fbpx
Kalendarz biegowy

Do RUN TORUŃ 2022 coraz bliżej!

Na listach startowych 11. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2022 już ponad 1000 osób! Toruńska „dyszka” i…
RUN TORUŃ już po raz jedenasty!

Na listach startowych 11. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2022 już ponad 1000 osób! Toruńska „dyszka” i towarzysząca piątka, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku (niedziela). 

Dzień wcześniej odbędą się Biegi dla Dzieci z Toruń PLAZA przy Centrum Handlowo-Rozrywkowym. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku. 

Impreza biegowa „Run Toruń” to event, który swój debiut miał w 2012 roku, a już podczas siódmej edycji na linii startu zgromadził niemal 3 000 osób, w tym 500 dzieci. Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie, czy tor żużlowy Motoareny. Co więcej, biegaczom towarzyszy przewodnik turystyczny, który podczas biegu opowiada o bogatej historii miasta. W 2022 r. impreza RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem będzie upamiętniała 25-lecie wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 

Trasy biegów

Trasy biegów dla dorosłych posiadają atest PZLA i będą dokładnie takie sama, jak podczas edycji 
w 2021 r.
 Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń PLAZA. Biegacze będą przebiegać przez tor żużlowy Motoareny i Park Bydgoski, a następnie będą zmierzać w kierunku Starego Miasta, gdzie na Bulwarze Filadelfijskim będzie zlokalizowana meta. Miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze LABA – Przystani Towarzyskiej.   

Rejestracja, listy startowe, regulaminy biegów

Medale

Przypominamy, że finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej dyszki mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, a także Pomnik Mikołaja Kopernika. A jaki medal zawiśnie na szyjach uczestników 11. edycji? Będzie to Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu (Kościół św. Jakuba). Po przekroczeniu linii mety i otrzymaniu medalu będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie przy zabytkowym budynku. Kościół św. Jakuba stanowi jeden z obiektów w obszarze Nowego Miasta, tj. dzielnicy należącej do Średniowiecznego Zespołu Miejskiego objętego wpisem w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na dystansie na 10 km na biegaczy będzie czekał medal w kolorze złotym, dla finiszerów na 5 km medal srebrny, a dla uczestników biegów dla dzieci medal brązowy. Wszystkie medale będą tej samej wielkości, a na tylnej części będzie wyznaczone miejsce na grawerunek.

Medal RUN TORUŃ.
Medal RUN TORUŃ.

Pakiet startowy

W każdym pakiecie startowym RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2022 biegów dla dorosłych na sportowców będzie czekał pamiątkowy kubek z brandingiem imprezy. Projekt kubka wybierali sami biegacze. W związku z bardzo podzielonymi zdaniami, organizatorzy postanowili, że biegacze będą mieć do wyboru w biurze zawodów jeden z dwóch projektów. Dodatkowo do pakietu będzie można skompletować pamiątkową koszulkę lub top sportowy, a także czapeczkę z daszkiem oraz koszulkę bawełnianą z brandingiem biegu. Wszystkie elementy odzieży są znanej marki sportowej AdRunaLine. Poszczególne projekty strojów są dostępne tutaj: http://run-torun.pl/?page_id=3825

Pacemakerzy

Wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakerów tj. osób pomagających swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu na 10 km od 60 min do 37 min 30, a na 5 km od 30 min do 17 min i 30 s. Dla każdego pacemakera organizatorzy zapewniają bezpłatny pakiet startowy, pamiątkową koszulkę AdRunaLine oraz specjalne podziękowania podczas ceremonii dekoracji/zakończenia imprezy. Jeszcze nie wszystkie strefy czasowe zostały zapełnione przez biegowych zająców. Nabór zgłoszeń chętnych biegaczy jeszcze trwa. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt poprzez adres e-mail [email protected].

5km Pacemakerzy
10 km Pacemakerzy

Klasyfikacja drużynowa

Podczas edycji w 2022 r. ponownie prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. Zapisy drużyn będą przyjmowane w terminie od 2 do 8 maja 2022 roku. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej jednej przedstawicielki planety WENUS. Zawodników będących członkami poszczególnych Gwiazdozbiorów obowiązują regulaminy głównych biegów. Najlepsze gwiazdozbiory otrzyma puchar i tytuł BIEGOWEGO UKŁADU SŁONECZNEGO. W tym roku ponownie studenci i pracownicy UMK będą mogli powalczyć o puchary w dedykowanej klasyfikacji zarówno na dystansie 5, jak i 10 km.

Wolontariat

Organizatorzy RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze zdrowiem! 2022 poszukują grupy zaangażowanych uczniów i studentów do pomocy przy imprezie. Pomoc będzie obejmować głównie takie obszary jak: pakowanie pakietów startowych, organizacja biura zawodów, praca w biurze zawodów i w depozycie, przygotowanie strefy startu i mety, obsługa w punktach odżywczych, zabezpieczenie trasy. Obecnie tylko na dzień biegów głównych, tj. 15 maja jest potrzebna pomoc. Organizator prosi o zadeklarowanie udziału przy organizacji imprezy najpóźniej do 30 kwietnia 2022 r.. Więcej informacji tutaj: http://run-torun.pl/?p=6247

Biegacze 3
Do RUN TORUŃ 2022 coraz bliżej! 25

Bądź na bieżąco!

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji o evencie ukazujących się na stronie: www.run-torun.pl oraz na profilu na Facebook’u:  https://www.facebook.com/10KmRunTorun i na Instagramie: https://www.instagram.com/run.torun/

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
6. Gdańsk Maraton – długo wyczekiwany start!
Następny wpis
Płeć piękna na radarze, czyli adidas wspiera kobiety. Test adidas Solarglide 5
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu