fbpx
lukasz grass

Wywiad z Łukaszem Grassem + Konkurs dla czytelników TreningBiegacza.pl

Łukasz Grass, autor książki “Trzy mądre małpy”, która jest polską odpowiedzią na książkę Harukiego Murakamiego “O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”.

Łukasz Grass, autor książki “Trzy mądre małpy”, która jest polską odpowiedzią na książkę Harukiego Murakamiego “O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, wyjawia kilka szczegółów związanych z wydaniem jego książki w formie audiobooka.

Jak Pan zareagował na propozycję nagrania audiobooka?

Łukasz Grass: Z entuzjazmem. Miałem wiele pytań od czytelników o taką formę wydania książki. Ostatnio dostałem nawet kilka maili od osób, które już odsłuchały audiobooka i mają do mnie pretensje, że książka jest taka krótka. To najlepsza recenzja, o jakiej mogłem myśleć.

Czy sam Pan korzysta z audiobooków? Jeśli tak to czy towarzyszą Panu podczas treningów?

Bardzo rzadko korzystam z audiobooków, ponieważ uwielbiam czytać i książki “połykam” przeważnie w tradycyjnej formie, ale na treningi zabieram od czasu do czasu nagrania typowo poradnikowe, dodatkowo w języku angielskim, co jest pewną formą lekcji, na które mam mało czasu. Staram się w ten sposób nadrabiać brak spotkań z native speakerami. Ale doskonale zdaje sobie sprawę, że jest mnóstwo osób, które uwielbiają tę formę obcowania z treścią książki – w interpretacji znanych postaci, aktorów lub nawet słuchowisk.

Pana książka jako pierwszy stricte sportowy, polski tytuł jest wydana w wersji audio. Czy audiobooki mają szansę zainteresować sportowców?

Myślę, że tak. Biegając w lesie, bardzo często spotykam ludzi, którzy trenują z tzw. “mp-trójką”. Wiem, że niektórzy słuchają muzyki, ale na długie wybiegania bądź rowerowe treningi, które bardzo często trwają po kilka godzin, audiobook będzie doskonałą alternatywą. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie, nie słuchać zbyt głośno lub w terenie o sporym natężeniu ruchu.

Wydanie audiobooka będzie takim „drugim życiem” książki. Czy uważa Pan, że wersja audio, książek sportowych, może lepiej trafić do osób nietrenujących niż papierowe?

Myślę, że może być wstępem do zakupienia książki. Mam na to dowód w postaci korespondencji mailowej z czytelnikami. Ostatnio jeden z nich napisał, że “Trzy mądre małpy” poznał w wersji audiobooka, ale jest pewien, że będzie wracał do książki w wersji papierowej – już niekoniecznie czytając ją od deski do deski, ale wracając od czasu do czasu do konkretnych rozdziałów.

Podczas nagrania audiobooka przeczytał Pan wstęp książki. Jak się Pan czuł jako lektor? Czy jako autor i bohater książki miał Pan ułatwione zadanie?

Myślę, że łatwiejsze niż Bartek Topa, który musiał przecież wczuć się w rolę Łukasza Grassa. Zrobił to rewelacyjnie i dziękuję, że przyjął zaproszenie do tego projektu! Ja nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z rolą lektora, ale w tym roku spadło na mnie aż nadto tego typu zadań. Ponieważ współpracuję z telewizją Discovery i jestem prowadzącym oraz lektorem serii dokumentów pt.: “Jak zmieniliśmy świat”, miałem okazję pracować w profesjonalnym studiu nagrań, jeszcze przed nagraniem audiobooka. Spodobało mi się. To fantastyczna praca. Niezwykle pouczająca i poszerzająca horyzonty. Każdy film, to inna historia, którą poznaje się bardzo szczegółowo, uczy się nowych rzeczy, przypomina historię, poznaje nowe fakty z przeszłości, a czasami dywaguje, jak będzie za 50 lat. Krótko po nagraniach dla Discovery usiadłem do czytania rozdziału ze swojej książki – czułem się doskonale, bo opowiadałem o sobie, a pod względem warsztatowym miałem już doświadczenie wyniesione z Discovery. Słuchacze ocenią, jak sobie poradziłem.

Co sądzi Pan o pomyśle stworzenia „Audiobiblioteki sportowca”?

Doskonały pomysł. Bardzo często podczas treningów zastanawiamy się przecież nad metodyką treningu, szukamy motywacji. Audiobooki o tematyce sportowej mogą się świetnie sprawdzić, tym bardziej, że ta forma obcowania z treścią książki staje się coraz bardziej popularna. Będę trzymać kciuki.

Konkurs

TreningBiegacza.pl jest patronem medialnym publikacji Łukasza Grassa. Redakcja przygotowała dla wszystkich czytelników konkurs, w którym nagrodą jest pięć audiobooków “Trzy mądre małpy”. Aby wziąć udział w konkursie, należy oszacować, w jakim czasie Święty Mikołaj przebiegł dystans z Laponii do Pruszkowa w formacie dzień, godziny, minuty, sekundy (póki co, o wyniku wie jedynie redakcja TreningBiegacza.pl i zespół Audeo.pl – fundator nagrody). 5 osób, które będą najbliżej poprawnego czasu, zostaną nagrodzone audibookami.

Odpowiedzi należy umieszczać w komentarzach pod tym artykułem. Konkurs trwa do 12 grudnia, ogłoszenie wyników nastąpi następnego dnia do godziny 20:00.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
bieganie na czczo

Bieganie na czczo - kogo słuchać?

Następne
eudajmonia i flow czyli psychologiczny aspekt biegania

Eudajmonia i „flow” – czyli psychologiczny aspekt biegania

Powiązane artykuły

Kenijczycy

Szybcy i wściekli? Z pewnością nie. Szybcy i wytrzymali? Zdecydowanie tak! A przede wszystkim zdeterminowani.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM