fbpx
osteopata stacja kontroli biegacza 01

Osteopatia – stacja kontroli biegacza

Zacząłeś treningi już jakiś czas temu, możesz pochwalić się pewną systematycznością i coraz większą wiedzą dotyczącą regeneracji lub ewentualnych kontuzji, być może sam masz już pewne doświadczenia w tym temacie. Kiedy szukasz pomocy, w pierwszej kolejności przychodzi Ci do głowy lekarz medycyny sportowej, ortopeda, kardiolog, fizjoterapeuta… Jednak coraz częściej w wyszukiwarce pojawiają się terminy „osteopata” i “osteopatia”. Czym jest ta tajemnicza dziedzina i jak może pomóc potrzebującemu biegaczowi?

Zacząłeś treningi już jakiś czas temu, możesz pochwalić się pewną systematycznością i coraz większą wiedzą dotyczącą regeneracji lub ewentualnych kontuzji, być może sam masz już pewne doświadczenia w tym temacie. Kiedy szukasz pomocy, w pierwszej kolejności przychodzi Ci do głowy lekarz medycyny sportowej, ortopeda, kardiolog, fizjoterapeuta… Jednak coraz częściej w wyszukiwarce pojawiają się terminy „osteopata” i “osteopatia”. Czym jest ta tajemnicza dziedzina i jak może pomóc potrzebującemu biegaczowi?

Same podstawy

Należy zacząć od obalenia najczęściej powtarzanego mitu – osteopatia nie jest rozszerzoną fizjoterapią, nie jest również żadną specjalną techniką, jaką może posługiwać się fizjoterapeuta. Obie te dziedziny różni całkiem sporo, o czym więcej w ostatniej części artykułu.

Ojcem osteopatii jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still. Ponad 100 lat temu w obliczu rodzinnej tragedii Still przeszedł kryzys wiary w konwencjonalną medycynę. Bazując na swoich doświadczeniach zawodowych zaczął praktykować terapię manualną. Spotykając się z pozytywnym odzewem ze strony pacjentów, Still stworzył własny system leczenia oparty na konkretnych zasadach:

  • ciało jest całością,
  • struktura i funkcja są ze sobą powiązane,
  • ciało ma tendencje do samonaprawy.

22 czerwca 1874 r. Andrew Taylor Still swoje tezy nazwał oficjalnie osteopatią i ogłosił ją gałęzią medycyny. Jego uczniowie, m.in. John Martin Littlejohn założyli szkoły osteopatii na całym świecie. W Polsce pierwszą szkołą był Sutherland College of Osteopathic Medicine założony w 2003 roku, w którym realizuje się program osteopatii belgijskiej.

Historyczny wstęp mamy za sobą, pora na konkretne przełożenie na rzeczywistość. W Polsce osteopatą może zostać osoba, który ukończy odpowiednie etapy edukacji. Zgodnie z zasadami WHO (World Health Organization) z 2010 roku oraz polskimi standardami szkolnictwa wyższego, osteopatą może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku lekarskim, fizjoterapii lub położnictwa, a dodatkowo przeszła kilkuletni specjalistyczny kurs medycyny osteopatycznej.

Kiedy iść do fizjoterapeuty, a kiedy do osteopaty?

Pora na podejście praktyczne – załóżmy, że doznałeś kontuzji podczas treningu. Po wstępnej diagnostyce wiesz już, że na samym stwierdzeniu faktu się nie skończy, trzeba „coś z tym zrobić”. Jak w takim przypadku będzie wyglądała wizyta u obu specjalistów?

W gabinecie u fizjoterapeuty na początku zostanie przeprowadzony dokładny wywiad przedmiotowy i podmiotowy, w tym różnego rodzaju testy diagnostyczne. Następnie, w zależności od posiadanych umiejętności fizjoterapeuty i rodzaju kontuzji biegacza, zostaną zaproponowane metody oparte na leczeniu manualnym, leczeniu ruchem, lub, jeśli jest taka potrzeba, bodźce fizykalne. Biegacz zostanie poinformowany o dalszych etapach rehabilitacji. Biorąc pod uwagę w przeważającej części kontuzje o charakterze ortopedycznym, zapewne otrzyma także zestaw ćwiczeń do wykonywania oraz szereg wskazówek, które mają na celu maksymalne regenerację wymagającego rehabilitacji obszaru.

Początek wizyty u osteopaty wygląda podobnie – bardzo dokładny wywiad, doprecyzowanie szczegółów i ocena palpacyjna. Zaskakującym elementem mogą być pytania na pierwszy rzut oka niezwiązane z problemem, z którym zgłosił się biegacz. Osteopatia jest filozofią, sztuką i nauką, która kładzie nacisk na jedność struktury i funkcji organizmu. Bazując na szerokiej wiedzy medycznej, osteopata wykorzystuje nieinwazyjne techniki manualne, które dobierane są indywidualnie. W medycynie osteopatycznej podstawą jest holistyczne podejście do pacjenta – organizm i procesy w nim zachodzące są ze sobą wzajemnie powiązane i nie mogą być traktowane oddzielnie. Dlatego też osteopata w swojej terapii będzie wspomagał mechanizmy dążące do zachowania równowagi w organizmie, jednocześnie wpływając na poprawę stanu zdrowia.

Do kogo ma iść biegacz?

W poszukiwaniu dobrego specjalisty warto zapoznać się z opiniami i zakresem pracy, w jakiej najlepiej czuje się fizjoterapeuta lub osteopata. Jedna i druga specjalizacja bazuje na wspólnych fundamentach – znajomości anatomii, fizjologii i innych dziedzin medycznych. Nadrzędnym celem jest poprawa stanu zdrowia i w przypadku biegacza, przyspieszenie powrotu do treningów o przemyślanej strategii. Zasadniczą różnicą jest sposób podejścia do problemu i wykorzystywane techniki.

W swojej prywatnej praktyce zawodowej spotkałam świetnych fizjoterapeutów, którzy posługując się szeregiem technik, byli w stanie w efektywny sposób pomóc kontuzjowanemu biegaczowi. Równie często, w trakcie kursów, miałam okazję patrzeć na pracę osteopatów, którzy z ogromnym szacunkiem i pokorą podchodzili do organizmu swojego pacjenta. I w swojej pracy osiągali równie spektakularne efekty. Obie drogi zawodowe to lata nauki, doświadczeń terapeutycznych i praktyki zawodowej. Najlepszym pomysłem będzie wybór zgodny z indywidualnymi preferencjami biegacza. W poszukiwaniu specjalisty nie bój się sprawdzać kwalifikacji, szkoleń i ukończonych kursów. W końcu, powierzasz komuś swoje zdrowie i możliwość zdrowego uprawiania największej pasji

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
merrellartexp 01

Trail runnig – jak się przygotować, aby zachować zdrowie i uniknąć frustracji?

Następne
odkryj z nami dzika strone warszawy wiosna bieg weganski latwiej niz myslisz 01

Odkryj z nami dziką stronę Warszawy wiosną. BIEG WEGAŃSKI Łatwiej niż myślisz!

Powiązane artykuły

bieganie a badania okresowe
Czytaj dalej

Bieganie, a badania okresowe

Okresowe badania lekarskie są czymś normalnym u zawodników trenujących zawodowo, a także w krajach rozwiniętych.
beta alanina w sportach wytrzymalosciowych hit czy kit 01
Czytaj dalej

Beta-alanina w sportach wytrzymałościowych – hit czy kit?

Substancja o nazwie beta-alanina jest dość popularnym suplementem wśród sportowców. Część osób na dowód jej działania podaje, że po zażyciu dużej dawki możemy odczuć specyficzne mrowienie na skórze, które ustępuje po jakimś czasie. Czy to wystarczy, żeby powiedzieć, że to rzeczywiście działa? Poznajcie działanie beta-alaniny i naukowe dowody na jej temat.