapeutyczne zabiegi.

50-maratonow-04

Adam, ciesz się bieganiem i niech nic Ci tego nie zakłóci

A jak wyglądało świętowanie jubileuszu? 50. maraton odbył się 11 czerwca 2017 r. w ramach VI Maratonu Dookoła Jeziora w Tarnobrzegu. W wydarzeniu utworzonym w mediach społecznościowych wzięło udział – towarzysząc na trasie biegu lub ściskając kciuki wirtualnie – około 200 osób. Sam jubilat życzy sobie jak najszybszego dotarcia do setki, a lista jego planów startowych sukcesywnie się powiększa. W najbliższym czasie będzie można spotkać Adama, między innymi na Pitztal Gletschermarathon, Race to the Stones (100 km) w Anglii, Richmond Marathon w Londynie, a także w Berlinie, Chicago, Budapeszcie i Nowym Jorku. Biegacz z charakterystycznym tatuażem na łydce pojawi się z pewnością na wielu imprezach w całej Polsce!

W tej historii wbrew pozorom nie chodzi o kolekcjonowanie medali czy wyścig o rekordową liczbę maratonów. „Matką chrzestną” długodystansowego biegania Adama Wasiołki jest pani Basia Prymakowska – legendarna maratonka, 75-letnia kobieta, która swoimi wynikami zawstydza młode dziewczyny i ma w domu cały worek medali i kolekcję pucharów. To właśnie ona powiedziała mu kiedyś na półmaratonie w Rudawie: „Adam, ciesz się bieganiem i niech nic Ci tego nie zakłóci”. A Baśki trzeba słuchać, bo wie, co mówi.

 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
NIKE – biegaj po Warszawie trasami artystów!
Następny wpis
Śmierć podczas Garmin Iron Triathlon w Elblągu - utonął jeden z zawodników
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu